Jak dobrać moskitierę? Letni poradnik OKNOPLAST
Jak dobrać moskitierę? Letni poradnik OKNOPLAST

Kto z nas nie marzy o domu nad jeziorem? W budynkach usytuowanych w okolicy zbiorników wodnych warto pamiętać o ważnym elemencie wyposażenia okien i drzwi, przydatnym zwłaszcza latem. Mowa o moskitierze, która umożliwia swobodne wietrzenie, chroniąc równocześnie przed uciążliwymi komarami lub meszkami. O dostępnych na rynku rozwiązaniach oraz o sposobach ich montażu warto przeczytać w poniższym poradniku OKNOPLAST.

Okienne czy balkonowe?

Moskitiera pozwoli nam cieszyć się świeżym powietrzem bez obaw, że do domu dostaną się niepożądane insekty. Obecnie na naszym rynku dostępne są nowoczesne moskitiery ramkowe. Podstawą ich konstrukcji jest rama z PVC lub aluminium, do której montowana jest siatka z włókien szklanych, powlekanych PVC.

Jeśli odpowiednio dobierzemy moskitierę, nie ograniczy ona naszej swobody ani widoku za oknem. Współczesne moskitiery mają bowiem bardzo drobne oczka. Zapewniają one swobodną cyrkulację powietrza oraz dostęp światła dziennego do pomieszczenia, skutecznie zatrzymując przy tym nawet bardzo małe owady. Na rynku dostępne są również rozwiązania przeznaczone specjalnie do drzwi balkonowych – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPAPLAST.

W przypadku moskitier balkonowych mamy do wyboru dwie wersje. Możemy zdecydować się na zawiasy samozamykające lub stałe. Wersja samozamykająca otworzy się już po lekkim pchnięciu, a następnie wróci do pozycji zamkniętej. Moskitiery stałe będziemy natomiast musieli otwierać i zamykać samodzielnie – tłumaczy Grzegorz Bułat.

Złoty dąb, klasyczna biel

Nowoczesne moskitiery mogą z powodzeniem być ozdobą naszych okien. Możemy zdecydować się na ramki w klasycznej bieli czy brązie, jak również w odcieniach drewnopodobnych z imitacją słojów. W tym przypadku w ofercie OKNOPLAST do wyboru mamy złoty dąb, orzech czy mahoń. Na specjalne zamówienie dostępne są też kolory z palety RAL. Producent oferuje także dwa kolory siatek – szary lub czarny. Profile ramek pokryte są farbami proszkowymi, odpornymi na działanie czynników atmosferycznych. Nie musimy się zatem martwić, że nasze moskitiery wyblakną pod wpływem słońca czy deszczu. 

Szybki montaż i łatwa konserwacja

Moskitiery produkowane są na wymiar, przed ich zakupem powinniśmy zatem dokonać właściwych pomiarów. Założenie moskitiery nie jest skomplikowane – jej instalacja czy zdjęcie nie wymaga użycia żadnych narzędzi, zatem z powodzeniem możemy zrobić to samodzielnie. Montuje się ją przy wykorzystaniu uchwytów obrotowych lub magnesów. Nie wymaga to ingerencji w ościeżnicę i w razie potrzeby pozwala łatwo zdjąć ramkę.

Przy konserwacji moskitier nie są konieczne skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Jednak jeśli chcemy, aby służyły nam przez dłuższy czas, warto przed zimą zdjąć je i umyć. Czyste i suche moskitiery możemy przechować w domu do następnego lata. 

 

źródło: OKNOPLAST