Graj w kolory, czyli jak wybrać kolor drzwi wewnętrznych
Graj w kolory, czyli jak wybrać kolor drzwi wewnętrznych

Każdy z nas ma swoje ulubione kolory, w których dobrze się czuje i którymi lubi się otaczać. Warto jednak pamiętać, że kolor we wnętrzu musi być zgodny nie tylko z naszymi upodobaniami, ale też współgrać z jego charakterem i całą aranżacją. Szczególnie ważne jest to w momencie wyboru drzwi wewnętrznych. Podpowiadamy jak odnaleźć się w bogatej ofercie wybarwień.

Feeria kolorów

Czasy, kiedy wybór skrzydeł wewnętrznych ograniczony był do zaledwie kilku modeli, minęły bezpowrotnie. Teraz oferty zaskakują mnogością wybarwień, które dopasować można do najbardziej nawet wyszukanych aranżacji. Cały czas modne są klasyczne, neutralne propozycje np.: wiąz, olcha, kasztan jasny czy wiśnia. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się biel w różnych wybarwieniach, przechodzących nawet w ciemniejsze tonacje. – Klienci chętnie wybierają klasyczny biały, złamaną brązem coimbrę czy dąb śnieżny z szarym odcieniem – mówi Adam Hucz, manager ds. marketingu w Invado. Prym nadal wiodą jasne, słoneczne kolory np.: akacja, dąb eterno, buk. Swoją popularność zawdzięczają funkcjonalności – pozwolą rozświetlić małe pomieszczenie, które optycznie wyda się większe. W przestronnych wnętrzach można pokusić się o wybór barw z ciemniejszej palety. Wyrazisty orzech duro w modelu Invado Linea Forte, intensywny dąb szlachetny skrzydeł Larina Sati czy prawie czarny heban będą doskonałym rozwiązaniem – stanowiąc wyrazisty akcent aranżacji, nie przytłoczą wnętrza.

Praktyczne dopasowanie

Kolor drzwi wewnętrznych dopasowujemy, mając na uwadze stałe elementy wnętrza, czyli podłogi, listwy i okna. Warto pamiętać, aby ich barwa była albo mocno zbliżona albo zdecydowanie różna. Jest więc wybór między analogią, czyli tym samym gatunkiem, a zdecydowanym kontrastem, np. białe ściany i okna oraz hebanowe skrzydła Invado Capena Inserto. Zwróćmy również uwagę na tonację. Do podłogi w ciepłej tonacji, wybierzmy drzwi w ciepłych wybarwieniach. Gdy aranżacja ma mieć chłodny odcień, skrzydła powinny do niej nawiązywać. Przeglądając ofertę, weźmy pod uwagę też styl, w jakim będzie wykończone pomieszczenie. Do wnętrz klasycznych odpowiednie będą stonowane odcienie brązu czy neutralne jasne – np. wiąz, buk lub sosna. Jeśli zależy na nam kolorystycznej wyjątkowości możemy zdecydować się na modne biele, coimbrę dąb śnieżny, czy intensywny orzech szlachetny albo egzotyczny heban. Pamiętajmy też, że np. drzwi prowadzące z korytarza do poszczególnych sypialni powinny być tej samej barwy. Kolor musi być więc na tyle neutralny, a jednocześnie wyjątkowy, aby pasować do wnętrz o różnym zastosowaniu. Mnogość kolorów w tym przypadku nie będzie dobra – sprawi wrażenie kompozycyjnego chaosu i niedopasowania. 

Kolor tkwi w szczegółach

Pamiętajmy, że zabawa kolorem dotyczy też dodatków do drzwi. Możemy więc pokusić się o wybór szklanych aplikacji i stworzyć swoje unikatowe skrzydła drzwiowe, ożywiając je modnym detalem w intensywnej barwie. Aplikacje dostępne są w jasnych pomarańczach, ciepłych brązach, ale też np. w wyrazistych czerwieniach. 

Pamiętajmy, że zabawa kolorami to ogromna frajda, ale tylko wtedy, gdy efekty aranżacyjnych eksperymentów będą spójne i przemyślane. 

 

źródło: Invado