Ryszard Florek laureatem Nagrody Kisiela 2014
Ryszard Florek laureatem Nagrody Kisiela 2014

21 czerwca 2015r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela 2014. 

Laureatami Nagrody Kisiela od 1990 roku są wybitne postaci, osoby, których wkład w polskie media, biznes i politykę jest niepodważalny. Stefan Kisielewski był żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 roku, posłem na sejm w PRL, muzykiem, publicystą, prozaikiem, filozofem i znanym satyrykiem. Od jego śmierci w 1991r., Nagrodę Kisiela przyznają laureaci z wcześniejszych lat. Nagrody za rok 2014 zostały przyznane w nowej formule, wszyscy członkowie kapituły mogli oddać głos korespondencyjnie. Przy protokole notarialnym głosy te zostały pomieszane z głosami internautów, jednak to głosy laureatów miały większe znaczenie przy ostatecznym wyborze.

Jednym z dwóch laureatów XXII edycji Nagrody Kisiela 2014 został Ryszard Florek, prezes i właściciel FAKRO, prywatnej firmy rodzinnej, która powstała w 1991 r., a obecnie jest najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się firmą w branży okien dachowych na świecie. Nagrodzony w kategorii „Przedsiębiorca” Ryszard Florek nie zamknął się w świecie własnego biznesu. W  trosce o polską wspólnotę ekonomiczną w 2010 roku powołał Fundację Pomyśl o Przyszłości, której celem jest działanie na rzecz rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Nie byłoby firmy FAKRO gdyby nie dekarze, dystrybutorzy, konsumenci. To dzięki Państwu FAKRO jest dzisiaj wiceliderem światowego rynku okien dachowych, a marka FAKRO kojarzy się z najlepszą jakością, bezpieczeństwem i innowacyjnością. Razem udowodniliśmy, że produkty rodzimej firmy mogą być najlepsze nie tylko w Polsce ale również za granicą. Razem kształtujemy nie tylko pozytywny wizerunek Polski w wielu krajach świata, ale także budujemy siłę polskiej gospodarki i tworzymy kolejne miejsca pracy. Gdyby nie konsumenci, nie byłoby mnie tutaj. Dziękuję Państwu. – skomentował Ryszard Florek. Laureat Nagrody Kisiela 2014 zachęcił także do lektury kolejnej edycji raportu Fundacji Pomyśl o Przyszłości „Wspólnie budujmy naszą zamożność”, który wskazuje potencjalne rezerwy wzrostu gospodarczego naszego kraju. 

Solange Olszewska, prezes firmy Solaris Bus&Coach, laudując Ryszarda Florka, podkreśliła że oprócz działalności biznesowej, laureat prężnie działa na rzecz polskich przedsiębiorstw rodzinnych. Można powiedzieć, że jego firma jest polskim, gospodarczym „oknem na świat” – konkludowała.

Nagrodę Kisiela otrzymał także publicysta, eseista i pisarz, Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” w kategorii „Publicysta”. Podczas gali tygodnik „Wprost” wręczył również nagrodę specjalną – Strażnika Najwyższych Wartości – którą otrzymał Bill Browder, amerykański inwestor i przedsiębiorca, który doprowadził do uchwalenia przez Kongres USA tzw. ustawy Magnickiego.

Po raz pierwszy w historii Nagród Kisiela, w edycji, która podsumowywała rok 2014, nie przyznano wyróżnienia w kategorii „Polityk”. Zdecydowały o tym głosy większości członków Kapituły, którzy zgodnie podkreślali, że w minionym roku na polskiej scenie politycznej zabrakło postaci, której postawa uzasadniałaby nagrodzenie jej Nagrodą Kisiela.  

Galę Nagród Kisiela poprowadziła Monika Zamachowska. W oprawie artystycznej można było usłyszeć m.in. Aleksandrę Gintrowską, wokalistkę i aktorkę, absolwentkę prestiżowego  Kingston University w Londynie.

 

źródło: Fakro