Okna bezpieczne dla maluchów
Okna bezpieczne dla maluchów

Budując dom chcemy, aby był bezpieczny i wygodny dla wszystkich jego mieszkańców. Zadbajmy więc szczególnie o potrzeby najmłodszych, zapewniając im komfortowe i odpowiednie warunki do zabaw, wypoczynku i nauki.
 

Zminimalizowanie ryzyka wypadku

Ciekawscy świata mali odkrywcy uwielbiają poznawać swoje otoczenie i dlatego często eksperymentują. Doświadczenia chętnie przeprowadzają na własną rękę, gdy ich opiekunowie nie mogą im przeszkodzić. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego dorosłym ciężko jest przewidzieć wszystkie pomysły, które im pociechom wpadną do głowy. Mimo to, niezależnie od najbardziej szalonych planów, które maluchy zechcą wprowadzić w życie - można uchronić je przed niebezpieczeństwem upadku z wysokości. System Bezpieczne dziecko, to specjalna blokada, uniemożliwiająca otwarcie okna na oścież. Skrzydło da się uchylić, jednak pełne jego otwarcie jest możliwe dopiero po zwolnieniu blokady za pomocą kluczyka. Z czasem, gdy maluch podrośnie, można zupełnie zrezygnować ze stosowania zabezpieczenia. 

 – System Bezpieczne dziecko - Tilt First ROTO

fot. ROTO


Najmłodszych zwykle rozpiera energia. Dzikie gonitwy, wyścigi, gra w berka – to typowe dziecięce rozrywki. Maluchy nie potrafią długo usiedzieć bez ruchu, dlatego zamiast ograniczać ich swobodę, lepiej zmniejszyć możliwość potknięcia i upadku, poprzez zastosowanie tzw. niskiego progu. Rozwiązanie to stosowane jest w drzwiach tarasowych i wejściowych. Niski próg ma do 20 mm wysokości, ryzyko zahaczenia o taką przeszkodę jest więc mniejsze niż w przypadku tradycyjnego progu lub systemów przesuwnych, w  których dolna krawędź ma wysokość ramy profilu, czyli ok. 80 mm. Przykładem nowoczesnego rozwiązania z niskim progiem, dostępnego w ofercie Vetrex są systemy Vetrex Slide.

 
 – Niski próg

fot. ROTO


W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że w ferworze zabaw najmłodsi mogą nie zauważyć dużych przeszkleń tarasowych, dlatego warto przemyśleć zastosowanie w nich pakietów szybowych z tzw. szybą bezpieczną.  Jest ona zabezpieczona specjalną folią, dzięki której nawet w wypadku jej rozbicia odłamki pozostaną na miejscu i nikogo nie zranią. W takiego typu szybę już w standardzie wyposażony jest system VR90 Synergy.

– VR90 Synergy z szybą bezpieczną 

fot. ROTO


Komfortowe warunki do nauki i wypoczynku

Okna w pokoju dla dziecka powinny charakteryzować się korzystnymi właściwościami akustycznymi, aby zapewnić najmłodszym ciszę sprzyjającą zarówno wypoczynkowi jak i skupieniu, ułatwiającemu naukę. Zwłaszcza jeśli okna pokoju wychodzą na głośną ulicę warto wyposażyć je w  dźwiękoszczelne pakiety szybowe. Wyjątkowo korzystnymi parametrami w tym zakresie wyróżnia się wiele rozwiązań dostępnych w Vetrex, w tym okna VR90 Synergy, V90+, czy najnowsza propozycja w portfolio firmy – okno V82 Modern Design. 
 

Zdrowy klimat 

Okna w pokoju dziecka powinny być szczelne i solidnie zamontowane, aby uniknąć niekontrolowanych przeciągów. Szczelność stolarki wpływa też na jej właściwości akustyczne. Zabezpieczając dziecko przed przewiewem, ograniczamy też dopływ hałasu z zewnątrz oraz rachunki za ogrzewanie. Dopływ świeżego powietrza najlepiej jest uzyskać za pomocą systemów wentylacji, które dozują jego optymalną ilość. 

 

źródło: ROTO