Z opracowanego przez Deutsche Bank raportu pt. "Portret finansowy Polaków 2014. Plany na rok 2015" wynika, że w przypadku nagłego przypływu gotówki, ponad 30% respondentów przeznaczyłoby ją w pierwszej kolejności na poprawę swoich warunków mieszkaniowych – chcieliby przede wszystkim zrobić remont, kupić meble czy sprzęt RTV. Szczególnie ważnym rodzajem prac remontowych jest wymiana okien. Bez względu na to, w której części domu montujemy nowe okna – warto zadbać o to, aby umożliwiły one jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń.
Nowe okna, ale jakie?
Planując wymianę okien, mamy do podjęcia wiele ważnych decyzji. Jaki produkt wybrać? Czy nowe okna będą miały te same wymiary, co poprzednie? Kiedy i jak wykonać ich montaż? To tylko niektóre kwestie do rozważenia, ale wbrew pozorom wymiana okien nie jest wcale trudna. W zależności od zapotrzebowania, możemy wybrać okna energooszczędne, dźwiękoszczelne lub te o podwyższonej odporności na włamanie. Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie, powinniśmy zdecydować się na okna energooszczędne. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła dla całego okna – Uw. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub np. w pobliżu torów kolejowych czy lotniska, warto rozważyć montaż okien z pakietem szybowym o zwiększonej izolacyjności akustycznej. W takim przypadku dobrze jest wybrać okna o jak najwyższym współczynniku Rw.
Więcej światła w domu
Oprócz oszczędzania energii czy odizolowania się od dźwięków z zewnątrz, nie mniej ważnym aspektem przy wyborze okien jest również odpowiednia ilość naturalnego światła dostająca się do pomieszczeń. Lepsze doświetlenie domu naturalnym światłem ma szereg zalet – nie tylko sprawia, że salon czy jadalnia stają się bardziej przestronne wizualnie, ale też poprawia nam nastrój i powoduje, że mamy więcej energii i zapału do codziennych zajęć. Aby odpowiednio doświetlić wnętrze domu, wybierając okna warto zwrócić uwagę na szerokość ramy i wielkość szyby. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególnie niski profil ma nowy system Prolux – przełomowe na rynku rozwiązanie dla tych, którzy lubią czerpać z zewnątrz większą ilość światła. Nowy produkt od OKNOPLAST charakteryzuje minimalistyczny i nowoczesny design i aż o 22% większa powierzchnia szyby. Ponadto w oknie zastosowano autorskie wzmocnienie wykonane z wielokrotnie giętej stali, które zapewnia sztywność i stabilność konstrukcji, pozwalając jednocześnie na projektowanie okien o dużych gabarytach, w tym m.in. popularnych drzwi tarasowych w systemach przesuwnych.
Czas na montaż
Gdy wiemy już, jakie będą nasze nowe okna, powinniśmy zastanowić się, kiedy i jak przeprowadzić ich wymianę. Okna PVC można wymieniać właściwie o każdej porze roku, jednak lepiej to zrobić w drugim czy trzecim kwartale. Pamiętajmy też, że okna antywłamaniowe wymagają wstawienia zgodnego z rygorystycznymi procedurami, które wyznacza europejska norma EN 1627-30. Okna energooszczędne natomiast powinny zostać zamontowane metodą ciepłego montażu. Taki sposób zapobiega powstawaniu mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z domu. Pozwala on też uniknąć zawilgocenia ścian.
źródło: OKNOPLAST Sp. z o.o.