Somfy stawia na rozwiązania ekologiczne
Somfy stawia na rozwiązania ekologiczne

Firma Somfy, światowy lider w produkcji inteligentnych urządzeń do domów i budynków użyteczności publicznej chce, by jej produkty były bardziej przyjazne środowisku. Pomóc w tym zadaniu ma wdrażany właśnie w Somfy eko-program „Act for green”. Pierwsze trzy proekologiczne produkty jeszcze w tym roku pojawią się na polskim rynku. Do 2018 r. połowa produkcji Somfy  ma być „eko”.

Skala emisji dwutlenku węgla to obecnie jeden z największych problemów ekologicznych świata. Rocznie produkcja i użytkowanie sprzętu elektronicznego powoduje, że do atmosfery dostaje się ponad 160 tys. ton CO2. Mając świadomość skali tego problemu Somfy także próbuje pomóc w jego rozwiązaniu i w tym celu wdraża program „Act for green”.

- To nasza własna inicjatywa. Chcemy, aby nasze produkty były przyjazne środowisku w każdym cyklu ich istnienia: już w fazie ich produkcji aż do recyklingu, poprzez ich transport  oraz faktyczne ich użytkowanie – mówi Radosław Borkowski, Dyrektor Zarządzający spółki Somfy Polska. – Program „Act for green”, który wdrażamy w naszej firmie zapewnia utrzymanie wysokiej jakości produktów przy jednoczesnej odpowiedzialności za zdrowie i otoczenie każdego ich użytkownika – dodaje Borkowski.

Pierwsze trzy produkty Somfy produkowane zgodnie ze standardami eko-programu w najbliższych miesiącach pojawią się na rynku. To piloty SITUO io, silniki rurowe S&SO RS100 do rolet oraz panele kontrolne Smoove RS100. Zużywają one niewielką ilość mocy - poniżej 0,5 W, a opakowania tych produktów aż w 50 proc. składają się z materiałów pochodzących z recyklingu.

Dodatkowo w przypadku pilota SITUO io do niektórych elementów opakowania użyto materiałów z recyklingu plastikowych butelek. Z kolei sama instrukcja obsługi dla wszystkich tych produktów jest wydrukowana na papierze w 100 proc. pochodzącym z makulatury. Somfy całkowicie wykluczyło stosowanie materiałów styropianowych i PVC, które szkodzą środowisku. 

Produkty wytwarzane zgodnie ze standardem eko-programu zostały poddane drobiazgowym testom na wytrzymałość. Dzięki temu są bardzo odporne na działanie wszelkich czynników zewnętrznych i przez długie lata się nie zużywają.  Istotnym elementem nowej linii produktów przyjaznych środowisku jest także ich zminiaturyzowana budowa. Znacząco wpłynęło to zarówno na mniejsze zużycie materiałów, jak i ograniczenie energii zużywanej podczas produkcji.

Według ekspertów firmy Somfy przy produkcji i późniejszym użytkowaniu ekologicznego sprzętu zużywa się nawet dwa razy mniej dwutlenku węgla niż w przypadku produktów standardowych. Do 2018 roku aż połowa sprzętów z logo Somfy ma być przyjazna środowisku. Wszystkie są oznaczone specjalnym znakiem „Act for green”, dzięki czemu łatwo będzie je odróżnić.

 

źródło: Somfy