Twórca Filharmonii Szczecińskiej gościem specjalnym targów BUDMA 2015
Twórca Filharmonii Szczecińskiej gościem specjalnym targów BUDMA 2015

Autor wielu ikonicznych gmachów o niepowtarzalnej formie i typologii. Nad Wisłą zasłynął jako współtwórca, wielokrotnie nagradzanego i okrzykniętego jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych w kraju, gmachu Filharmonii Szczecińskiej. Hiszpański architekt Alberto Veiga pojawi się w marcu w Poznaniu na zaproszenie Izby Architektów RP. Podczas najbliższej edycji targów BUDMA (10-13 marca 2015 r.) poprowadzi otwarty wykład pt. „Contamination and Contribution” oraz weźmie udział w międzynarodowej debacie.

Alberto Veiga uważany jest za jednego najlepszych architektów młodego pokolenia w Europie. To właśnie spod jego ręki wyszły takie obiekty jak: sala koncertowa w Aguilas w Hiszpanii, budynek Rady Zarządzającej Apelacji Ribera del Duero w Hiszpanii, Konsorcjum Winiarskie Ribera del Duero położone w historycznym zakątku regionu Burgos w Hiszpanii czy Kantonalnego Muzeum Sztuk Pięknych w Lozannie.

Sławę w Polsce przyniósł mu niekonwencjonalny projekt nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej, otwartego we wrześniu 2014 roku. Hiszpan oczarował jury konkursowe koncepcją budynku przypominającego górę lub lodowy pałac, który subtelnie wtapia się w otaczająca przestrzeń, a przy tym spełnia swoje zadanie – zwraca uwagę na miasto Szczecin. O swoich inspiracjach przy tworzeniu tego projektu oraz innych obiektów hiszpański architekt opowie podczas drugiego dnia targów BUDMA 2015. Otwarty wykład pt. „Contamination and Contribution” odbędzie się 11 marca br. o godzinie 14.30 w Sali Ziemi, największej tego typu Sali konferencyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej, mogącej pomieścić blisko 2 tysiące osób. Do udziału w wykładzie uprawnia bilet wstępu na targi BUDMA.

Hiszpański architekt przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów RP, która po raz kolejny objęła honorowy patronat nad Międzynarodowymi Targami Budownictwa i Architektury BUDMA 2015. 

„Cieszymy się, że dzięki naszym wysiłkom systematycznie rośnie liczba architektów uczestniczących w kolejnych edycjach tej imprezy. Od dwóch lat targi działają pod nową, rozszerzoną nazwą, uwzględniającą słowo architektura. Zależy nam, aby były postrzegane jako miejsce wymiany informacji, wiedzy oraz inspiracji w zakresie współczesnego budownictwa i  architektury, architektury bez granic. W tym celu organizujemy spotkania ze znanymi i renomowanymi architektami z różnych części Europy. Ich projekty, czerpiące z różnych kultur, mogą być inspiracją i natchnieniem dla naszych krajowych projektantów.” – przekonuje Izabela Klimaszewska, pełnomocnik Krajowej Rady Izby Architektów RP ds. targów BUDMA.

Wykład to nie jedyne wydarzenie z udziałem Alberto Veigi przygotowane przez Izbę Architektów RP. W ramach projektu Strada di Architettura - cyklu spotkań z najbardziej kreatywnymi i wyróżniającymi się unikatowym designem produktami Wystawców, a także niekwestionowanymi gwiazdami światowej architektury, odbędzie się międzynarodowa debata architektoniczna pt. „Wzajemne inspiracje” z udziałem Alberto Veigi, Antonyuka Dmitri Ivanovicha, ukraińskiego architekta, profesora wydziału architektury Kijowskiej ASP, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów (A?A 30358067) oraz Komisji Europejskiej do spraw kształcenia architektów (UIA), a także Piotra Szaroszyka – polskiego architekta z prawie 30-letnim doświadczeniem, laureata wielu konkursów, m.in. na Najpiękniejszy Dom Świata, na tereny Wystawy Światowej EXPO’ 95 w Wiedniu oraz na Najlepszy Dom Warszawy. Debata odbędzie się drugiego dnia targów (11 marca br.) w Pawilonie 6A (Forum INSPIRACJE) o godz. 10.30, a jej moderatorem będzie Filip Springer – znany dziennikarz, pisarz i fotograf, zajmujący się tematyka architektury i ładu przestrzennego.

Więcej informacji na temat planowanych wydarzeń i atrakcji w ramach najbliższej edycji targów BUDMA dostępnych jest na oficjalnej stronie imprezy: www.budma.pl .

 

źródło: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP)