Okna nietypowe –czyli jak połączyć piękno i funkcjonalność
Okna nietypowe –czyli jak połączyć piękno i funkcjonalność

W nowoczesnych projektach domów jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych są okna. Zwłaszcza te nietypowe, w oryginalnych kształtach z elementami łuku lub wielkogabarytowe nadają realizacji wyjątkowego charakteru. Na co zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się w pełni pięknymi, solidnymi i wygodnymi w użytkowaniu oknami?
 

Okna łukowe

Okna łukowe to jeden z najbardziej dekoracyjnych rodzajów stolarki. Tego typu przeszklenia idealnie wpasowują się w estetykę zabytkowych kamienic oraz budynków stylizowanych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Ich szczególny rodzaj – okno okrągłe, to niezbędny detal w projektach inspirowanych stylem dworkowym. 

Przeszklenia łukowe, choć bez wątpienia piękne - wymagają jednak specjalnego podejścia. Aby zapewnić długoletnią funkcjonalność i komfort użytkowania tego rodzaju stolarki, a tym samym uniknąć ewentualnych rozczarowań, trzeba dobrze przemyśleć jego realizację zaczynając od opracowania podziału przeszklenia na kwatery i sposobu otwierania poszczególnych skrzydeł, przez prace pomiarowe i przygotowawcze, aż po montaż i końcowe obróbki tynkarskie.

W przypadku przeszkleń zakończonych łukiem – staranne wymiarowanie to absolutna konieczność. Oprócz szerokości (S) i całkowitej wysokości okna (H) należy też określić wysokość łuku (h) wysokość elementu prostego (P) oraz promień gięcia elementu łukowego (r). Ten ostatni nastręcza najwięcej trudności, dlatego łuki można wykonać według szablonu. Dokonując pomiarów należy też wziąć pod uwagę planowany sposób montażu – w zależności od wybranej metody pozostawi należy odpowiednie „luzy montażowe”, czyli od wymiarów otworu odjąć kilka centymetrów na materiały uszczelniające. 

W wielu przypadkach skrzydła rozwierne okien łukowych mają asymetrycznej długości boki. Zawiasy zwykle mocowane są na zewnętrznym, krótszym z nich. Ustalając sposób otwarcia skrzydeł należy wziąć pod uwagę ryzyko zahaczania skrzydła o górną krawędź ściany otaczającej okno. Problem ten można rozwiązać stosując konstrukcję z nieotwieranym naświetlem na górze, montując okna głębiej lub obniżając ich wysokość za pomocą giętego poszerzenia przykręconego do ramy, co okazuje się ostatnio najbardziej popularnym sposobem. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabiegi mogą pogorszyć parametry termiczne i ograniczyć dopływ światła do wnętrza. Można też umieścić zawiasy na stałym słupku dzielącym okno na pół, zamiast tradycyjnie - na zewnętrznych krawędziach ościeży lub odpowiednio wyprofilować ościeża, dzięki czemu skrzydło po otwarciu będzie się pod nimi mieści

Decydując się na okna łukowe, warto wybrać takie, których właściwości będą jak najbardziej zbliżone do okien prostokątnych. Niestety wiele okien łukowych nie posiada wzmocnień w części giętej lub wzmocnienia te są wykonane ze stali nacinanej, co osłabia ich statykę i nośność skrzydeł. Dlatego też zaleca się wybór takiego producenta, który stosuje wzmocnienia ze stali pełnej na całym obwodzie, co uodparnia stolarkę na odkształcenia spowodowane obciążeniem wiatrem i działaniem wysokich temperatur, skutkujące powstawaniem wad i nieszczelności. W oknach łukowych warto też zastosować technologię szyby wklejanej, pełniącej funkcję nośną, ponieważ oprócz walorów technicznych, takie rozwiązanie pozwala na wykonanie większych przeszkleń z mniejszą liczbą kwater, dostarczając większych możliwości w zakresie estetyki.
 

Przeszklenia wielkogabarytowe

Duże przeszklenia, np. przestronne drzwi tarasowe  czy widowiskowe lukarny dodają uroku zarówno bryle budynku, jak i wnętrzom. Jednak im większe okno – tym bardziej rygorystyczne wymagania spełniać powinien system, w którym  zostaną wykonane. Przede wszystkim – powinien być na tyle sztywny, aby wytrzymać obciążenia wywołane samym ciężarem skrzydła, którego waga dochodzić może nawet do 400 kg, ale też posiadać odpowiedni parametr odporności na wiatr, gwarantujący, że pod jego wpływem konstrukcja nie odkształci się i pozostanie stabilna. 

Wybierając stolarkę do realizacji przeszklenia wielkogabarytowego należy sprawdzić maksymalne wymiary konstrukcji, którą można wykonać w danym systemie. Vetrex Slide pozwala na wykonanie bezpiecznych drzwi przesuwnych  o imponujących wymiarach 6,5 m szerokości na 2,7 m wysokości. W przypadku tak dużych przeszkleń warto przemyśleć automatyczne sterowanie skrzydłami. Decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania najlepiej jest podjąć przed złożeniem zamówienia, ponieważ silniki i okablowanie poruszające skrzydłem można wówczas zainstalować fabrycznie.
 

Widowiskowe lukarny

W przypadku lukarn, czyli okien wysuniętych poza płaszczyznę dachu, których górna część zwykle zakończona jest trójkątem także ważne jest staranne przemyślenie ich konstrukcji. Zwłaszcza w przypadku dachu o mniejszym kącie nachylenia, boczne ściany, w których osadzone jest tego rodzaju przeszklenie, mogą ograniczać dopływ światła do pomieszczenia. Aby nie było ono zbyt ciemne, wymiary lukarny (wymiary w świetle ościeżnic) powinny stanowi co najmniej 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniu, które okno ma doświetlać, a im spadek dachu łagodniejszy – tym powinny być większe. Należy też dobrze zaplanować podział i sposób otwierania poszczególnych kwater, mając na uwadze m.in. możliwość umycia okien. Ponieważ lukarny umieszczane są na dużej wysokości i coraz częściej osiągają imponujące wymiary – trzeba tak zaplanować sposób otwierania okien, aby ich czyszczenie było bezpieczne. Wszystkie skrzydła powinny otwierać się więc do środka pomieszczenia, a kwatery wieńczące konstrukcję – opuszczać do poziomu. 

Wielkogabarytowe lukarny także powinny być wykonywane z odpowiednio sztywnych i stabilnych systemów. W ich przypadku warto przemyśleć zastosowanie systemów aluminiowych z izolacją termiczną, w których możliwe jest wykorzystanie energooszczędnych pakietów szybowych. Tego rodzaju systemy dostarczają szerokich możliwości zarówno pod względem gabarytów okna jak i różnych sposobów jego otwierania, a ponadto, dzięki technologii malowania proszkowego - pozwalają uzyskać ciekawe efekty estetyczne i dopasować przeszklenie do każdej elewacji i wnętrza w dowolnym stylu.

 

źródło Vetrex