Trendy we wnętrzach – żaluzje poziome
Trendy we wnętrzach – żaluzje poziome

Te same trendy, które obserwujemy w najnowszych kolekcjach projektantów mody, można zaobserwować również we wnętrzach. Dotyczy to zarówno samych materiałów – kolorów, wzorów, faktur, jak i ich zestawień, składających się na pewien styl. Obecnie na czasie jest prostota i ergonomia. Inspiracje czerpie się z natury, wraca się do rzemiosła i tradycyjnych technik wytwarzania przedmiotów. W takich wnętrzach nie może także zabraknąć drewna. Najmodniejsze jest to o surowym wykończeniu, w naturalnym odcieniu z widocznymi słojami. To jeden z głównych trendów. We wnętrzach pojawiają się więc elementy z naturalnego drewna. Harmonijnie wpasowują się w ten styl żaluzje drewniane m.in. kolekcja Colonial oraz żaluzje bambusowe firmy ANWIS. 

Bardzo efektowne i eleganckie są żaluzje drewniane Retro. Zastosowany typ mechanizmu i stylowe wykończenie nawiązują do żaluzji z początku XX wieku, pozwalając nadać pomieszczeniu klasyczny charakter.

We wnętrzach wciąż na topie jest styl skandynawski, który doskonale łączy funkcjonalność z estetyką. Nieco surowy klimat pomieszczenia można „wyczarować” nawet prostymi, ale wyrazistymi dodatkami. Subtelną, niewymuszoną dekoracją mogą być żaluzje drewniane  z kolekcji Unique i Modern firmy ANWIS. Są one utrzymane w różnych odcieniach bieli, chłodnych błękitach, gołębich szarościach, ale też pojawia się mocny kolorystyczny akcent - czerń. 

Wyjątkowe drewno i trawa  

Żaluzje firmy ANWIS są  wykonane z wyselekcjonowanych materiałów. Drewniane lamelki  wytwarza się z gatunków egzotycznych drzew - basswood i abachi. Są one nie tylko wytrzymałe i stabilne wymiarowo, ale przede wszystkim lekkie. Specjalny sposób wycinania umożliwia wykonanie z jednego kawałka prostych i bardzo długich lameli. Wykańcza się je lakierem wysokiej jakości, który podkreśla strukturę drewna.

Żaluzje bambusowe są wykonane ze sprasowanych pędów tej tropikalnej trawy. Jej właściwości sprawiają, że lamelki są odporne na działanie wilgoci, dlatego doskonale sprawdzą się w łazience, kuchni. Bambusowe lamele są cieńsze niż drewniane, dzięki czemu po podciągnięciu do góry zajmują stosunkowo mało miejsca. 

Zawieszone na sznurkach lub taśmach

Żaluzje poziome firmy ANWIS są zbudowane z rynny dolnej i górnej z mechanizmem sterującym oraz wypełniających przestrzeń pomiędzy nimi poziomych listewek (lamelek) o szerokości  25 mm lub 50 mm. 

Najczęściej lamelki są podwieszone do rynny górnej za pomocą mało widocznej drabinki sznurkowej. W przypadku lamel 50 mm mamy również do wyboru  tzw. drabinkę taśmową, która jest dodatkowym elementem dekoracyjnym żaluzji. Odpowiednie dobranie koloru taśm do wystroju wnętrza pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt i nadać pomieszczeniu indywidualny charakter. 

Dodatkowo żaluzje drewniane mogą być wyposażone w pionowe linki (zwane prowadzeniem linkowym). Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy oknach uchylnych. Linki utrzymują lamelki blisko szyby i zapobiegają odchylaniu się żaluzji przy otwieraniu skrzydeł okiennych. 

Montaż 

Żaluzje poziome firmy ANWIS można montować  na listwie przyszybowej w świetle okna,   do ściany lub sufitu. O tym, który ze sposobów montażu będzie najkorzystniejszy, decyduje typ żaluzji drewnianej, wielkość okna i sposób jego otwierania. 

Żaluzje o szerokości lameli 25 mm zwykle mocuje się na oknie  do listwy przyszybowej. Mogą być zamontowane  w świetle szyby lub na skrzydle okna. Dzięki specjalnym uchwytom żaluzje poziome ANWIS mogą być montowane na oknie w tzw. wersji bezinwazyjnej. 

Żaluzje drewniane z lamelami o szerokości 50 mm zwykle montuje się nad wnęką okienną, mocując rynnę górną do ściany lub sufitu. W dekoracyjnych żaluzjach jest ona dodatkowo osłaniana maskownicą drewnianą. 

Korzyści ze sterowania

Spośród wszystkich rodzajów osłon wewnętrznych żaluzje poziome są najlepszą ochroną przed słońcem, którą skutecznie konkuruje z energochłonnymi urządzeniami klimatyzacyjnymi. To, ile zyskamy zależy od sposobu sterowania. 

Standardowo żaluzję podnosi się i opuszcza ręcznie za pomocą sznurka, łańcuszka (koralików) lub korby (rozwiązanie polecane do żaluzji o dużych gabarytach), a kąt nachylenia lamel ustawia się osobnymi sznurkami lub patykiem. 

Wygodną opcją jest wybór elektrycznego sterowania żaluzjami, uruchamianego pilotem lub programem komputerowym. Przy jego zastosowaniu można uzyskać jeszcze lepsze parametry komfortu cieplnego.

 

źródło: ANWIS Polska Sp. z o.o