Okna dachowe FAKRO natchnieniem dla architektów całego świata
Okna dachowe FAKRO natchnieniem dla architektów całego świata

Duński zespół architektów w składzie: Ole Robin Storjohann- Niemiec i Mateusz Mastalski – Polak to zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu dla architektów NEW VISON OF THE LOFT 2 zorganizowanego przez FAKRO przy współudziale międzynarodowego magazynu architektonicznego A10 New European Architecture. Drugie miejsce zajęli reprezentujący Wielką Brytanię Polacy- Katarzyna Penar i Wojciech Okrzesik, trzecie Piotr Skrzycki i Dawid Szczepński z Polski. Najlepsi architekci otrzymali czeki o wartości pięć, trzy i dwa tysiące EURO.

Wygrali:


1 miejsce
5000€
Ole Robin Storjohann
(DE, pracujący w DK)
Mateusz Mastalski (PL, pracujący  w DK) Fot. Fakro

 

 

 

 

 

 2 miejsce
3000€
Katarzyna Penar
(PL, pracujący w UK)
Wojciech Okrzesik (PL, pracujący w UK) Fot. Fakro

 

 

 

 

 

3 miejsce

2000€
Piotr Skrzycki (PL)
Dawid Szczepański (PL) Fot. Fakro

 

Już po raz czwarty FAKRO stało się natchnieniem dla architektów z całego świata. O nagrody rywalizowali projektanci z tak egzotycznych krajów jak Jamajka, Peru, RPA. Meksyk, Hongkong oraz niemal wszystkich krajów europejskich, między innymi Francji, Danii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu wizualizacji architektonicznej koncepcji poddasza pełnego światła i kreatywnych rozwiązań przyjaznych człowiekowi. W projekcie należało wykorzystać co najmniej 10 okien dachowych FAKRO, wybranych z szerokiej gamy produktów firmy.

Prace architektów oceniało trzyosobowe jury:
Indira van ‘t Klooster - redaktor naczelna A10 (przewodnicząca jury )
Emmett Scanlon, irlandzki korespondent magazynu, doradca przy Radzie Sztuki Irlandii i wykładowca University College w Dublinie
Sabina Sujew – magister sztuki, menedżer eksportu FAKRO
Najwyższe oceny jury zyskały projekty niekonwencjonalne, ponadczasowe i innowacyjne, w pełni twórcze i artystyczne – wyjaśnia Sabina Sujew.

- Spośród 113 prac nadesłanych, między innymi, z tak egzotycznych zakątków świata jak Jamajka, Indie czy Australia, zakwalifikowano 106. Były to prace typowo industrialne i urbanistyczne wizualizacje, gotowe do realizacji realistyczne koncepcje, jak również kreacje artystyczne, w których marzenie senne miesza się z wizją poddasza idealnego. Jak zgodnie przyznali uczestnicy konkursu, okna dachowe FAKRO pozwalają na doskonałe doświetlenie pomieszczenia, ale także nadają się do zainstalowania w najbardziej innowacyjnych i zdawałoby się niemożliwych realizacjach. Duże wrażenie na Jury zrobiły projekty wykorzystujące okna FAKRO w sposób prowokacyjny i innowacyjny, czasami wykorzystując produkt poza granice jego przeznaczenia proponując w ten sposób być może nowe pomysły na okna przyszłości.
Konkursowe jury przyznało także wyróżnienia pięciu zespołom. Autorzy nagrodzonych prac to Daniël Luecke i Christian Schunke z Danii, Adam Tate ze Stanów Zjednoczonych, Marcin Giemza i Monika Ryszka z Polski, Davide Roth z Włoch (pracujący w UK) oraz Rafał Oleksik i Ewa Mikołajczak z Polski.
Konkurs dla architektów to doskonała forma promocji produktów FAKRO w międzynarodowym środowisku urbanistów całego świata. Kolejne edycje konkursu z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

 

Źródło: Fakro