Szukaj w serwisie:

Jak wybrać dobre drzwi tarasowe

Jeśli marzy nam się dom pełen naturalnego światła, niezakłócony widok na ogród i bezproblemowe wyjście do niego – duże przeszklenia będą idealnym rozwiązaniem. Ale wybór drzwi tarasowych nie jest prosty. Zwłaszcza, że pociąga za sobą spore koszty i z uwagi na plany wieloletniego użytkowania – poważne problemy gdy wybierzemy źle. Na co więc zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobre drzwi tarasowe

Planując duże przeszklenia – zarówno okna, jak i drzwi, warto już na etapie projektu określić usytuowanie i stopień nasłonecznienia danej fasady. Taras z południowej strony z pewnością będzie lepszym pomysłem niż ten po stronie północnej, choć może wymagać zastosowania osłon przeciwsłonecznych. Ale zdecydowanie najwięcej uwagi należy poświęcić wyborowi samych drzwi tarasowych. To one będą odpowiadały za to, czy wyjście na taras i do ogrodu będzie komfortowe.

Wygoda użytkowania

Za najwygodniejsze rozwiązanie uważa się obecnie drzwi podnoszono-przesuwne. Aby jednak spełniły one swoje funkcje i nam odpowiadały, musimy zadbać o kilka rzeczy. Jedną z nich jest próg, a dokładniej to, by był on maksymalnie niski. Tylko wówczas nie będziemy ryzykować potknięciem podczas wychodzenia na taras. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy w domu mieszkają dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.

Jak wybrać dobre drzwi tarasowe

- Choć w przypadku najpopularniejszych obecnie systemów HST niski próg jest oferowany w standardzie, jednak niewiele osób wie, że można go jeszcze obniżyć i dodatkowo wyrównać. Osiąga się to poprzez zamontowanie niższej szyny jezdnej, po której porusza się wózek skrzydła czynnego i dołożenie nakładki wyrównującej od zewnątrz. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że próg ma wysokość zaledwie 5mm! – wyjaśnia Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Kolejną kwestią, którą powinno się wziąć pod uwagę jest rodzaj systemu jezdnego. To on decyduje o bezproblemowej pracy tak dużej konstrukcji – bo nie zapominajmy, że skrzydła mogą ważyć nawet 300kg. Olbrzymim ułatwieniem w montażu i późniejszym funkcjonowaniu ciężkich wielkogabarytowych drzwi jest zastosowanie specjalnego wózka z regulacją. Opcja ta oferowana przez MS więcej niż OKNA umożliwia drobne korekty już na w pełni zamontowanym HST, bez konieczności dystansowania wkładu szybowego, które wiąże się z ryzykiem jego pęknięcia. - Nasze Patio HST można w dowolnym momencie po montażu wyregulować za pomocą jedynie klucza inbusowego, korygując tym samym np. wpływ pracy budynku. – zaznacza Ryszard Maczyński.

Bezpieczeństwo

Duże drzwi tarasowe wielu osobom kojarzą się z większym ryzykiem włamania. Czy słusznie? Niekoniecznie. To czy dane okno lub drzwi łatwo jest sforsować nie zależy od ich rozmiaru, ale zastosowanych okuć. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie pakietu oferowanego przez producenta.

Jak wybrać dobre drzwi tarasowe

W przypadku Patio HST obecność czterech rygli, w tym jednego dłuższego względem reszty, pozwala rozszczelnić drzwi tak, by umożliwić efektywniejszą wentylację pomieszczeń przy jednoczesnym opuszczeniu czyli zaryglowaniu skrzydła. Dzięki temu, system stanowi barierę w zasadzie nie do pokonania. Zwłaszcza gdy uzupełnimy Patio HST o dodatkowy zamek wewnętrzny, a także szyby bezpieczne (antywłamaniowe) klasy P4A. Pakiety te składają się z dwóch 4-milimetrowych tafli sklejonych specjalną folią PVB, która uniemożliwia sforsowanie nawet po ewentualnym zbiciu samej tafli.

Termika

Ostatnią, ale z pewnością nie najmniej ważną kwestią jest energooszczędność. I tu znów – wbrew obiegowej opinii, duże przeszklenia wcale nie muszą oznaczać ucieczki ciepła. Z uwagi na parametry termoizolacyjności pakietu szybowego, które są znacznie korzystniejsze niż termika profili – drzwi tarasowe mogą być nawet cieplejsze niż mniejsza stolarka! O ile oczywiście wybierzemy odpowiedni system.

- Szukać należy rozwiązań oferujących współczynnik przenikania ciepła niższy niż 0,90 W/m2K. MS więcej niż OKNA proponuje HST o współczynniku przenikania na poziomie nawet poniżej 0,80 W/m2K. – zaznacza Ryszard Maczyński.

 

Jak wybrać dobre drzwi tarasoweDrzwi podnoszono-przesuwne Patio HST mogą mieć nawet 6,5 metrów szerokości w wersji PVC. Komfortowe w użytkowaniu, zapewniają znakomitą izolację termiczną i akustyczną. A do tego wyposażone są w mechanizmy antywłamaniowe. Dzięki nim możemy otworzyć nasz dom na ogród czy taras i cieszyć się letnimi wieczorami w towarzystwie przyjaciół lub przy dobrej lekturze.

 

źródło: MS więcej niż okna

 
Najnowsze publikacje
Wyjątkowa forma i nietuzinkowe wykończenie nowych drzwi wejściowych AWIDOOR od AWILUX
 • Wyjątkowa forma i nietuzinkowe wykończenie nowych drzwi wejściowych AWIDOOR od AWILUX
 • Wymiana okien w sezonie zimowym
 • Czyste szyby bez wysiłku
 • Drzwi tarasowe - idealne do apartamentów
 • Zabezpiecz swój dom – w okresie zimowym wzrasta liczba włamań
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.