Szukaj w serwisie:

Jak dobrać okna i mieszkać komfortowo

Wybierając nowe okna do naszego domu lub mieszkania bardzo często kierujemy się względami estetycznymi. Ważny jest dla nas kolor i rodzaj profilu okiennego, nie zwracając uwagi na rodzaj zastosowanych w nich przeszkleń. Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem okien, aby cieszyć się komfortowymi wnętrzami przez cały rok?

Jak dobrać okna i mieszkać komfortowo

Współczesne okna są zupełnie inne niż te sprzed kilkunastu lat. Ogromny postęp, jaki dokonał się w ich produkcji, przyniósł udoskonalenie techniczne i istotne zmiany wyglądu, a nawet funkcji. Rozwój technologii sprawił, że teraz od przeszkleń oczekujemy więcej niż tylko doświetlenia wnętrz. Zakup nowoczesnych okien to duży wydatek, a jednocześnie jest to decyzja na długie lata. Dlatego warto, aby oprócz względów wizualnych spełniały również funkcje praktyczne, jak zmniejszenie kosztów i opłacanych przez nas rachunków. Do wyboru mamy różne typy stolarki, ale co z szybami?

Jasne wnętrza

Szyba zespolona może nie tylko zapobiegać ucieczce ciepła na zewnątrz, ale także chronić pomieszczenia przed przegrzewaniem się. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór okien ze szkłem Pilkington Suncool™. Takie szyby mają neutralny kolor i należą do grupy szyb wysokoselektywnych. Co to oznacza w praktyce? Selektywność szkła Pilkington Suncool™ sprawia, że okno zachowuje optymalną równowagę pomiędzy ilością energii cieplnej dostającej się do wnętrza i światłem. Dzięki temu pomieszczenie może być jasne i jednocześnie nie nagrzewać się pod wpływem słońca.

Jak dobrać okna i mieszkać komfortowo

Komfort latem i zimą

Wysokoselektywne szyby przeciwsłoneczne są rozwiązaniem na cały rok dzięki niskoemisyjnym właściwościom powłoki. Oznacza to, że energia długofalowa, emitowana przez grzejniki i inne źródła ciepła, odbija się od powłoki i trafia z powrotem do wnętrza. Powłoka niskoemisyjna zatrzymuje ciepło w mieszkaniu, zapewniając komfort podczas chłodniejszych miesięcy. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła, szyby z grupy Pilkington Suncool™ nadają się do dużych przeszkleń, ponieważ cechują się dobrą izolacyjnością cieplną, co pozwala ograniczyć zużycie energii.

Poddasze pełne słońca

Adaptacja poddaszy do celów mieszkalnych od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy projektujemy nowy budynek czy adaptujemy strych istniejącego już domu, przy wyborze okien dachowych szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowany w nich rodzaj szkła. Okna te powinny być wykonane od zewnątrz ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia szyszek, złamanych gałęzi czy gradu, oraz bezpiecznego szkła laminowanego od wewnątrz, które po stłuczeniu utrzymuje się w ramie okiennej dzięki specjalnej folii. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych jest utrzymanie ich w czystości, ponieważ dostęp do takich okien może być kłopotliwy. Idealnym rozwiązaniem może być szkło Pilkington Activ Suncool™ Pro T, które dzięki innowacyjnej technologii dwóch powłok w jednym produkcie (samoczyszczącej i przeciwsłonecznej) oraz możliwości hartowania doskonale nadaje się do zastosowania w tego typu oknach. Powłoka samoczyszcząca znajdująca się po zewnętrznej stronie okna, reagując z promieniowaniem ultrafioletowym światła dziennego, powoduje rozkładanie się wszelkich zanieczyszczeń o charakterze organicznym. Dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spływa równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wystarczy deszcz czy po prostu spłukanie szyb wodą z węża ogrodowego, by szybko usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Jak dobrać okna i mieszkać komfortowo

Pamiętajmy, że przeszklenia mają wpływ na utrzymanie optymalnej temperatury w naszych domach i mieszkaniach. Dlatego wybierając nowe okna nie bójmy się pytać o rodzaj szyb w nich zastosowanych, ponieważ to dzięki nim zapewnimy sobie komfort i niższe koszty utrzymania.

 

źródło: Pilkington

 
Najnowsze publikacje
4500 metrów kwadratowych relaksu
 • 4500 metrów kwadratowych relaksu
 • Przyszłościowa alternatywa dla dużych okien
 • Elegant: doskonały design szyty na miarę
 • Jak zamontować napęd na oknie? Montaż na ramie krok po kroku
 • Przesuwna czy dwuskrzydłowa – jaką bramę wjazdową wybrać
 • Reklama

  Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.