Szukaj w serwisie:

Nietypowe okna dodają charakteru

Okna są jednym z najistotniejszych elementów domu. Przede wszystkim doświetlają wnętrza, ale w dużej mierze decydują też o charakterze całego budynku. Najczęściej decydujemy się na klasyczny, prostokątny kształt. Istnieje jednak mnóstwo możliwości na stworzenie wyjątkowego projektu wykorzystując nietypowe rozwiązania okienne. 

O wyglądzie i charakterze elewacji w ogromnym stopniu decydują okna. W zależności od ich wielkości i kształtu projekt domu staje się bardziej nowoczesny lub klasyczny. Często nietypowy kształt może okazać się bardziej funkcjonalny od tradycyjnych rozwiązań.

Okna łukowe

Nietypowe okna dodają charakteru Często możemy je kojarzyć z dość tandetnymi rozwiązaniami chętnie stosowanymi w latach dziewięćdziesiątych. Jednak odpowiednio dobrane zaokrąglone okna mogą nadać budynkowi elegancji i delikatności. Ten typ okien doskonale sprawdzi się w starych domach czy kamienicach, ale również na poddaszach w formie okna dachowego otwieranego obrotowo. Wybierając okna łukowe zwróćmy uwagę na to, czy producent zastosował dodatkowe wzmocnienia w części giętej i wykorzystał profil stalowy zamknięty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała.

Duże przeszklenia

Nietypowe okna dodają charakteru Ogromne przeszklone ściany kojarzą nam się głównie z nowoczesnymi domami o prostej bryle w jasnych kolorach. Duże przeszklenia powiększają optycznie wnętrza, zapewniają mnóstwo naturalnego światła i łączą przestrzeń domu z otaczającą go przyrodą. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i odpowiednią termoizolację warto zwrócić uwagę na możliwość systemowych rozwiązań proponowanych przez niektórych producentów. - Systemowy montaż okien to przede wszystkim skuteczne zabezpieczenie muru przed wilgocią, przewiewami i szkodliwymi dla naszego zdrowia grzybami i pleśnią. To też prawidłowa izolacja akustyczna. Warto zwrócić też uwagę na trójszybowy pakiet, który zapewnia znacznie więcej ciepła od okien dwuszybowych – tłumaczy Dariusz Nowak z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.

Asymetryczne ułożenie

Nietypowe okna dodają charakteru Nietypowe okna dodają charakteru

Nieregularnie zamontowane okna królują w nowoczesnych domach. Modna w ostatnich latach prosta bryła budynku nabiera charakteru właśnie dzięki nietypowemu usytuowaniu okien. – Coraz częściej spotykamy się z montażem okien na różnych poziomach. Wbrew pozorom takie rozwiązanie może okazać się funkcjonalne. Oknami umieszczonymi wysoko można sterować za pomocą aplikacji w telefonie lub pilota – mówi Paweł Tylki z GU Polska. W tak nietypowych projektach nowoczesny design zawsze łączy się z innowacyjną technologią, która sprawia, że niekonwencjonalne pomysły są jednocześnie komfortowe.

Loftowa kratka

Nietypowe okna dodają charakteru Loftowy charakter mieszkań i domów króluje w architekturze już od kilku lat. Surowe i oszczędne formy łączą się z widocznymi elementami konstrukcyjnymi. Okna nawiązujące do loftowego stylu cechuje przede wszystkim charakterystyczna kratka i wykonanie ze stali. Duże znaczenie ma tutaj też kolor okien – zazwyczaj stawia się na czerń lub ciemne szarości. Tego typu okna najczęściej wykonuje się na specjalne zamówienie. Zwróćmy uwagę na system okuć, które stosuje producent oraz jakość szyb – duże przeszklenie w takiej formie może okazać się kłopotliwe, zwłaszcza podczas mrozów i dużych upałów.

 

źródło: GU Polska

 
Najnowsze publikacje
Szkło w energooszczędnym budownictwie
 • Szkło w energooszczędnym budownictwie
 • Rynek szkła architektonicznego w dobie pandemii COVID-19
 • Montaż stolarki – wczoraj i dziś
 • Wirtualny spacer po stoisku REHAU już dostępny
 • Uniwersalna ościeżnica kątowa firmy Hörmann Nieograniczone możliwości montażu
 • Reklama

  Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone
Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2020 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.