Drzwi  pod kolor
Drzwi pod kolor

Wybierając drzwi wewnętrzne kierujemy się nie tylko ich funkcjonalnością, ale również walorami estetycznymi. Elegancka forma, ciekawe wzornictwo i wreszcie kolorystyka, mają wpływ na ogólny charakter wnętrza

Wszyscy mamy swoje ulubione barwy i ich zestawienia. Nie każdy zdecydowałby się na design z akcentami krzykliwej żółci czy głębokiego fioletu. Ale też nie każdemu pasują tradycyjne ciepłe brązy i pastele. Drzwi spinają wystrój całości wnętrza, dlatego warto szczególnie zastanowić się nad ich kolorystyką.

Spojrzenie na całość..
Najpierw zdecydujmy, na jakim efekcie aranżacyjnym nam zależy. - Miłośnikom tradycji i klasycznej elegancji polecamy drzwi w ciepłych dekorach, na przykład model PORTOS w kolorze orzecha – mówi Adam Hucz z firmy INVADO. Natomiast w pomieszczeniach nowoczesnych - minimalistycznych i mniej dekoracyjnych- znakomicie sprawdzą się chłodne, jasne tonacje, jak dąb bielony czy wiąz. Można też dla kontrastu zestawić drzwi w zdecydowanych kolorach wenge czy hebanu ze spokojną bielą ścian i mebli. Odpowiednio dobrane drzwi powinny na zasadzie opozycji lub analogii nawiązywać do całości aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie skrzydeł o finezyjnym wzornictwie z ascetycznym, stonowanym wnętrzem. Wówczas to one będą wyrazistym, mocnym akcentem nadającym pomieszczeniu charakteru. Tak samo dobrze sprawdzi się odwrotna strategia. Klasycznie zaprojektowane drzwi PORTOS w kolorze dębu mogą stanowić idealne tło dla dekoracyjnych aranżacji typu glamour, fusion czy art deco.

Modne kolory
Jakie trendy obowiązują na rynku stolarki drzwiowej? Od dłuższego czasu królują jasne tonacje, których dużą zaletą, jest to, że rozjaśnią i optycznie powiększą nawet najmniejszą przestrzeń. - W ogóle, jeżeli chodzi o kolorystykę naszych mieszkań jesteśmy dość tradycyjni. Największą popularnością wciąż cieszą się skrzydła w kolorze jasnego drewna, jak akacja, wiąz, dąb – zauważa A. Hucz. Mimo to, producenci stale urozmaicają swoją ofertę, prześcigając się w coraz bardziej awangardowych propozycjach. Paleta barw rozciąga się więc między najjaśniejszym klonem czy dębem bielonym, a intensywną czernią hebanu. Pomiędzy nimi znajdują się pośrednie brązy i beże. Model Richelieu z oferty INVADO dostępny jest aż w siedmiu kolorach. Oprócz hebanu, akacji czy coimbry możemy go zamówić w jednej z niezwykle oryginalnych, oklein ryflowanych. Kolekcja nawiązuje do barw złotej, polskiej jesieni. Składają się na nią orzech Melunga, jesion szarozłoty oraz dąb w dwóch odsłonach – Verade i złoty. Z pewnością drzwi w tak inspirujących dekorach uatrakcyjnią nasze domy nie tylko w czasie jesieni.

[z2s]