Cechy dobrych okien. Czym kierować się przy wyborze
Cechy dobrych okien. Czym kierować się przy wyborze

Zakup okien do domu czy mieszkania to inwestycja na lata. Dlatego ich wybór może być niezwykle ważną decyzją. W końcu okna mają kluczowe znaczenie dla naszego komfortu czy bezpieczeństwa, a także energooszczędności. Dlatego wybierając okna, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Niezależnie od tego czy budujemy nowy dom, czy wymieniamy już wstawioną stolarkę okienną, jej wybór jest bardzo istotny. Okna powinny być dopasowane do stylu naszego domu lub mieszkania. Obecnie na rynku jest w czym wybierać. Okna drewniane, aluminiowe czy PCV. Nie tylko białe, ale także w szerokiej gamie barw, a nawet w kolorach drewna. Możemy wybierać okna, które pasują do naszego gustu i estetyki wnętrza.

-Jednak wygląd to nie wszystko – ostrzega specjalista z fabryki okien i drzwi DMD Tomasz Januszewski. – Jedną z istotniejszych cech jest izolacja termiczna. Dobrze zaprojektowane okna powinny skutecznie chronić wnętrze przed utratą ciepła w zimie i nadmiernym nagrzewaniem się w lecie – dodaje.

Dlatego warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika przenikania ciepła (wartość Uw). Im niższa, tym lepiej. Okna z niskim współczynnikiem Uw są nie tylko przyjazne środowisku, ale także ekonomiczne, gdyż pozwolą nam zaoszczędzić na zużyciu energii i obniżyć rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi rozwiązaniami, takimi jak szyby energooszczędne lub ramy z termoizolacyjnymi wkładkami.

 

Cisza i spokój

Kolejnym ważnym czynnikiem jest izolacja akustyczna, która jest szczególnie ważna jeśli mieszkamy w miejscu o dużym natężeniu hałasu, takim jak ruchliwa ulica czy lotnisko. Okna o wysokiej izolacji akustycznej mogą znacząco poprawić komfort naszego mieszkania, zmniejszając hałas dochodzący z zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika redukcji hałasu (RW). Im wyższa wartość, tym lepiej.

Cisza i ciepło w domu chociaż ważne, nie są najważniejsze. Wybierając okna, warto zwrócić także uwagę na bezpieczeństwo, gdyż ok. 80% włamań dokonywanych jest przez wyważenie okna. Dobrze zaprojektowane okna powinny zapewniać ochronę przed włamaniem poprzez zastosowanie zaczepów antywyważeniowych, szkła bezpiecznego, klamek z dodatkowymi zabezpieczeniami. Dzięki temu unikniemy włamań i strat finansowych.

Trwała estetyka

Nawet najładniejsze, najbezpieczniejsze i najbardziej wyciszone okna po jakimś czasie stają się brudne i podlegają warunkom atmosferycznym. Dlatego istotne jest to, z jakich materiałów są wykonane.

- Dobre okna powinny być odporne na warunki atmosferyczne, nie blaknąć pod wpływem promieni UV i zachować swoje właściwości przez wiele lat – podpowiada Tomasz Januszewski.

Łatwość czyszczenia poprzez prosty dostęp do powierzchni szklanych oraz dobrze przemyślany system otwierania sprawi, że kupione okna spełnią nasze oczekiwania i będą dobrą inwestycją na wiele następnych lat.

 

źródło: Fabryka Okien i Drzwi DMD