W czerwcu miał miejsce trzydziesty, jubileuszowy Konwent Stolarki. W jego trakcie wręczono nagrody firmom startującym w programie IRBS – Innowacyjnych Rozwiązań Branży Stolarki. Jedną z wyróżnionych firm została spółka Pilkington Polska, nagrodzona za szkło antymikrobowe Pilkington SaniTise™.
Innowacyjne rozwiązania branży stolarki
Program IRBS organizowany jest przez firmę Stolarka VIP. Biorą w nim udział producenci maszyn, komponentów, programów IT oraz innych elementów powiązanych ze stolarką. Jego celem jest wyróżnienie i promocja rozwiązań cechujących się wysoką innowacyjnością oraz spełniających potrzeby współczesnych czasów. Jury podczas wyboru zwraca uwagę na czynniki takie jak ekologiczność produktu czy intuicyjność jego użycia.
W tegorocznej edycji kapituła programu wyróżniła aż jedenaście przedsiębiorstw, które w ostatnich dwunastu miesiącach wprowadziły na rynek nowy produkt lub technologię. Pośród zwycięzców znalazła się firma Pilkington Polska, którą nagrodzono za szkło antymikrobowe Pilkington SaniTise™.
Wyróżnienie w programie IRBS to ogromna radość dla całej NSG Grup, która ciężko pracowała, żeby wdrożyć szkło antymikrobowe na rynek – mówi Ewelina Wójcicka, koordynator ds. komunikacji marketingowej. – Bezpieczeństwo sanitarne jest ważne każdego dnia, a o jego istotnej roli przypomniała nam pandemia COVID-19. Mamy nadzieję, że nasze szkło pozwoli poprawić warunki sanitarne w wielu miejscach i zmniejszy ryzyko zakażeniem się – dodaje.
Szkło walczące z mikrobami
Jury doceniło wysoką jakość wykonania oraz dostosowanie do współczesnych realiów. Pilkington SaniTise™ to szkło pokryte transparentną powłoką fotokatalityczną, która aktywuje się pod wpływem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Zawarty w niej TiO2 reaguje z parą wodną w procesie fotokatalitycznym, co powoduje powstanie reaktywnych form tlenu. Zapewniają one szereg funkcji, w tym możliwość rozłożenia organicznych osadów, zapewniając, właściwości antymikrobowe i przeciwko wirusom otoczkowym na powierzchni szkła.
Pilkington SaniTise™ można poddawać hartowaniu, laminowaniu, gięciu i zespalaniu, co sprawia, że nadaje się ono do wielu zastosowań np.: w fasadach, drzwiach czy oknach.
Szkło antymikrobowe projektowane było z myślą o użytku w szpitalach i innych obiektach służby zdrowia, ale sprawdzi się również w innych lokalizacjach. Doskonale nadaje się do miejsc, w których przebywają duże ilości ludzi np. na dworcach, w szkołach, sklepach czy hotelach. Sprawdzi się również w pojazdach komunikacji publicznej, skutecznie chroniąc przed kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami.
źródło: Pilkington