Wybieramy domy z oknami i drzwiami bez barier
Wybieramy domy z oknami i drzwiami bez barier

Zmiany społeczno-ekonomiczne, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dekad spowodowały, że popularne niegdyś wielokondygnacyjne domy odchodzą do przeszłości, ustępując miejsca projektom parterowym, o otwartym układzie pomieszczeń i dużych przeszkleniach. Z myślą o przyszłości coraz częściej są one wyposażane w rozwiązania architektury bez barier, których najważniejszym elementem są odpowiednio dobrane drzwi i okna.

Parterowy dom z drzwiami przesuwnymi Schüco ASS 77 PD.SI

Fot. Schüco

Architektura bez barier nabiera dziś zupełnie nowego znaczenia. Kiedyś mówiło się o niej raczej w kontekście budynków publicznych. Dziś jej założenia są powszechnie obecne w projektach nowo powstających domów jednorodzinnych, na co wpływ ma wiele uwarunkowań, do których można zaliczyć zmiany kulturowe i starzenie się społeczeństwa. Odchodzi się obecnie od modelu, w którym wielopokoleniowa rodzina zamieszkuje wspólnie. Wybierając dom na kolejne dekady, inwestorzy coraz częściej myślą więc nie tylko o aktualnych potrzebach związanych z komfortem mieszkania, ale również o przyszłości, w której dzieci wyprowadzą się z domu rodzinnego. Najlepiej, by był on jak najbezpieczniejszy, a zastosowane w nim rozwiązania komunikacji maksymalnie ułatwiały codzienne funkcjonowanie bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Elementy, takie jak skomplikowane podziały przestrzeni, wąskie korytarze, wysokie progi czy schody mogą stać się istotnym ograniczeniem dla dzieci czy osób mających problemy z poruszaniem się. Dlatego coraz częściej rezygnuje się z budowy piętra, a całość przestrzeni użytkowej jest planowana na poziomie parteru. Bardzo ważnym elementem takich projektów jest dobór odpowiednich okien i drzwi na taras lub balkon, które zapewniają szerokie światło przejścia, a do obsługi wymagają minimalnych sił operacyjnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ponadto inteligentne rozwiązania dostępu, jak bezkluczowe otwieranie drzwi czy zdalne sterowanie skrzydłami przesuwnymi.

 

Sypialnia z bezprogowym aluminiowym oknem balkonowym Schüco AWS 75.SI

Fot. Schüco

Otwarta architektura bez schodów i progów

 

Nowoczesne domy cechują się otwartym, przestronnym układem powierzchni użytkowej. Szerokie trakty komunikacyjne i zupełna eliminacja jakichkolwiek fizycznych barier nie tylko podnosi komfort użytkowania, lecz także sprzyja tworzeniu przyjaznej i otwartej atmosfery, w której mieszkańcom łatwiej jest się spotkać i wspólnie spędzić czas. Z myślą o takich projektach powstały bezprogowe i bardzo łatwe w obsłudze rozwiązania aluminiowych okien balkonowych marki Schüco AWS 75.SI. Wielkopowierzchniowa stolarka z płaskim progiem 0 mm tworzy płynne przejścia między salonem a tarasem lub kuchnią i ogrodem. Skrzydła o dużych wymiarach nawet do 1300 x 2500 mm po otwarciu tworzą komfortowo szeroką „bramę”, przez którą można przeprowadzić np. wózek. Odryglowanie i zaryglowanie, a także uchylanie i zamykanie skrzydła jest wspomagane systemowo i wymaga bardzo niewielkiej siły. W zależności od potrzeb klamka może być montowana na standardowej wysokości lub takiej, która umożliwia swobodny dostęp np. osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Skrzydła drzwi z progiem „0” mogą być rozwierane lub uchylane do wewnątrz, jednak w razie potrzeby można wybrać także wersję otwieraną na zewnątrz z bardzo niskim progiem. Unikatowe na skalę rynku rozwiązanie cechuje się doskonałą wodoszczelnością aż do 600 Pa (klasa 9A), a także może mieć wysoką odporność antywłamaniową do RC3 włącznie. Podobne rozwiązanie szczelnego progu „0” zastosowano w drzwiach zewnętrznych AD UP, które oprócz dużych wymiarów 1400 x 3000 mm zapewniają bardzo szeroki kąt rozwarcia 100°. Maksymalnym ułatwieniem obsługi mogą być zintegrowane z drzwiami rozwiązania bezkluczowego dostępu, jak czytnik linii papilarnych, dotykowy ekran do wprowadzania kodów czy wreszcie możliwość otwierania za pomocą smartfona z funkcją Bluetooth.

Swoboda kreowania i bezpieczeństwo

Rozmieszczenie wszystkich stref użytkowych na poziomie parteru sprzyja tworzeniu płynnych, niezakłóconych połączeń przestrzeni wewnętrznej z zewnętrzną. Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na tworzenie takiego efektu, są panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD z płaskim progiem, które tworzą pozbawioną jakichkolwiek wystających elementów „platformę” prowadzącą ze strefy dziennej do ogrodu. Skrzydła mogą uzyskać w tym przypadku imponujące wymiary do 3200 mm szerokości i 3500 mm wysokości, dzięki czemu tworzą maksymalne światło przejścia. W zależności potrzeb mogą one poruszać się po dwóch lub trzech prowadnicach, tworząc różne typy otwarć zgodnie z potrzebami użytkowników. Jeszcze szersze otwarcie salonu na przestrzeń zewnętrzną umożliwiają przeszklenia narożne 90º bez użycia stałego słupka. Takie rozwiązanie sprawia, że taras praktycznie staje się częścią salonu i odwrotnie. Zintegrowany pochwyt na całą wysokość skrzydła oraz systemowe wspomaganie obsługi ułatwiają przesuwanie nawet bardzo dużych elementów. Maksymalny komfort użytkowania dają natomiast ukryte elektryczne napędy. Wyposażone w nie skrzydła przesuwają się samoczynnie za jednym naciśnięciem przycisku na panelu obsługi, urządzenia mobilnego, pilota lub czytnika linii papilarnych. Wbudowane rozwiązania sensoryczne i kurtyny na podczerwień sprawiają, że skrzydło automatycznie zatrzymuje się w razie wykrycia przeszkody, co eliminuje ryzyko przypadkowego zderzenia się z poruszającym się skrzydłem czy np. przyciśnięcia ręki.

Płaski próg w strefie naroża – drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD

Fot. Schüco

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl