2020 – co będzie hitem w branży okiennej w tym roku
2020 – co będzie hitem w branży okiennej w tym roku

Projektowanie w zgodzie z naturą to jeden z dominujących od pewnego czasu trendów w budownictwie i architekturze wnętrz. Nie inaczej jest w tym roku. Biophilic design i korzystanie z jego dobrodziejstw robią furorę w modnym biurze i nowoczesnym domu. Przyczyniają się do tego między innymi właściwe okna, które pozwalają nam otworzyć się na przyrodę, otaczać barwami ziemi, chłonąć światło słoneczne i mieć większy kontakt z naturą.

Odpowiedzią na architektoniczne trendy kultywowania przestrzeni, światła, zacierania granic pomiędzy tym, co w środku i na zewnątrz, oraz wpuszczania natury do domu… są konkretne rozwiązania proponowane przez producentów systemów okienno-drzwiowych: wielkogabarytowe przeszklenia, nowatorskie konstrukcje przesuwne, czy szyby zapewniające więcej słonecznego światła we wnętrzu.

Duże, większe i największe okna

Na topie w tym sezonie, podobnie jak w poprzednich, pozostaną duże przeszklenia, które malowniczo integrują wnętrze domu z tym, co na zewnątrz i powiększają jednocześnie optycznie przestrzeń mieszkalną. Im większe okno i pozbawiona podziałów tafla szkła, tym lepiej. Dobrze ukryte w coraz węższych profilach okiennych okucia, które nie zakłócają subtelnego designu wielkogabarytowych propozycji, wchodzą powoli do niezwykle gustownego standardu. Tak zaprojektowane, dużych rozmiarów, modne skrzydła okien czy drzwi tarasowych wymagają rozwiązań technicznych, które gwarantują komfort użytkowania takich systemów, dlatego coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne konstrukcje przesuwne.

Nowy typ konstrukcji przesuwnej

Hitem w tym roku, jak zapowiadają eksperci z OknoPlus, będzie nowa generacja systemów przesuwnych, która niedawno pojawiła się na rynku. To innowacyjny mechanizm otwierania i zamykania, który sprawia, że wspomagane nim (nawet bardzo dużych rozmiarów przeszklenie – od podłogi aż po sufit) przesuwa się niezwykle lekko i płynnie. Tak działa na przykład Morlite Vision z okuciem Roto Patio Inowa. Po otwarciu, ruchome skrzydło odsuwa się w tym przypadku od ościeżnicy na prawie centymetr, by można nim było bez wysiłku manipulować. W momencie zamykania wraca ono do swojej pierwotnej pozycji, w czym pomagają dodatkowo aktywne zaczepy dociągające skrzydło do słupka. Konstrukcja wygląda i działa perfekcyjnie. Otwarta nie zabiera miejsca w domu i naturalnie łączy na przykład salon z tarasem, a zamknięta zapewnia wyjątkową szczelność i nie pozbawia nas widoku na otoczenie.

Szyba, która gwarantuje więcej światła

Więcej naturalnego światła w domu, co jest zgodne z gorącymi trendami w budownictwie, zapewniają nie tylko duże przeszklenia i wąskie ramy, ale także… szyby o odpowiednich właściwościach, które w tym roku, co przewidują eksperci OknoPlus, będą wyjątkowo popularne. Mowa tu o szybach Eclaz od Saint-Gobain, które montowane są między innymi w konstrukcjach Morlite. Ich „sekret” polega na znacznie zwiększonej (w stosunku do standardowych szyb) przezierności (77%). Wpuszczają do domu więcej światła i do tego nie przekłamują jego kolorów. To doskonała opcja praktycznie do każdego pomieszczenia, ale szczególnie polecana do tych, które potrzebują doświetlenia (bo znajdują się na przykład od strony północnej), a także tych, w których pracujemy lub po prostu dużo przebywamy w ciągu dnia (ponieważ naturalne światło wpływa na dobre samopoczucie człowieka).

***

W naturalne trendy 2020, jeśli chodzi o budownictwo i aranżację wnętrz, świetnie wpisują się także aluminiowe profile okienne, które w tym roku jeszcze bardziej zyskają na popularności. Prognozuję także, że znacznie wzrośnie sprzedaż okien innych niż białe. Szczególnym zainteresowaniem już teraz cieszy się stolarka dwukolorowa – zwłaszcza w przypadku konstrukcji przesuwnych. Hitem jest antracyt na zewnątrz, pięknie wpisujący się w minimalistyczny total look elewacji i jasny – drewnopodobny kolor w środku. W tym roku do modnych barw profili okiennych, jako „namaszczony” przez Pantone Color Institute, może dołączyć także… klasyczny, spokojny niebieski.

 

źródło: OknoPlus