Dzięki utworzeniu zawodu montera stolarki budowlanej, szkoły branżowe mogą kształcić przyszłych fachowców, którzy zadbają o dobry montaż okien, drzwi czy też bram garażowych. Związek POiD realizuje program wsparcia rekrutacji dla placówek szkolnych, które od września 2019 roku planują rozpoczęcie nauczania w tej profesji.
Sektor stolarki budowlanej w Polsce odczuwa deficyt profesjonalnych monterów, co negatywnie przekłada się na jakość prac montażowych. Dlatego też branża podjęła wspólny wysiłek mający na celu utworzenie zawodu „monter stolarki budowlanej”. Długi proces starań o powstanie nowej profesji zakończył się sukcesem. W grudniu 2017 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zakwalifikowało go do zawodów szkolnictwa branżowego, a w kwietniu 2018 roku opublikowało podstawę programową.
Teraz niezbędne są działania mające na celu utworzenie w placówkach szkolnych klas o profilu „monter stolarki budowlanej” i pokazanie, że jest to zawód poszukiwany na rynku pracy, zapewniający stabilność zatrudnienia, atrakcyjne wynagrodzenie oraz duże możliwości rozwoju. Związek POiD przygotował więc program wsparcia naboru do szkół branżowych, które od września 2019 planują rozpoczęcie kształcenia w nowym zawodzie, W ramach programu, POiD zaprasza firmy z branży stolarki budowlanej do lokalnej współpracy z placówkami szkolnymi i do zaangażowania się w rekrutację. Przygotowane i przesłane do szkół zostały również materiały graficzne, m.in. plakat, banner internetowy i prezentacja, które mogą one wykorzystywać w działaniach promocyjnych, np. podczas dni otwartych. Związek POiD aktualizuje także listę szkół, które planują rozpoczęcie kształcenia w zawodzie „monter stolarki budowlanej” od września 2019 roku i kontaktuje się z organami prowadzącymi placówek szkolnych, informując je o programie wsparcia.
Równie ważnym działaniem POiD w tym zakresie jest stworzenie projektu kształcenia nauczycieli zawodu. Szkolenia będą organizowane w cyklu dwudniowym i prowadzone przez współpracujących ze Związkiem rzeczoznawców z branży stolarki budowlanej. Program szkoleniowy obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z: montażem okien pionowych, dachowych, balkonów i osłon okiennych, montażem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, montażem bram garażowych oraz automatyką. Szczegółowy program oraz zakres poszczególnych szkoleń zostanie stworzony do końca maja 2019 roku.
Związek POiD prowadzi także rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat możliwości ścisłej współpracy, m.in. w zakresie pomocy przy zbieraniu informacji ze szkół, organizacji szkoleń dydaktycznych i zapewnienia podręczników dla uczniów.
W ideę promocji zawodu montera stolarki budowlanej bardzo dobrze wpisuje się organizowana przez Związek POiD kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ”. W ramach kampanii, przy zaangażowaniu Partnerów akcji, realizowana jest m.in. współpraca ze szkołami branżowymi, gdzie funkcjonują klasy patronackie „DOBRY MONTAŻ”. Ich uczniowie, podczas szkoleń i wyjazdów dydaktycznych organizowanych przez Partnerów zdobywają praktyczną wiedzę na temat prawidłowego montażu wyrobów stolarki budowlanej.
źródło: Dobry Montaż