Sześć zasad trafionej inwestycji w stolarkę okienną, czyli jak dobrać okna do pomieszczenia
Sześć zasad trafionej inwestycji w stolarkę okienną, czyli jak dobrać okna do pomieszczenia

Budowa domu lub remont mieszkania zmuszają nas do podjęcia decyzji o zakupie okien. Co warto wiedzieć przed ich wyborem, aby inwestycja okazała się trafiona, a domownicy cieszyli się funkcjonalnością i bezpieczeństwem użytkowania nowych okien przez wiele lat? Firma Budvar Centrum podpowiada, jak wybrać okna idealne.

Zakup nowych okien to jedna z ważniejszych inwestycji, którą planujemy przy budowie domu lub gruntownym remoncie. Warto dołożyć starań, aby okna, które mają duży wpływ na oświetlenie, temperaturę, a także bezpieczeństwo, spełniały oczekiwania domowników i były „nowocześnie funkcjonalne”, czyli dopasowane do właściwego przeznaczenia pomieszczeń w domu.
Pasje, styl życia, ale i nasze usposobienie wpływają na aranżację przestrzeni wokół nas. Świadomość, że okna pełnią w niej niezwykle ważną rolę, pomoże wybrać te idealne, które będą spełniać swoją funkcję bardzo długo.

Wybierając okna warto sprawdzać parametry techniczne, takie jak sztywność, odporność na promienie słoneczne czy wytrzymałość oraz jakość ich wykonania, ale nie można pominąć też szczegółów związanych z tym, jak i przez kogo będą użytkowane. Na pewno po inne rozwiązania powinny sięgnąć osoby z małymi dziećmi czy np. osoby pracujące w domu. Okna będą służyć nam lata, dlatego należy przewidzieć różne sytuacje i dopasować do nich rozwiązania - ANNA LATUS, BUDVAR CENTRUM

1. Cyrkulacja i wygoda w kuchni 

Jeśli domownicy lubią gotować i spędzają dużo czasu w kuchni, prowadząc kulinarne eksperymenty, warto wybrać okno dostosowane do takiej aktywności. Osoby te docenią dostęp do szybkiego i wnikliwego przewietrzenia przestrzeni kuchennej. To właśnie w tej części domu lub mieszkania idealnie sprawdzi się okno przesuwne – takie, które powoli na dostęp świeżego powietrza bez potrzeby zdejmowania sprzętów z blatu, które zazwyczaj stoją na drodze klasycznie otwieranego okna.
 

2.  Funkcjonalność w gabinecie 

Osoby, które często pracują w domowym biurze oraz pracownicy, korzystający z dni pracy zdalnej, przywiązują dużą uwagę do aranżacji gabinetu i wygodnego miejsca do pracy. Umieszczenie biurka jak najbliżej naturalnego światła, to często kluczowa dla nich kwestia. Dopływ jak największej ilości promieni słonecznych gwarantują np. okna 
T-Passive Slim firmy Budvar Centrum, które charakteryzują się tym, że posiadają smukłą budowę skrzydła, dzięki czemu do pomieszczenia wpada nawet 27 % więcej światła. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość otwierania okna bez konieczności odrywania się od pracy – to jedna z tych funkcjonalności, którą zagwarantują okna z klamką umieszczoną na dole ramy – tak, aby w dogodnym momencie, można było je otworzyć i przewietrzyć gabinet.
 

3. Przestrzeń bez ograniczeń dla udanych spotkań w salonie

Aranżacja salonu, który połączy domową przestrzeń z tarasem i ogrodem, pozwoli na wykreowanie niezwykłej atmosfery rodzinnych spotkań lub przyjęć zorganizowanych dla najbliższych przyjaciół i znajomych. To także obszar, który służy wypoczynkowi i rozrywce, a jeśli dodatkowo jest uzupełniony o kontakt ze świeżym powietrzem i naturą, to z pewnością, staje się naszym naturalnym sprzymierzeńcem relaksu. W takiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się drzwi tarasowe T-Slide firmy Budvar Centrum, które niwelują granicę między wnętrzem domu a tarasem. Drzwi wyposażone są w ukryte okucia, a ich jedynym wyraźnym elementem jest elegancka klamka. Zastosowanie niskiego progu służy bezpieczeństwu i chroni przed potknięciami np. gości podczas przyjęć, a także dzieci podczas szalonych zabaw czy osób starszych, dla których niekiedy pokonywanie progu jest nie lada wyzwaniem. Drzwi T-Slide posiadają także system samodomykania Soft Close, dzięki czemu ich użytkowanie jest komfortowe: ciche, bezpieczne i niezwykle wygodne.
 

4. Pokoje dzieci: najważniejsze jest bezpieczeństwo 

Okna zamontowane w pokojach dzieci muszą służyć bezpieczeństwu najmłodszych. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic, a w trakcie zabawy mogą pojawiać się pomysły niebezpieczne dla jej uczestników. Czasami inspiracje pochodzą z bajek, czasami plan zabawy podpowiada zwykła dziecięca ciekawość. To dlatego okno w pokoju dzieci może być całkowicie otwierane jedynie tylko pod nadzorem dorosłych. Najmłodsi mogą je samodzielnie jedynie uchylić, aby przewietrzyć pokój. Całkowite otworzenie okna wymaga przekręcenia kluczyka. Umieszczenie w oknie tego typu mechanizmu, da rodzicom pewność, że dzieci są bezpieczne w trakcie zabawy, ale zawsze mogą je uchylać, jeśli mają taką potrzebę.
 

5. Ekspresowa świeżość w łazience 

W tym pomieszczeniu bardzo ważna jest szybka i skuteczna wentylacja, aby usunąć nadmiar wilgoci lub pozbyć się niepożądanych zapachów np. kosmetyków. Warto też pamiętać, że wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni na ścianach, które mogą wpływać na stan zdrowia domowników. Jeśli wybierzemy duże okno, to mamy gwarancję, że panie docenią możliwość korzystania z naturalnego oświetlenia, które ułatwia np. wykonanie precyzyjnego makijażu. Warto zastanowić się także, czy lokalizacja łazienki zabezpiecza prywatność użytkowników – być może warto rozważyć wybór szyby ornamentowej, która przepuszczając światło, daje poczucie pewności, że wnętrze łazienki jest niewidoczne dla osób z zewnątrz. Jeśli łazienka znajduje się na parterze, to należy uzupełnić montaż okna o roletę, która dodatkowo zabezpieczy dom lub mieszkanie przed włamaniem.
 

6. Głęboki wypoczynek w sypialni 

Sypialnia powinna być wyposażona w okna, które służą wyciszeniu i głębokiemu relaksowi domowników. Jego sprzymierzeńcem jest intensywne dotlenienie pomieszczenia, w którym spędzamy ok. 8 godzin każdej nocy. Warto zatem wybrać okno, które zapewni domownikom dopływ świeżego powietrza w sposób, który można dostosować do panującej za oknem pory roku. Mechanizm wielostopniowego uchyłu okna sprosta oczekiwaniom każdej osoby – tej, która lubi chłód, ale tej, która woli wyższą temperaturę i ceni sobie głęboki sen w dobrze natlenionym i relaksującym pomieszczeniu.

 

źródło: Budvar Centrum