Najlepsze Remonty Roku 2017 nagrodzone
Najlepsze Remonty Roku 2017 nagrodzone

Tegorocznym targom BUDMA w Poznaniu po raz kolejny towarzyszyły emocje związane z rozstrzygnięciem konkursu Remont Roku 2017. Przedstawiciele organizatorów podkreślają, że wysoki poziom ponownie zaskoczył jury, a wybór laureatów był bardzo  trudny. Na stoisku MURATORA 31 stycznia 2018 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród inwestorom i projektantom Remontów Roku 2017.

Konkurs był podzielony na dwa etapy – Projekty oraz Realizacje. Powalczyć o nagrodę można było od 17 marca ubiegłego roku. To wtedy rozpoczęła się rywalizacja o wygraną w każdej z czterech kategorii: Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrze.

W pierwszym etapie konkursu: Projekty – uczestnicy mieli czas do 18 października 2017 roku. Natomiast o nagrodę główną mogły ubiegać się Realizacje, które zgodnie z regulaminem zgłaszane były do 18 grudnia 2017 roku. Zwycięskie remonty to przykłady inspirujących realizacji, zachwycających wyglądem i  zwiększających komfort mieszkańców. Do konkursu napłynęło ponad 500 zgłoszeń, a nagrodą główną w każdej z kategorii było 10 tysięcy złotych.

Atmosfera wnętrza doskonałego

Kiedy myślimy o remoncie wnętrza, zazwyczaj rearanżacja kojarzy nam się przede wszystkim ze zmianą kolorów ścian i wyborem eleganckich dodatków. Anna Godnicz – laureatka w kategorii Wnętrze – wraz z biurem projektowym FORMATIV udowodniła, że odważne decyzje prowadzą do spektakularnych realizacji. Nowy układ ścian, powiększenie okien oraz zmiana koncepcji wykończenia włącznie ze szczegółowo zaprojektowanym oświetleniem to tylko niektóre z modyfikacji, na które zdecydowała się gdynianka.

Remont miał na celu zrealizowanie spójnej i atrakcyjnej aranżacji. Jako podstawę wystroju wybrano stonowane barwy – biele i szarości, dzięki czemu wnętrze zyskało elegancki charakter. Akcenty pudrowego różu i kwieciste dodatki wprowadzają subtelnie romantyczny klimat, który przełamują kontrastujące z nimi detale w kolorze czarnym oraz szerokie antracytowe ramy okien. Z drewnianych schodów wspornikowych oraz dużych, nowoczesnych przeszkleń projektanci uczynili główne ozdoby wnętrza. Realizację charakteryzują prostota i dobry smak w doborze środków architektonicznych.

W kategorii Wnętrze zostały przyznane dodatkowo dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich trafiło do rąk Ingi Pilarskiej z Warszawy. W aranżacji zrealizowanej na podstawie projektu Sabiny Kamińskiej-Stańczak i  Bartłomieja Stańczaka inwestorka pokazała, jak dzięki zmianie układu funkcjonalnego i odświeżeniu aranżacji na bardzo małej powierzchni można stworzyć wygodną przestrzeń, dostosowaną do dzisiejszych potrzeb młodych ludzi.

Kolejnym wyróżnieniem w tej kategorii jury uhonorowało Paulinę Kostyrę-Dzierżęgę i Jarosława Dzierżęgę z Katowic. Na podstawie projektu opracowanego przez inwestorkę, która jest architektem, stworzono pełne światła i spokoju, a jednocześnie dobrze zorganizowane wnętrze. Wykorzystuje ono i podkreśla zalety architektoniczne przestrzeni, a dzięki konsekwencji zastosowanych środków oferuje mieszkańcom poczucie porządku, ale nie odbiera swobody.

Drugie życie zabytkowego poddasza

Zdobywcami pierwszego miejsca w kategorii Poddasze zostali Emilia i Wojciech Kocjanowie z Lublina, którzy – według własnego projektu – nadali strychowi zabytkowej kamienicy drugie życie. Ze starannością i szacunkiem zachowali i wyeksponowali oryginalne materiały: starą cegłę, deski podłogowe, drewniane elementy konstrukcyjne. Jury szczególnie doceniło wyobraźnię i ogromny wkład pracy własnej inwestorów.

Jak sama inwestorka pisze w zgłoszeniu, najwspanialszym elementem na poddaszu jest wielkie okno, z którego rozciągają się piękne widoki. Jego szczególną rolę podkreślono, stawiając przed nim stół jadalniany. W efekcie udało się stworzyć klimatyczne, wysokie wnętrze z antresolą, jakie trudno uzyskać w nowym domu.

Wyróżnienie w kategorii Poddasze otrzymała Anna Sąsiadek z Gliwic, która realizując projekt Zbigniewa Sąsiadka z Pracowni Projektowej STUDIO, stworzyła nowoczesne i efektownie oświetlone dwupoziomowe wnętrze, bardzo dobrze wykorzystujące niełatwą aranżacyjnie przestrzeń pod zabytkowym dachem.

W tej kategorii jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowego, specjalnego wyróżnienia, które otrzymał Mateusz Galiński z Warszawy za pomysłowe i odważne wykorzystanie niskiej przestrzeni pod stropodachem miejskiego bloku i wykreowanie indywidualnego wnętrza w anonimowym otoczeniu. Autorem projektu jest Przemysław Lisiecki.

Termomodernizacja w pogoni za ciepłem i nowoczesnością

Domy typu kostka na stałe wpisały się w wygląd polskich osiedli. Prosta bryła domu w Rybniku okazała się zaletą, a możliwości przekształcenia go w nowoczesny i ciepły budynek dostrzegł Tomasz Pruszczyński. Bazując na projekcie Marcina Jurkiewicza z pracowni JURIKU architekci, dokonał kompleksowej termomodernizacji budynku, czym zapewnił sobie pierwsze miejsce w tej kategorii.

Termomodernizacja połączona była z wymianą instalacji oraz systemu wentylacji na mechaniczną z odzyskaniem ciepła. Dzięki tym działaniom stary dom został przekształcony w budynek energooszczędny, a jego fasada zyskała nowoczesny wygląd o minimalistycznej estetyce.

Wyróżnienie w kategorii Termomodernizacja otrzymała Katarzyna Kołodziejska z Poznania – za przemyślane i staranne przeprowadzenie inwestycji, która może być przykładem racjonalnych decyzji i mądrego rozwiązywania problemów, jakie czekają wielu właścicieli podobnych domów. Autorem wyróżnionego projektu był Marcin Kozierowski z pracowni ZOKOarchitekci.

Wyróżnienie specjalne w tej kategorii przyznano za uratowanie niszczejącego budynku starej szkoły i jego pełną modernizację, która pokazuje wielki potencjał podobnych budynków, a także za to, że w trakcie termomodernizacji zachowano cechy stylowe klasycyzującej architektury lat 50., nie pozbawiając budynku jego specyficznych wartości. Trafiło ono do Gertrudy i Marka Falkowskich z Króli Dużych.

Przebudowy, które zachwycają

W kategorii Przebudowa Murator postanowił przyznać pierwsze miejsce ex aequo dwóm realizacjom, których inwestorzy otrzymali  nagrody w wysokości 5000 zł.  Obie metamorfozy niemal całkowicie odmieniły wygląd budynków mieszkalnych. Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg z Chorzowa przeprowadzili według własnego projektu (MMOA ARCHITEKCI) modernizację typowego domu kostki. Dzięki przebudowie budynek zyskał nową, nieporównywalnie wyższą wartość architektoniczną. Patrząc na zdjęcia przed remontem i po nim, aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom. Nowoczesny i elegancki kształt bialej kostki został uzupełniony dużymi podłużnymi przeszkleniami w ciemnych oprawach. Zmieniono też układ funkcjonalny wewnątrz – dawną piwnicę zaadaptowano na pomieszczenia mieszkalne. Stworzono zaciszny, częściowo zagłębiony taras. Całość tworzy spójną, niekonwencjonalną konstrukcję.

Drugą z nagrodzonych w kategorii Przebudowa realizacją jest projekt YATTA ARCHITEKCI według wstępnej koncepcji Barbary Chromec. Inwestorem jest Krzysztof Domeradzki z Górki Pabianickiej, którego dom o charakterystycznej dla okolic Łodzi wiejskiej zabudowie może stać się wzorem dla projektów łączących stare budownictwo z nowoczesną estetyką. W przypadku tej realizacji jury szczególnie doceniło umiejętność uporządkowania architektury, która jednocześnie poprawiła warunki mieszkaniowe. Doceniono troskę, z jaką zachowano ślady przeszłości – aby wykorzystać stare ceglane mury, dom na poziomie parteru ocieplono od środka. Elewację urozmaica biały tynk dobudowanej części na poziomie piętra.

Chcąc zwrócić uwagę na szczególne aspekty wybranych prac, jury zadecydowało również  o przyznaniu dwóch wyróżnień specjalnych w kategorii Przebudowa. Pierwszym z nich uhonorowano Sebastiana Miecielicę z Mikaszówki za odtwarzanie zapomnianej tradycji i wpisanie domu w chroniony wiejski krajobraz oraz za zastosowanie materiałów i technologii, które aktywizują lokalne rzemiosło. Przebudowa została zaprojektowana przez Piotra Olszaka z Polski Drewnianej.

Drugie wyróżnienie specjalne zostało przyznane Jackowi Marciniakowi z Częstochowy. Zrealizował on przebudowę budynku gospodarczego na dom. Tę realizację wyróżniała bezpretensjonalność i prostota, z którą nawiązano do pierwotnego przemysłowego przeznaczenia budynku.

Wyjątkowość projektów i dbałość o wykończenie

Spośród zgłoszeń nadsyłanych przez cały rok w grupie Projekt dwukrotnie nagrodzono najlepsze pomysły, a ich autorzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz nominacje do nagrody głównej. Na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2018 na stanowisku Muratora zaprezentowano najciekawsze realizacje zgłoszone do konkursu Remont Roku 2017.

Partnerami konkursu Remont Roku 2017 byli czołowi przedstawiciele branży budowlanej: Ceramika Color, Stargres, Aluplast, Termo Organika, Röben oraz Ceramika – Końskie. Firma Velux pełniła funkcję sponsora strategicznego. Obradom ośmioosobowego jury przewodniczyła Anna Wrońska – redaktor naczelna miesięcznika „Murator”. Jak podkreślają przedstawiciele jury, duża liczba zgłoszeń oraz różnorodność realizacji stanowiły trudność w wyłonieniu zwycięzców. Prace prezentowały bardzo wysoki poziom, a wiele z nich z pewnością stanie się inspiracją do podejmowania odważnych decyzji remontowych dla osób planujących metamorfozy swoich domów i mieszkań.

 

Na stronie www.remontroku.pl można obejrzeć wszystkie zgłoszone do konkursu realizacje. Już wkrótce pod tym samym adresem pojawią się także informacje na temat następnej edycji konkursu – Remont Roku 2018.

 

Laureaci konkursu Remont Roku 2017

W kategorii Poddasze

Emilia i Wojciech Kocjanowie (Lublin) – nagroda główna

Anna Sąsiadek (Gliwice) – wyróżnienie

Mateusz Galiński (Warszawa) – wyróżnienie specjalne

 

W kategorii Przebudowa

Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg (Chorzów) – nagroda główna

Krzysztof Domeradzki (Górka Pabianicka) – nagroda główna

Sebastian Miecielica (Mikaszówka) – wyróżnienie specjalne

Jacek Marciniak (Częstochowa) – wyróżnienie specjalne

 

W kategorii Termomodernizacja

Tomasz Pruszczyński (Rybnik) – nagroda główna

Katarzyna Kołodziejska (Poznań) – wyróżnienie

Gertruda i Marek Falkowscy (Króle Duże) – wyróżnienie specjalne

 

W kategorii Wnętrze

Anna Godnicz (Gdynia) – nagroda główna

Inga Pilarska (Warszawa) – wyróżnienie

Paulina Kostyra-Dzierżęga i Jarosław Dzierżęga – wyróżnienie 

 

źródło: Murator