Dom Optymalny w budowie
Dom Optymalny w budowie

Idea budownictwa zrównoważonego jest mocno spopularyzowana na zachodzie Europy. W Polsce wciąż stanowi rzadkość, zwłaszcza w obiektach mieszkalnych, jednak powstają pierwsze projekty, które mają szansę przybliżyć nas do zachodnioeuropejskich standardów w tym temacie.

Makrozałożenia w mikroskali

Zaprojektowany przez arch. Roberta Koniecznego Dom Optymalny to idea budownictwa zrównoważonego przeniesiona do domu jednorodzinnego. Jak mówi Tomasz Baron, współautor pomysłu, koncepcja zakłada stworzenie domu jak najbardziej komfortowego i energooszczędnego zarazem, takiego, który będzie przyjazny dla domowników i dla otoczenia. Budownictwo zrównoważone to zbiór założeń – nie wszystkie każdorazowo da się zrealizować, dlatego trzeba odpowiednio dopasować rozwiązania do przeznaczenia obiektu i możliwości, zarówno finansowych, jak i wynikających z położenia inwestycji.

Projekt topowego architekta

Dom Optymalny budowany jest na Śląsku, w Radostowicach koło Pszczyny. Aktualnie powstaje wersja modelowa, łącznie w planie jest jeszcze sześć domów. Kolejne będą budowane na działkach inwestorów i dostosowywane do ich oczekiwań. Taką możliwość daje dobry, elastyczny projekt, który nawet po modyfikacji nie traci swoich walorów. Przestrzeń ma mocno uniwersalny charakter. Występuje pewien podział pomieszczeń, jednak bez ścian nośnych wewnątrz domu. Projekt stanowi zatem idealną bazę wyjściową do wszelkich modyfikacji, czy to związanych z powiększaniem się rodziny, czy sprzedażą nieruchomości. Bryła nawiązuje do tradycyjnego wyobrażenia o domu jednorodzinnym, a jednocześnie jest bardzo prosta i pragmatyczna – zawsze sprzeda się jako dobra architektura, zwłaszcza że została zaprojektowana przez Roberta Koniecznego. Architekt był już wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą za projekty domów jednorodzinnych, a w tym roku za projekt szczecińskiego Centrum Dialogu „Przełomy” otrzymał statuetkę European Prize for Urban Public Space 2016, w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie.

Pięć zadań energetycznych

Najważniejszym wyróżnikiem projektu jest podejście do tematu komfortu i zdrowia. Autorzy postawili sobie za cel zmaksymalizowanie korzyści płynących z odpowiednio zaprojektowanej architektury, takiej, która w pełni wykorzysta potencjał otoczenia – m.in. panujących w danej szerokości geograficznej temperatur i naturalnego światła. Dla poprawy komfortu domowników zastosowano dodatkowe technologie, jak np. system mikrowentylacji D+H. Poszczególne rozwiązania, zarówno technologiczne, jak i architektoniczne, zostały przewidziane tak, aby spełniały pięć funkcji energetycznych – zapewniały: ciepło w sposób wydajny, możliwie nieskomplikowany i tani, chłód w upalne dni, świeże powietrze, odpowiednią ilość światła i opcjonalnie wytwarzanie prądu.

Naturalna wentylacja

Część z założeń budownictwa zrównoważonego udaje się spełnić dzięki naturalnej wentylacji. Odpowiednio zaprojektowana zapewnia stały przepływ świeżego powietrza i pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury, często bez konieczności stosowania energochłonnej klimatyzacji. W Domu Optymalnym przewidziano system mikrowentylacji z wykorzystaniem napędu okuć BDT 010-RC firmy D+H. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na otwieranie, zamykanie i rozszczelnianie okna w różnych wariantach. Przewietrzanie odbywa się na całym obwodzie okna poprzez 6-milimetrową szczelinę pomiędzy skrzydłem a ramą. Co ważne, w pozycji wentylacyjnej okno zachowuje właściwości antywłamaniowe w klasie RC2. Naturalna wentylacja zapewnia stały przepływ świeżego powietrza, zmniejsza straty energetyczne i zapobiega powstawaniu pleśni. Dodatkowo okno w wersji rozszczelnionej stanowi barierę dla owadów. To bardzo wygodne, zwłaszcza w sezonie letnim.

Okna sterowane automatycznie

Napęd okuć BDT może być stosowany w oknach PCV, drewnianych i aluminiowych. W Domu Optymalnym BDT występuje w parze z okuciami activPilot Comfort PADM firmy Winkhaus oraz oknami marki Oknoplus. W zależności od potrzeb napęd można zamówić w różnych wersjach kolorystycznych, również spoza palety RAL. Sterowanie odbywa się bezpośrednio na panelu przymocowanym do okna lub za pomocą pilota. Warto pomyśleć o zautomatyzowanej wentylacji naturalnej wszędzie tam, gdzie liczy się komfort i energooszczędność. Napęd okuć BDT, ze względu na wygodę użytkowania i bezpieczeństwo, sprawdzi się również w domach lub obiektach, w których przebywają małe dzieci albo osoby starsze.

Budowa w toku

Sprawny i energooszczędny system wentylacji wymaga odpowiednich obliczeń. Te właśnie trwają tak aby przed końcem roku, na który planowane jest oddanie stanu surowego zamkniętego, można było zamontować w domu modelowym okna z napędami D+H. Zachowanie odpowiednich parametrów ma także znaczenie w przypadku ewentualnych zmian w projekcie, dlatego pomysłodawcy Domu Optymalnego zapewniają opiekę architekta nawet w przypadku budowy domu na innej działce czy też po prostu zmian w pierworysie.

Realizacja idei

Pierwszy, modelowy Dom Optymalny ma być gotowy w 2017 r. Autorski projekt architektoniczny uwzględnia koncepcję energetyczną budynku, a także daje możliwość swobodnej modyfikacji wnętrza. Na dolnej kondygnacji przewidziano wspólną przestrzeń, gdzie skupia się życie domowników, na górnej sypialnie, łazienkę z pralnią i garderobę. Dom otwiera się na otoczenie poprzez ganek, dwa balkony i taras, będący przedłużeniem pokoju dziennego. Optymalny plan wnętrz zakłada powierzchnię 142 m² oraz 18 m² garażu. Postępy prac budowlanych można obserwować na stronie dlaciebie.dom-optymalny.pl oraz na fanpage’u Domu Optymalnego na Facebooku: www.facebook.com/domoptymalny.

 

źródło: D+H Polska