Różnorodność moskitier
Różnorodność moskitier

Przyjemność odpoczynku w domu w letnie wieczory mogą nam popsuć komary, meszki czy muchy. Najskuteczniejszą barierą dla takich nieproszonych „gości” są moskitiery odpowiednio dobrane do rodzaju okna i pomieszczenia. 

Cienkie, drobno tkane siatki z mocnego włókna szklanego zainstalowane w otworach okiennych i drzwiowych są latem niezastąpione. Ich zadaniem jest dyskretne zapewnienie nam ciepłych letnich dni i nocy bez wizyt niemile widzianych gości, jakimi są owady. Zanim jednak zainstalujemy moskitiery, powinniśmy je dobrać na miarę naszych potrzeb. W ofercie firmy ANWIS znajdziemy kilka różnych rodzajów moskitier - ramkowe (stałe, otwierane i przesuwne), rolowane (w pionie i w poziomie) oraz plisowane. Wykonanie ich na indywidualne zamówienie pozwala dokładnie dopasować je do kształtu i wielkości otworu, a to przecież decyduje o ich niezawodności. Przez szczelną barierę nie przeciśnie się nawet najmniejszy insekt. Nie musimy się przy tym obawiać, że zastosowanie moskitier ograniczy korzystanie z okna albo też przeszkodzi w pracy rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. Atutem jest też duży wybór kolorów profili umożliwiający „wtopienie” moskitiery w ramy okienne lub elewację. 
 

Do zwykłych okien 

W kuchniach, łazienkach, sypialniach i pokojach dziecięcych zwykle montowane są standardowe okna, które  otwierane są wyłącznie w celu wpuszczenia świeżego powietrza. Doskonale sprawdzą się w nich moskitiery ramkowe lub otwierane ANWIS. Są one wykonane z cienkich profili aluminiowych, na które naciągnięte są siatki. Tego rodzaju moskitiery montuje się do ram okiennych bez konieczności wiercenia w nich otworów. Łatwo można je zdjąć – choćby do umycia - i ponownie założyć.
Równie dobrym rozwiązaniem są moskitiery rolowane ANWIS w wersji pionowej. Ich konstrukcja do złudzenia przypomina roletę z kasetą montowaną na stałe nad oknem, z tą różnicą, że zamiast tkaniny jest siatka przeciw owadom. Szybko można ją rozwijać i zwijać (cała chowa się w kasecie), a dodatkowe prowadnice po bokach tworzą szczelną barierę zatrzymującą insekty i nieczystości z zewnątrz.

Moskitiery rolowane oferowane są także jako zintegrowane z roletą zewnętrzną. Warto je wybrać, gdy już na etapie budowy lub modernizacji domu decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Tego typu moskitiery są rozwiązaniem bardzo praktycznym. Siatka jest ukryta w tej samej obudowie co pancerz rolety i  porusza się w tych samych co pancerz prowadnicach - tyle, że podwójnych.

Do drzwi balkonowych i tarasowych

Takich drzwi nie możemy zabezpieczyć siatką na stałe, ponieważ nie będziemy mogli wyjść na zewnątrz. Potrzebujemy otwieranych moskitier ANWIS, które umożliwią nam swobodne wyjście na balkon lub taras. Są one wyposażone w uchwyt, samozamykacze automatycznie domykające moskitiery oraz magnesy utrzymujące je w pozycji zamkniętej. Zastosowana w moskitierach uszczelka szczotkowa zwiększa skuteczność zabezpieczenia przed przedostawaniem się insektów do wnętrza. 

Idealnym zamknięciem drzwi balkonowych lub tarasowych są moskitiery rolowane w poziomie. Są one podobnie skonstruowane jak moskitiery pionowe, ale kaseta znajduje się nie nad drzwiami, lecz pionowo z jednego ich boku.

Przy dużych przeszklonych drzwiach tarasowych doskonale sprawdzą się moskitiery przesuwne. Mogą mieć jedno lub dwa skrzydła rozsuwane na boki. 

Nowym, bardzo efektownym rozwiązaniem przeznaczonym specjalnie do drzwi tarasowych jest moskitiera plisowana ANWIS z harmonijkowo składającą się siatką. Zastosowany do jej wykonania materiał PET sprawia, że moskitiera jest sztywna i odporna na podmuchy wiatru. Materiał usztywniają specjalnie wplecione linki  prowadzące, które równomiernie napinają siatkę podczas rozsuwania i zsuwania moskitiery. Dzięki małym oczkom, plisowana moskitiera zatrzymuje nawet najmniejsze insekty, większość pyłków kurzu, nie ograniczając przy tym cyrkulacji powietrza. 

Moskitiera plisowana ANWIS może mieć szerokość maksymalnie 3,8 i wysokości 2,6 m. Prowadnice aluminiowe, w których porusza się siatka, montuje się u góry i u dołu. Moskitiera może być zsuwana do środka lub na jedną stronę. Modułowa  budowa pozwala stworzyć system jedno- lub dwuskrzydłowy. Dodatkowym uszczelnieniem jest listwa magnetyczna lub uszczelka szczotkowa umieszczone w szynie prowadzącej. Dużą zaletą zainstalowania moskitiery plisowanej jest niski próg – dolna prowadnica wystaje ponad powierzchnię posadzki zaledwie około 4 mm. Ułatwia to wyjście na zewnątrz zwłaszcza osobom starszym i poruszającym się na wózkach. Dodatkowo taka konstrukcja eliminuje gromadzenie się w tym miejscu kurzu i brudu. 

 

źródło: Anwis