Świeże powietrze na zdrowy sen.
Świeże powietrze na zdrowy sen.

Aby się zregenerować, potrzebujemy ciszy i snu. O jego jakości decyduje jednak nie tylko przestrzeń, w której śpimy. Niezwykle ważne jest zapewnienie w sypialni świeżego powietrza.

Jeśli wierzyć statystykom, w sypialni spędzamy przynajmniej jedną trzecią swojego życia. W skali roku to aż 4 miesiące. Dlatego tak niebagatelne znaczenie ma to, abyśmy czuli się w niej komfortowo niezależnie od metrażu. W sypialni istotną sprawą jest zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu, zwłaszcza przed snem. Nie może być w niej ani za ciepło, ani też zbyt zimno, należy też zadbać o to, aby nie było dużych różnic temperatur. Optymalna temperatura powinna wynosić około 18 °C. Najłatwiej ją zapewnić regularnie wietrząc wnętrze. 

 

 


Funkcjonalność w wersji podstawowej

Najlepszym sposobem na zapewnienie w sypialni odpowiedniej ilości świeżego powietrza jest wyposażenie okien w różnorodne funkcje, które zapewnią dostosowanie intensywności wietrzenia do naszych potrzeb. 

Wielostopniowy uchył umożliwia ustawienie i zablokowanie skrzydła w jednej z kilku pozycji – po to, by dostosować wietrzenie do warunków pogodowych i własnych upodobań. Z pewnością docenią to wszyscy, którzy lubią spać przy otwartym oknie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest zintegrowany stabilizator uchyłu, który zapobiega przypadkowemu zatrzaśnięciu się okna wskutek przeciągu lub silniejszego podmuchu wiatru.

 


W sypialni warto też zamontować dodatkowo amortyzatory okienne Roto SoftClose. Elementy te zapobiegają głośnemu trzaskaniu skrzydeł przy zamykaniu z pozycji uchylnej w oknach z PCV. Wystarczy jedynie odpowiednio dobra liczbę potrzebnych elementów do rozmiaru okna i po prostu je przykręcić. Z tym zadaniem upora się każdy domowy majsterkowicz. 

 

W chłodniejsze dni świeże powietrze w sypialni zapewni mikowentylacja Roto NT – bez konieczności otwierania i zamykania okna. Niezależnie od pory dnia i nocy do stałej wymiany powietrza wystarczy jedynie niewielka szczelina wentylacyjna w pozycji uchylnej. Większy komfort wietrzenia da nam wielostopniowa mikrowentylacja lub mechanizm Roto TurnPlus. Wówczas będziemy mogli wybrać jedną z trzech możliwości ustawienia niewielkiego kąta otwarcia lub uchylenia skrzydła.

 

 

Komfort ponad standard

 

Od kaprysów pogody całkowicie uniezależni nas system zdalnego sterowania Roto E-Tec Drive, który automatycznie uchyla i zamyka okno, współpracując z czujnikami temperatury i wilgotności. 

 

Mamy możliwość zaprogramowania uchylenia okna o konkretnej godzinie i zamknięcia go, gdy temperatura w pomieszczeniu obniży się do określonej wartości albo wzrośnie poziom wilgoci. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się, gdy zaśniemy przy otwartym oknie, a temperatura na zewnątrz znacznie spadnie lub zacznie padać deszcz. By zamknąć okno, nie musimy wychodzić z łóżka.

 

 

 

źródło: Roto Frank