Szukaj w serwisie:

Jakie okna kupuje Europa

W Europie nie ma dwóch bliźniaczych rynków okien. Różnice klimatyczne, ekonomiczne, architektoniczne, a przede wszystkim kulturowe – wszystko to wyraźnie wpływa na zróżnicowanie trendów zakupowych wśród konsumentów. Jak na tle Europy wypadają Polacy?

Jakie okna kupuje EuropaRóżnice w podejściu do budownictwa i architektury w krajach Starego Kontynentu niosą ze sobą poważne konsekwencje dla producentów stolarki otworowej: Europejczycy gustują w różnych typach okien. Różnice dotyczą zarówno estetyki, jaki i preferowanych rozwiązań technicznych. I tak w Niemczech niezwykle popularna jest stolarka okienna w kolorze szarym, a Wielkiej Brytanii królują szprosy.

Różnimy się

Proporcje udziału materiałów budowlanych na poszczególnych rynkach krajowych rzadko korespondują z ogólnym trendami europejskimi. Na północy naszego kontynentu dominują zdecydowanie okna drewniane lub drewniano-aluminiowe, zajmując tam w sumie 90% rynku. Natomiast w południowej części Europy, głównie w państwach basenu Morza Śródziemnego, prym wiedzie aluminium i tworzywo sztuczne. Podczas, gdy w większości krajów okno wykonane z PCV pozycjonowane jest jako produkt relatywnie niedrogi, na Półwyspie Iberyjskim zaliczane jest do grupy towarów luksusowych o najwyższej cenie wśród sprzedawanych okien.

Jakie okna kupuje EuropaW ciągu ostatnich lat okno stało się produktem tworzonym na zamówienie. Producenci stolarki uważnie wsłuchują się potrzeby swoich klientów. Na porządku dziennym oferują im towar dopasowany do indywidualnego charakteru inwestycji. Zróżnicowane są nie tylko preferencje inwestorów w zakresie materiałów, ale także – co zaskakujące – technologii ich wytwarzania czy budowy. Dla przykładu metalowe okno z Półwyspu Iberyjskiego nie przypomina ani technologicznie, ani cenowo metalowego okna wyprodukowanego w Niemczech. Widoczna jest między nimi przede wszystkim znaczna dysproporcja cenowa. Ta zawsze przekłada się na jakość produktu. I tak metalowe okno z Niemiec, owszem jest nieco droższe, ale i solidniejsze od hiszpańskiego.

Popularność pasywności

Jakie okna kupuje EuropaEnergooszczędność okien jest jakością, której coraz chętniej poszukują nabywcy w Polsce, Niemczech czy Austrii. Wielu producentów od dawna stara się przygotować swoje okna tak, aby były specjalnie dedykowane budownictwu pasywnemu. Jedną z takich firm jest Internorm – austriacki producent okien i drzwi. Firma posiada produkty energooszczędne i pasywne już od lat 70. XX wieku. Internorm był pierwszym producentem na świecie, który stworzył okno trzyszybowe (Internorm3). – W ostatnich latach świadomość społeczeństwa na temat budownictwa pasywnego znacznie wzrosła. Choć w Polsce gorące dyskusje wokół tego zagadania dopiero się zaczynają, na rynku niemieckim czy austriackim rozwiązania energooszczędne królują już od ponad dziesięciu lat. Zarówno w Niemczech jak i Austrii są one bardzo cenione – mówi Marcin Ksokowski, Dyrektor Zarządzający IFTM Internorm.

Nie dla wszystkich nacji Europy niski współczynnik przenikalności cieplnej okien ma znaczenie. Przykładem niech będą tu Włosi czy Hiszpanie. Śródziemnomorski klimat nie sprzyja sprzedaży produktów energooszczędnych. Dużo wyższe niż w Europie Środkowej temperatury, sprawiają, że przeciętny klient salonu stolarki okiennej bardzo rzadko zwraca uwagę na izolacyjność cieplną produktu.

Jakie okna wybierają Niemcy i Austriacy?

Każdy rynek stolarki okiennej w Europie charakteryzuje się różnorodnymi trendami kolorystycznymi i materiałowymi. Wśród produktów oferowanych przez Internorm największym zainteresowaniem w Niemczech cieszyło się okno PCV z nakładką aluminiową, pod sygnaturą KF 300.  – W Niemczech i Austrii okno to sprzedawało się świetnie. Inżynierowe nie spoczęli jednak na laurach i udoskonalili konstrukcję modelu KF 300. Jego rozwinięciem stało się okno KF 410 – komentuje Marcin Ksokowski z IFTM Internorm.

Jakie okna kupuje EuropaOkienne upodobania Polaków raczej nie są zaskoczeniem: Polacy cenią najbardziej okna wykonane z PVC. To one są poszukiwane przez rodaków znacznie częściej niż okna drewniane, zajmujące pozycję nr 2 czy okna aluminiowe, które wybieramy najrzadziej – Popularność okien PVC w Polsce można przypisać ich stosunkowo niskiej cenie i dobrym parametrom. W ostatnim czasie zauważamy jednak wyraźny wzrost zainteresowania oknami drewniano-aluminiowymi. Te najczęściej znajdują zastosowanie w inwestycjach z segmentu premium – wyjaśnia Marcin Ksokowski, Dyrektor Zarządzający IFTM Internorm.

źródło: Internorm

 
Najnowsze publikacje
Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • ExpresOkna z nowym system okuć: Roto NX podnosi wydajność
 • Krok po kroku budujemy renomę naszej firmy - wywiad z prezesem Okna Debow
 • Jaka będzie architektura przyszłości
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.