Drugie drzwi do domu – bezpieczne wejście z garażu
Drugie drzwi do domu – bezpieczne wejście z garażu

Planując bezpieczeństwo antywłamaniowe w naszym domu, najczęściej skupiamy się na wyborze odpowiednich drzwi wejściowych i okien. Wymieniając lub instalując nową stolarkę okienno-drzwiową, zwracamy uwagę na klasę bezpieczeństwa antywłamaniowego, liczbę punktów ryglowania, rodzaje zamków lub możliwość podpięcia systemów kontroli dostępu. Pamiętajmy jednak, że podobna zasada planowania bezpieczeństwa powinna także obejmować drzwi prowadzące z garażu do domu.

Którędy wchodzi złodziej?

Drzwi garażowe mogą zaważyć na bezpieczeństwie antywłamaniowym całego domostwa. Jeśli zamontujemy w tym miejscu drzwi słabszej jakości, z równie słabą wkładką w zamku, to złodziej, któremu uda się dostać do garażu, może pokusić się także na łatwe i szybkie splądrowanie domu. Dlaczego drzwi w garażu często kuszą rabusiów? Te wejściowe są zazwyczaj ulokowane od frontu, dlatego złodzieje, którym zależy na działaniu w ukryciu, najczęściej sprawdzają okna i drzwi tarasowe – od niewidocznej z ulicy strony ogrodu. Jeśli są one wykonane w dobrej klasie antywłamaniowej, a przy tym posiadają szczelnie zasunięte, antywłamaniowe rolety, to będą zbyt trudne do sforsowania. Natomiast garaż – ulokowany w bryle domu i wyposażony np. w bramę nieposiadającą odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych – jest często osłoną dla poczynań złodzieja. W jego zaciszu włamywacz przez dłuższy czas, praktycznie niezauważony z zewnątrz, może forsować drugie drzwi prowadzące do domu. Dlatego drzwi garażowe nie powinny być traktowane mniej restrykcyjnie niż główne drzwi wejściowe.

Dobry zamek – klucz do bezpieczeństwa

W przypadku drzwi do garażu, w pierwszej kolejności, warto pomyśleć o zastosowaniu zamka antywłamaniowego, np. w wersji samoryglującej. Przykładem jest zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic-DR, który może być zainstalowany w drzwiach wykonanych zarówno z aluminium, jak i w drzwiach PCV lub drewnianych. Antywłamaniowe zabezpieczenie zamka GU-SECURY Automatic-DR opiera się na sprawdzonym i certyfikowanym systemie podwójnego ryglowania, czyli podwójnym i niezawodnym ryglu, dzięki któremu wszystkie elementy ryglujące wysuwają się automatycznie po zamknięciu drzwi. Oprócz tego antywłamaniowy zamek marki G-U jest niezwykle komfortowy w codziennym użytkowaniu, ponieważ jego mechanizm samoryglujący zwalnia użytkownika z obowiązku użycia klucza – drzwi zaryglowują się samodzielnie, natychmiast po zamknięciu, np. gdy po powrocie wchodzimy przez nie z garażu do domu. Klucz jest potrzebny tylko podczas otwierania (chyba, że drzwi zostały wyposażone w elektroniczny system kontroli dostępu) lub wówczas, gdy chcemy, aby drzwi były zablokowane także od strony wewnętrznej, np. w celu zablokowania wejścia do garażu, jeśli w domu są małe dzieci.

 

Drzwi garażowe z inteligentnymi zabezpieczeniami

 

Antywłamaniowy zamek samoryglujący to podstawa bezpieczeństwa, którą możemy rozszerzyć o inne elementy zabezpieczające. Przykładowo: zamek GU-SECURY Automatic-DR może być zainstalowany w drzwiach z kontrolą dostępu, co dodatkowo podnosi antywłamaniowe właściwości całego systemu drzwiowego. Garażowe drzwi z zamkiem GU-SECURY Automatic-DR umożliwiają m.in.  zastosowanie silnika A-Öffner Servo marki G-U oraz przepustu kablowego z zasilaczem – SECUREconnect 200, który pozwala na transmisję danych. Dzięki tym elementom oraz montażowi dodatkowych urządzeń, użytkownik może otwierać drzwi za pomocą: czytnika linii papilarnych, klawiatury kodowej, czytnika RFID (otwieranie drzwi przy pomocy karty, breloka lub innego transpondera) lub numerycznej klawiatury Bluetooth&Code. Wszystkie te urządzenia umożliwiają szybkie i bezpieczne otwieranie bez konieczności użycia klucza.

 

Istnieje także jeszcze bardziej nowoczesny i zaawansowany model kontroli dostępu, w którym drzwi garażowe zostają podłączone do systemu zarządzania inteligentnym domem. Ta opcja zakłada wyposażenie ich w moduł sterujący G-U Controller IO, który – w połączeniu z centralą zarządzającą inteligentnym domem – pozwala na zdalne sterowanie drzwiami przy pomocy odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie (z dostępem do Internetu).

 

Brama garażowa – ważny element bezpiecznego domu

 

Myśląc o zabezpieczeniu wejścia do domu od strony garażu, warto mieć na uwadze nie tylko antywłamaniowe właściwości drzwi, ale także jakość samej bramy garażowej. Jej podstawowym zabezpieczeniem jest mechanizm antywyważeniowy, który ulega zablokowaniu, gdy brama jest otwierana w sposób nieprawidłowy (np. przy próbie podważenia przez włamywacza). Dodatkowo możemy dobrać antywłamaniowe wyposażenie, dopasowane do konkretnego modelu bramy. Może to być zamek patentowy lub wkładka o wysokiej klasie antywłamaniowej, a także rozwiązania najnowocześniejsze, czyli wymienione już w przypadku drzwi – urządzenia z zakresu kontroli dostępu, takie jak: elektroniczny czytnik kart czy biometryczny czytnik linii papilarnych. Bramę garażową można także wyposażyć w dobrej jakości napęd – on także zwiększa bezpieczeństwo antywłamaniowe. Napędy nowej generacji opierają się bowiem na zmiennym kodzie otwierającym, który po naciśnięciu pilota generuje nową sekwencję cyfr. Złodziej, nawet jeśli „sczyta kod”, nie będzie znać następnego. Również pilot do bramy może mieć przypisany kod dostępu (PIN), a w połączeniu z systemem fotokomórek kontrolujących przestrzeń przed bramą i przekazujących sygnał do odbiornika, może stanowić rozbudowane urządzenie monitorujące stan bramy (otwarta/zamknięta).

 

 

 

 

 

 

 

Brama garażowa i drzwi garażowe prowadzące do domu – choć kuszą wielu złodziei podwójnym łupem (zawartością garażu i łatwym, niezauważonym dostępem do domu), wcale nie muszą spędzać nam snu z powiek. Jeśli będą dobrze zabezpieczone przed włamaniem, staną się dla złodzieja podwójną pułapką. Jeszcze skuteczniejszą, jeśli podepniemy je także do systemu monitoringu i alarmu.

 

źródło: G-U Polska