Szukaj w serwisie:

Rynek stolarki otworowej w roku 2019

Polska jest jednym z największych eksporterów w branży stolarki otworowej. Od kilku lat widoczny był duży wzrost rynku. O prognozach rynku stolarki otworowej na przyszłość opowiada Marek Sprengel, prezes firmy Awilux Polska.

Dobre lata dla okien

Rynek stolarki otworowej w roku 2019  - Rok 2018 był dla nas rokiem bardzo dynamicznym. Mieliśmy dużą liczbę zamówień. Pod koniec roku nie nadążaliśmy z ich realizacją. Poza świetnym wynikiem na polskim rynku, od kilku lat zauważamy duże zainteresowanie naszymi rozwiązaniami na rynku niemieckim, belgijskim czy luksemburskim -  mówi Prezes firmy Awilux, producenta rozwiązań okiennych z Leszna. Firma Awilux Polska w 2018 roku odnotowała wzrost sprzedaży na poziomie 25%. Z danych firmy wynika, że w ostatnich latach można było zauważyć wzrost zainteresowania dużymi przeszkleniami, a prywatni inwestorzy coraz częściej decydowali się także na rozwiązania energooszczędne oraz pasywne.   

Awilux w 2019 roku

- W nowym roku planujemy wprowadzenie do naszej oferty wielu nowości. Związane jest to ze zmieniającymi się potrzebami inwestorów oraz rozwojem produktów dostarczanych przez naszych partnerów biznesowych, między innymi przez firmę Schüco. Z pewnością w roku 2019 do naszej oferty dołączą okna z bardziej zaokrąglonym profilem, nowa seria systemów przesuwnych czy system dedykowany domom pasywnym. Czeka nas dużo pracy, która zaowocuje poszerzeniem portfolio dla naszych klientów – prognozuje Marek Sprengel i dodaje: - Wśród naszych planów na kolejny rok znajduje się powiększenie powierzchni produkcyjnej do 10 000 m², co przy warunkach idealnych pozwoliłoby nam na zwiększenie liczby realizowanych zamówień. Jesteśmy w fazie intensywnych przeliczeń i kalkulacji, które pozwolą nam podjąć decyzje inwestycyjne.

Niestety, polska gospodarka wysyła znaki ostrzegawcze dotyczące zatrudnienia. Coraz głośniej mówi się o tym, że na chwilę obecną na naszym rynku pracy brakuje wszystkich rodzajów pracowników – produkcyjnych, jak i biurowych. Wiele firm wykazuje obawy związane z brakiem chętnych do pracy. 

Rynek stolarki otworowej w roku 2019

- Borykamy się z problemami kadrowymi. W naszym rejonie brakuje pracowników, a to stanowi jeden z największych hamulców rozwoju firmy. Choć zapotrzebowanie na produkty jest bardzo wysokie, często nie mamy rąk do pracy, co spowalnia realizację zamówień, które do nas spływają. Zapowiedź problemów kadrowych mieliśmy już w 2018 roku i czuję, że będą się one niestety pogłębiały w kolejnych latach, co może być sporym problemem całej branży budowlanej  – dodaje Marek Sprengel.

Patrząc w przyszłość

Kolejne lata będą stanowiły duże wyzwanie dla producentów stolarki okiennej nie tylko z powodu niedostatków kadrowych. Jak przestrzega Marek Sprengel, prezes firmy Awilux: Choć dynamika sprzedaży na razie nie powinna się zmienić, a sprzedaż pozostanie na równie wysokim poziomie, co dotychczas, należy mieć na uwadze zapowiadane spowolnienie gospodarki w Polsce i Europie. Zmiany dotkną w kolejnych latach całą branżę budowlaną, a pierwsze symptomy widać już w Niemczech. Po  2020 roku możemy spodziewać się zmniejszenia liczby rozpoczętych inwestycji, a co za tym idzie – spadek ilości zamówień.

Duże zapotrzebowanie na dostarczane przez polskie firmy rozwiązania stolarki otworowej stanowi niewątpliwie dobrą zapowiedź na kolejny rok. Jak będą natomiast wyglądały kolejne lata? Na pewno czas pokaże, czy branża stolarki otworowej ma się czego obawiać.

 

źródło: Awilux Polska

 
Jak budować, żeby nie modernizować
 • Jak budować, żeby nie modernizować
 • ISO-TOP WINFRAMER „TYP 1“ E30 nowy system montażu w zewnętrznej warstwie izolacji cieplnej dla fasad przeciwpożarowych
 • Z rewolucyjną technologią hybrydową w uszczelnienia okienne przyszłości
 • Ukryj się przed upałem i owadami
 • ULTIMA ENERGY, bo zawsze można lepiej
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
  -->