Udoskonalona wersja SWISSPACER Air
Udoskonalona wersja SWISSPACER Air

Na tegorocznych targach glasstec przedstawiony zostanie wysokiej jakości zawór służący do wyrównywania ciśnienia w komorach szyb zespolonych

Szwajcarski producent ciepłej ramki – firma SWISSPACER, już na ostatnich targach glasstec zapowiedziała wprowadzenie na rynek specjalnego komponentu do okien - SWISSPACER Air - zapewniającego kompensację ciśnienia w szybach zespolonych i przeciwdziałającemu nadmiernym obciążeniom klimatycznym. Po kilkuletnich testach produkt zostanie ostatecznie przedstawiony na targach glasstec 2018. Cechą go wyróżniającą jest oczywiście szwajcarska jakość wykonania i niezawodność.

SWISSPACER Air stanowi odpowiedź na jeden z podstawowych problemów w branży okiennej. Powietrze znajdujące się w przestrzeni międzyszybowej ma tendencję do ciągłego dostosowywania się do ciśnienia otoczenia. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ system jest zamknięty. Jeśli szyby są zamontowane na innej wysokości niż zostały wyprodukowane, nie dochodzi do wyrównywania ciśnienia i mogą wystąpić widoczne odkształcenia – szkło wybrzusza się na zewnątrz lub jest wklęsłe do wewnątrz. Efekt ten obserwowany jest również podczas transportu przy dużych różnicach wysokości, np. nad przełęczami górskimi, w tunelach lub w transporcie powietrznym. Prowadzi to do znacznego wzrostu naprężeń na obrzeżach szyb, w rezultacie czego może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet do pęknięcia szkła. Ryzyko takich uszkodzeń można zminimalizować w przypadku ciągłego wyrównywania ciśnienia zewnętrznego z tym panującym w przestrzeni międzyszybowej. SWISSPACER Air pozwala na taką kompensację.

– Podczas prezentacji produktu na ostatnich targach glasstec byliśmy pewni, że SWISSPACER Air działa prawidłowo – wyjaśnia Dr. Martin Henseler, kierownik ds. rozwoju i zarządzania produktem. – Niestety podczas produkcji na skalę przemysłową ujawnione zostały pewne aspekty, z których nie byliśmy w pełni zadowoleni i które po prostu nie spełniały naszych standardów jakościowych. Jednocześnie nasi konstruktorzy wykorzystali ten czas na udoskonalenie funkcji SWISSPACER Air poprzez zmianę szczegółów budowy. Dzięki tym adaptacjom możemy być pewni, że SWISSPACER Air spełnia wszystkie wymagania.

SWISSPACER Air jest metalową tuleją ze specjalną zintegrowaną membraną. Specyficzna konstrukcja produktu zapobiega zjawisku gromadzenia się pary wodnej w przestrzeni międzyszybowej, które może prowadzić do kondensacji lub uszkodzenia metalicznych powłok niskoemisyjnych. Dzięki trwałemu odciążeniu ciśnienia szkło izolacyjne zachowuje swoją funkcjonalność i jakość przez długi czas. W ten sposób można osiągnąć standardowy okres użytkowania – nawet w przypadku wystąpienia znacznych obciążeń klimatycznych. Oznacza to wysoki poziom bezpieczeństwa dla klientów końcowych, producentów szyb zespolonych i okien.

Dodatkowo instalacja elementu jest prosta i niezawodna. – Nasi klienci otrzymują odpowiednie narzędzie i dokładną instrukcję montażu – mówi Karl-Theo Roes, kierownik ds. rozwoju rynku i innowacji w SWISSPACER.

W porównaniu z rurkami kapilarnymi instalacja SWISSPACER Air przebiega znacznie szybciej, ponieważ jest montowany w czasie krótszym niż trzy minuty. Nieskomplikowany proces obróbki zapewnia optymalną powtarzalność z wysoką dokładnością oraz stałą jakość. – W ten sposób nasi klienci oszczędzają czas i pieniądze – mówi Karl-Theo Roes i dodaje: – Ponadto SWISSPACER Air oferuje unikalny wygląd i estetykę.

Niewielki element staje się niewidoczny we wtórnym uszczelnieniu krawędzi szyby i tym samym zapewnia doskonały wygląd okna. SWISSPACER Air jest dobrze zabezpieczony podczas przechowywania, transportu i montażu szkła izolacyjnego, ponieważ jest zintegrowany z uszczelnieniem krawędzi i odpowiednio chroniony przed uderzeniami.

SWISSPACER nie uznaje żadnych kompromisów w zakresie jakości. – Wykorzystaliśmy czas na to, aby poddać nasz produkt szczegółowym badaniom w Instytucie Techniki Okiennej ift Rosenheim. Uzyskane wyniki przedłożyliśmy Niemieckiemu Instytutowi Techniki Budowlanej (DIBT) i obecnie czekamy na udzielenie zezwolenia zgodnie z przepisami prawa budowlanego – wyjaśnia dr Martin Henseler.

Zapraszamy do odwiedzin na stoisku SWISSPACER w hali 11/F42.

 

Photo 1: SWISSPACER Air stanowi odpowiedź na jeden z ważnych problemów w branży okiennej, tj. wyrównywania ciśnienia w szybach zespolonych. © SWISSPACER

Photo 2 + 3: SWISSPACER Air staje się niewidoczny we wtórnym uszczelnieniu krawędzi szyby, zapewniając w ten sposób doskonały wygląd okna. © SWISSPACER

Photo 4: Jeżeli w przypadku transportu realizowanego przy dużych różnicach wysokości ciśnienie nie jest wyrównywane, dochodzi do powstania naprężeń na obrzeżach szyb, a nawet do pęknięcia szkła. Temu zjawisku można zapobiec dzięki wykorzystaniu komponentu SWISSPACER Air. © SWISSPACER

Photo 5 + 6: SWISSPACER Air pomaga wyrównywać ciśnienia również przy dużych różnicach temperatur: kiedy temperatura otoczenia rośnie, gaz zawarty w przestrzeniach międzyszybowych zwiększa swoją objętość i szyby wybrzuszają się. Przy niskich temperaturach natomiast objętość gazu zawartego w komorach międzyszybowych ulega zmniejszeniu a szyby w zespoleniu ulegają wklęśnięciu.

W obu tych przypadkach świetnie sprawdzają się zaworki SWISSPACER Air - pomagają w powolnym wyrównywaniu ciśnień i unikaniu zniszczenia szkła zespolonego. © SWISSPACER

 

Zdjęcia: © SWISSPACER

 

źródło: SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain