Okno na naturę – co warto wiedzieć o oknach drewnianych
Okno na naturę – co warto wiedzieć o oknach drewnianych

Drewniane okna wyróżniają się wyjątkową estetyką. Stanowią niezwykle atrakcyjny element wystroju, który nadaje wnętrzom indywidualny charakter. Jednocześnie cechują się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Są ciepłe, wytrzymałe i trwałe.

Drewniane okna i drzwi tarasowe to propozycja dla osób, które poszukują wysokiej jakości i sprawdzonych rozwiązań. Mimo że przy zakupie trzeba za nie zapłacić nieco więcej, koszt ten zwraca się w trakcie wieloletniego użytkowania.

Duża wytrzymałość i stabilność

Drewniane profile są bardzo mocne i sztywne. To zasługa zarówno naturalnych właściwości drewna, jak i zaawansowanych technologii produkcji. Drewno cechuje się dużą wytrzymałością konstrukcyjną, a jednocześnie nie zwiększa swoich wymiarów na skutek zmian temperatury. Jest to szczególnie istotne w naszym klimacie, gdzie różnica temperatur w okresie zimowym i letnim może przekraczać 60 st. C. W nowoczesnych oknach ramy wykonuje się z drewna klejonego warstwowo. Powstaje ono w wyniku sklejenia trzech lub czterech warstw drewna – z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Do produkcji wykorzystuje się starannie wyselekcjonowany surowiec wysokiej jakości. Dzięki temu profile są bardzo stabilne i nie odkształcają się, co zapewnia sprawne funkcjonowanie okien przez długi czas. Niezwykła wytrzymałość drewnianych ram sprawia, że doskonale sprawdzają się one przy tworzeniu przeszkleń o dużych rozmiarach – tak chętnie stosowanych we współczesnych projektach domów.

Wyjątkowa trwałość

Okna drewniane mogą nam posłużyć przez dziesięciolecia. By jak najdłużej zachowały piękny wygląd i wysokie parametry izolacyjności cieplnej, wymagają – podobnie jak stolarka wykonana z innych materiałów – regularnej pielęgnacji i konserwacji. Dodatkowo co kilka lat trzeba odnawiać zewnętrzną powłokę lakierniczą. Jest to związane z naturalnymi właściwościami drewna.

„Okresowa renowacja okien drewnianych nie jest zabiegiem skomplikowanym. W procesie produkcji profile są impregnowane i pokrywane czterema warstwami lakieru, co zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli ramy są właściwie pielęgnowane, zwykle nie dochodzi do powstania większych uszkodzeń. Wówczas wystarczy delikatnie przetrzeć powierzchnię papierem ściernym, a następnie pomalować odpowiednim lakierem. Drewno pokryte lakierami transparentnymi odnawia się co 3-4 lata, a kryjącymi co 5-6 lat. Odnawianie powłoki lakierniczej nie jest konieczne w przypadku okien drewniano-aluminiowych. Ich profile są od zewnątrz osłonięte aluminiowymi nakładkami, które chronią drewno przed wpływem czynników atmosferycznych” – mówi Daniel Kurek, Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Naturalny klimat we wnętrzach

Drewniane elementy wystroju zapewniają bliższy kontakt z naturą. Drewno emanuje charakterystycznym ciepłem i dodaje wnętrzom przytulności.  Dodatkowo jest ono aksamitne i przyjemne w dotyku. Potęguje to przyjemne doznania estetyczne i tworzy dobre warunki do wypoczynku.

Ramy okien i drzwi tarasowych produkuje się z różnorodnych rodzajów drewna. Do wyboru są zarówno gatunki krajowe, m.in. sosna lub dąb, jak i egzotyczne, np. meranti.  

Nieograniczone możliwości projektowe

Drewniane okna i drzwi tarasowe pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów aranżacyjnych. Każdy gatunek drewna ma unikalne, charakterystyczne dla siebie usłojenie, fakturę i barwę.  Ponadto ramy mogą zostać wykonane w różnorodnych wybarwieniach. By zachować naturalny wygląd drewna z widocznym usłojeniem, stosuje się lakiery transparentne. Jest też cała gama lakierów kryjących w kolorach z palety RAL, które nadają jednolitą barwę. Drewniane ramy mają również tę zaletę, że można je w dowolnym momencie przemalować i uzyskać nową barwę. W przypadku okien wykonanych z innych materiałów nie ma takiej możliwości. Drewniane profile zapewniają również dowolność w zakresie kształtu i rozmiarów przeszkleń. Dzięki temu z łatwością dopasujemy okna do wybranego projektu domu, planowanego wystroju wnętrz oraz własnych upodobań.

Wysoka energooszczędność

„Drewno jest dobrym izolatorem, dlatego wykonane z niego ramy okienne skutecznie chronią przed zimnem. Najlepszymi parametrami termicznymi cechują się profile o grubości 80 mm i powyżej. Grubsze ramy stanowią również stabilne oparcie dla pakietów 3-szybowych, w które wyposaża się obecnie energooszczędne okna i drzwi tarasowe” – dodaje Daniel Kurek, Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

Dla poprawy termoizolacyjności w pakietach szybowych montowane są ciepłe ramki dystansowe, a przestrzeń międzyszybowa wypełniana jest gazem szlachetnym (np. argonem). Dodatkowo stosuje się szkło niskoemisyjne, którego powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych. Przepuszcza ono energię słoneczną do domu, ale nie pozwala jej wydostać się na zewnątrz. W efekcie pomieszczenia są dogrzewane bez dodatkowych kosztów. Tego typu rozwiązania wykorzystuje się w produktach marki Sokółka Okna i Drzwi. Dzięki temu okna i drzwi tarasowe są wyjątkowo energooszczędne i już teraz spełniają parametry izolacyjności cieplnej, które będą wymagane dopiero od 2021 roku. Współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi 0,8-0,9 W/m²K, a w przypadku  okien przeznaczonych dla budownictwa pasywnego 0,66 W/m²K.

 

źródło: Sokółka Okna i Drzwi