Nowe technologie przeciwko barierom architektonicznym
Nowe technologie przeciwko barierom architektonicznym

W sektorze budowlanym coraz większe znaczenie mają nowe technologie i cyfryzacja. Wpływają one na rozwój zrównoważonego budownictwa, stawiającego na rozwiązania bez barier, które są szczególnie zauważalne w budynkach użyteczności publicznej.

Problem barier architektonicznych nie dotyczy wyłącznie niepełnosprawnych. Zarówno osoby starsze jak i dzieci, czy rodzice z wózkami dziecięcymi na co dzień zmagają się z barierami, które stawia przed nimi przestrzeń miejska. Problem ten dotyka również mieszkańców domów jednorodzinnych. Prawo budowlane mówi o nakazie dostępności do budynków dla osób niepełnosprawnych, ale nie powstały dotąd regulacje mówiące o zasadach projektowania. Innowacyjne firmy z branży budowalnej konstruując nowe rozwiązania biorą pod uwagę dostępność oraz ułatwienia dla niepełnosprawnych.

Płaskie progi – pomieszczenia dostępne dla każdego

Zwykłe progi w drzwiach, których sprawny człowiek na co dzień nie zauważa, są ogromną przeszkodą dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na rynku pojawiają się jednak rozwiązania, które w dłuższej perspektywie powinny wkroczyć w naszą codzienność.  – Niedawno wprowadziliśmy na rynek progi zlicowane z podłogą, a więc praktycznie całkowicie płaskie. Tego typu progi znajdują swoje zastosowanie w każdym rodzaju drzwi wejściowych oraz w tarasowych drzwiach podnoszono-przesuwnych – mówi Szymon Krauze z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. – Myśląc o nowoczesnym budownictwie musimy skupiać się na człowieku, jego potrzebach i komforcie. W prostych rozwiązaniach, takich jak np. progi zlicowane z podłogą czy biometryczna kontrola dostępu do drzwi wejściowych, świetnie widać tę ideę- tłumaczy Szymon Krauze.

Technologia poprawiająca komfort życia

Okna, które można otworzyć za pomocą przycisku, czy czytniki linii papilarnych w drzwiach wejściowych to nie tylko technologiczne nowinki, ale też ogromne ułatwienia, które mogą pomóc w codziennym życiu niepełnosprawnym czy osobom starszym. - Tego typu rozwiązania są stosowane często w domach opieki, przedszkolach, szkołach, ponieważ spełniają normy takie jak DIN 18040 – tłumaczy Szymon Krauze. Co ważne, stają się one coraz bardziej dostępne, również cenowo. Nie trzeba instalować kompleksowego systemu inteligentnego domu, istnieje możliwość podłączenia elektronicznych rozwiązań, np. tylko dla drzwi wejściowych lub tarasowych. Dzięki temu możemy znacznie ograniczyć koszty. Budując dom od podstaw warto pamiętać o tym, aby doprowadzić prąd np.  do drzwi lub okien co w późniejszym czasie pozwoli na doposażenie okien np. w siłowniki okienne, za pomocą których okno może być sterowane poprzez telefon.

Nowe priorytety w budownictwie

Społeczeństwo się starzeje. Według prognoz, pomiędzy 2026 a 2040 rokiem liczba osób powyżej 80. roku życia zwiększy się w Polsce z 1,7 mln do 3,4 mln. Konsekwencją będzie coraz większe zapotrzebowanie na budynki dostosowane do potrzeb osób starszych, mających problemy z poruszaniem się. – Jedną z dziedzin, na których się skupiamy jest projektowanie rozwiązań dla budynków użyteczności publicznej. Drzwi tarasowe, które otwierają się bez konieczności użycia siły, np. dzięki specjalnym napędom, czy możliwość otwarcia drzwi za pomocą karty lub breloka to rozwiązania, które wkraczają do naszej codzienności – mówi Szymon Krauze. Tego typu technologie i ułatwienia wprowadzane są jednak najczęściej w nowych budynkach.

W maju tego roku Rzecznik Praw Obywatelskich zawnioskował o wprowadzenie przepisów prawnych wprowadzających obowiązek likwidacji barier we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Odpowiednie regulacje prawne mogłyby znacząco poprawić jakość życia tysięcy osób.

 

źródło: GU Polska