oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Co wpływa na bezpieczeństwo drzwi

Aby właściwie zabezpieczyć dom czy mieszkanie przed włamaniem, warto zainwestować w solidne drzwi wejściowe posiadające certyfikowane rozwiązania antywłamaniowe. W zależności od klasy antywłamaniowości przez określony czas uniemożliwią one sforsowanie skrzydeł i dostanie się do środka. By stanowiły skuteczną zaporę przed niechcianymi gośćmi, potrzebne są jednak nie tylko skrzydła wysokiej jakości, ale też odpowiednie okucia, zamki, ościeżnica, wkładki i szyldy. Chcąc podkreślać, jak duże znaczenie ma dobór drzwi wejściowych dla zapewnienia ochrony domu i jego mieszkańców, Porta wspiera program Dom Bezpieczny i podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając je do swoich czterech kątów.

Budowa skrzydła

Co wpływa na bezpieczeństwo drzwiAntywłamaniowość drzwi określają klasy RC (od 1 do 4), na które wpływa kilka czynników - jednym z nich jest odpowiednia budowa skrzydeł. Ich konstrukcja może być np. stalowa, ale na rynku są też drzwi o konstrukcji drewnianej. Wówczas dla wzmocnienia całości stosowane są stalowe elementy. Dla przykładu, antywłamaniowe drzwi GRANIT są wypełnione stalowymi prętami oraz płytą wiórową, a ich poszycie stanowi płyta dwuwarstwowa wykonana z blachy aluminiowej i HDF-u. Z kolei drzwi EXTREME od wewnątrz wypełniają ułożone warstwowo pełne płyty wiórowe. Ich wzmocnieniem jest stalowa blacha aluminiowa umieszczona pod okładzinami z HDF-u.

W niektórych drzwiach zewnętrznych dla ozdoby stosuje się przeszklenia. W przypadku skrzydeł antywłamaniowych nie są to jednak zwykłe szyby, ponieważ tak jak drzwi posiadają klasę antywłamaniowości. W zestawy szybowe klasy P4 wyposażone są modele drzwi wejściowych Porta, co oprócz bezpiecznych rozwiązań wprowadza do wnętrza także estetykę i ciekawe wzornictwo.

Ościeżnica i okucia drzwiowe

Co wpływa na bezpieczeństwo drzwiDla bezpieczeństwa drzwi znaczenie mają nie tylko skrzydła, ale też ościeżnica oraz okucia, czyli zawiasy i zamki. Tylko tak zintegrowany zestaw może być uznany za przeciwwłamaniowy w danej klasie. Ościeżnica, najlepiej stalowa z metalowym progiem, powinna być wyposażona w gniazda na bolce ryglujące w jej górnej i dolnej części. Okucia w postaci zawiasów muszą skutecznie odpierać próby wyrwania lub wyważenia ciężkich, antywłamaniowych drzwi. Z tego względu skrzydła zawiesza się na trzech, a nie dwóch zawiasach. Umieszcza się przy nich także bolce, które chowają się w gniazdach ościeżnicy. Ważnym elementem okuć są też zamki. Drzwi przeciwwłamaniowe powinny być wyposażone w dwa zamki lub jeden zamek wielopunktowy. Zamek wpuszczany, czyli montowany bezpośrednio w skrzydle na etapie produkcji drzwi, to zazwyczaj zamek główny. Częstym rozwiązaniem jest zastosowanie zamka z antywłamaniową wkładką patentową, pozwalającą otwierać i ryglować drzwi za pomocą klucza. W drzwiach KWARC zastosowano np. zamek listwowy czteropunktowy dostosowany pod dwie wkładki patentowe i trzy bolce antywyważeniowe, podwyższając tym samym ochronę mieszkania. Na rynku dostępne są też zamki nawierzchniowe oparte na zasuwie, łańcuchu i ryglach.

Bezpieczne dodatki

Co wpływa na bezpieczeństwo drzwiWarto wyposażyć drzwi w akcesoria, które nie tylko są praktyczne, ale jednocześnie podwyższają bezpieczeństwo domowników. Podstawowym elementem będzie klamka z trzecią klasą bezpieczeństwa, np. model z szyldem antywłamaniowym SAFE. Klamka występuje w komplecie z zewnętrznymi drzwiami Steel SAFE RC3 oraz wielopunktowym hakowo-zasuwkowym zamkiem Winkhaus. Dodatkową ochronę zapewni też sztywny łańcuch, który blokuje drzwi przed ich pełnym otwarciem. Innym zabezpieczeniem może być tradycyjny wizjer optyczny lub jego nowsza wersja z kamerą o szerokim kącie widzenia. Umieszcza się ją po zewnętrznej stronie drzwi, natomiast ekran znajduje się od wewnątrz. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że kamera na podczerwień umożliwia monitorowanie także po ciemku. Kolejną opcją są kontaktrony stosowane jako element alarmowy, które uruchamiają syreny w razie niepowołanego otwarcia drzwi lub nieprawidłowej pozycji rygli. Dla podwyższenia efektywności kontaktrony można zintegrować z domowym systemem alarmowym.

Ochrona nie tylko przed włamaniem

Co wpływa na bezpieczeństwo drzwiBezpieczne drzwi to jednak coś więcej niż ochrona przed włamaniem. Drzwi Extreme oprócz tego, że posiadają certyfikowane rozwiązania antywłamaniowe, są również dymoszczelne i ognioodporne. Zawdzięczają to specjalnej uszczelce na obrzeżach skrzydła, która puchnie pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia przez 30 minut.

Dobry Montaż

Niezwykle istotny w kontekście prawidłowego funkcjonowania drzwi, a co za tym idzie zachowania wymogów odpowiednich dla danej klasy antywłamaniowości, jest ich prawidłowa instalacja przez Autoryzowane Grupy Montażowe. Ościeżnica powinna być przymocowana do ściany w taki sposób, aby uniemożliwić jej wyrwanie. Z kolei skrzydło musi być wyregulowane, tzn. bez szczeliny pomiędzy nim, a ościeżnicą, co mogłoby umożliwić jego podważenie.

 

źródło: Porta Drzwi

Zobacz również...

 
Na straży komfortu termicznego – ciepłe okna, drzwi i ściany
 • Na straży komfortu termicznego – ciepłe okna, drzwi i ściany
 • Trendy w aranżacji wnętrz, czyli modne drzwi w mieszkaniu
 • Okno na naturę – co warto wiedzieć o oknach drewnianych
 • Okna do domu w stylu skandynawskim
 • Okucia z serii NUOVA BERGAMO i FIRENZE – estetyka oraz funkcjonalność w jednym
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.