oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Są na to sposoby

Pary oczekujące dziecka przywiązują dużą wagę do aranżacji pokoju dla malucha. Zgrabne łóżeczko, piękna pościel, girlandy, karuzela z pozytywką… Te wszystkie urocze meble i akcesoria wywołują uśmiech na ich twarzy. Przestrzeń zaprojektowana dla najmłodszego członka rodziny musi być jednak nie tylko ładna, lecz również funkcjonalna, a przede wszystkim bezpieczna. To ważne zarówno latem, kiedy wnętrza często się przegrzewają, jak i zimą, podczas której szkraby spędzają większość czasu w domu.

 

 Zanim maluch z pokoju rodziców przeniesie się do swojego, upłynie trochę czasu, warto jednak być na to przygotowanym wcześniej, jeszcze przed jego narodzinami. Przy małym dziecku trudno znaleźć bowiem wolną chwilę na kompleksowe urządzanie wnętrz. Aranżując przestrzeń pamiętajmy, że dzieci postrzegą świat zupełnie inaczej niż dorośli. Dlatego należy stworzyć uniwersalną „bazę”, a w miarę jak szkrab będzie dorastał, kompletować kolejne wyposażenie. W pomieszczeniu zaprojektowanym specjalnie dla naszej pociechy musi być estetycznie, funkcjonalnie oraz bezpiecznie.

 

 Najlepszy czas na przeprowadzkę

Wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Są na to sposobyDziecko przez okres 6 miesięcy od narodzin powinno spać w tym samym pomieszczeniu co rodzice. Zalecenie to wynika z profilaktyki śmierci łóżeczkowej. Zatem należy w sypialni rodziców wydzielić przestrzeń dla malucha, gdzie będzie stało łóżeczko. Jeśli preferowaliśmy model tzw. rodzinnego spania, co jest bardzo wygodne dla mam karmiących piersią, w miarę dorastania szkraba, warto przyzwyczajać go do spędzania coraz większej ilości czasu w jego łóżeczku. Ułatwi to znacząco późniejszą przeprowadzkę malucha do innego pokoju (im dziecko będzie starsze, tym trudniej będzie mu przyzwyczaić się do nowego miejsca). Trzeba zadbać o to, aby kojarzył własną przestrzeń między szczebelkami z przyjemnością, a więc układajmy go tam na drzemki podczas dnia. Pobyt w łóżeczku umilimy dziecku, dodając do wyposażenia pokoiku karuzele, projektory gwiazd czy pozytywki.

Wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Są na to sposobyJeśli mamy problemy z wyciszeniem malucha latem, gdy dni są długie, słoneczne i upalne,  a rażące światło wpada do wnętrza domu, zasłońmy okna. Dzięki temu nie tylko natężenie światła będzie korzystniejsze dla wrażliwych oczu dziecka, lecz także temperatura powietrza w pomieszczeniu znacznie bardziej komfortowa – nie dopuścimy więc do przegrzania malca. – W tej roli świetnie sprawdzają się markizy – nowoczesne osłony zewnętrzne, wykonane z odpornej na czynniki atmosferyczne siatki. Skutecznie i w pełni naturalnie chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, bez konieczności używania klimatyzacji, która budzi mieszane uczucia wśród rodziców. Przyjemnie rozpraszają promienie słonecznie, nie ograniczając przy tym widoku na zewnątrz. Nie powinno ich zabraknąć ani w sypialni rodziców, ani w pokoju dziecka – radzi Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie FAKRO.

Pokój dziecka na medal

Wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Są na to sposobyDecyzję o przeprowadzce dziecka do własnego pokoju należy podjąć wówczas, gdy widzimy, że jest na to w pełni gotowe: przyzwyczaiło się już do spania w swoim łóżeczku, nie ma lęku separacyjnego i staje się coraz bardziej samodzielne. Łatwiej oswoimy go z nowym miejscem, jeśli wraz z nim przeniesie się łóżko. Pamiętajmy, że aranżację i wyposażenie trzeba dopasować do wieku malucha. Jaką kolorystykę wybrać? Najlepiej taką, na którą nasz szkrab pozytywnie reaguje. Zawsze warto zdać się na niezawodne rozwiązania, jak na przykład neutralna baza – pastele, beże, biele, szarości na ścianach, które z łatwością ożywimy kolorowymi dodatkami. Taki zabieg pozwoli nam łatwo przearanżować przestrzeń – upodobania estetyczne malca mogą z wiekiem się zmieniać. Dodatkowe wyposażenie i dekoracje będziemy systematycznie uzupełniać w miarę rozwoju jego potrzeb i zainteresowań. Z pewnością najmłodszym przypadnie do gustu wykorzystanie motywów z ich ulubionych bajek. – Rolety z bajkowymi bohaterami tworzą fascynujący wystrój dziecięcej przestrzeni, w której najmłodsi doskonale będą się czuć, spędzając czas na nauce czy zabawie  – komentuje Wojciech Chronowski.

Jeśli córka czy syn podrośnie, opłaca się zaś skonsultować z nimi pomysły na wystrój oraz wspólnie wybrać się na zakupy. Nie zapominajmy przy tym o bezpieczeństwie. Sprawdźmy z należytą starannością atesty wybranych przez nas farb (najlepiej antyalergiczne) oraz wyposażenia. Wybierajmy tylko zaufanych producentów tego typu wyrobów.

Wygodny i bezpieczny pokój dla dziecka? Są na to sposobyZwłaszcza latem, istotna jest ochrona dziecka nie tylko przed upałem, lecz również insektami, które mogą zakłócić jego sen. Funkcjonalne markizy pełnią także rolę moskitiery i stanowią skuteczną barierę dla owadów. Maluchy są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury – zimą osłona okienna w postaci markizy będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenia przed stratami ciepła, co pozwoli zachować w pomieszczeniu komfortowe warunki. Z doświadczeń rodziców wynika, że w pokoju dziecięcym lepiej unikać natomiast firan i zasłon, które mogłyby posłużyć brzdącom do wspinania. Przydadzą się z kolei blokady w oknach czy zabezpieczenie kontaktów specjalnymi zaślepkami. Meble z kolei powinny mieć zaokrąglone krawędzie.

Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie. Nasz maluch musi przecież czuć się w nim jak u siebie, komfortowo i bezpiecznie –  pomoże w tym m.in. zastosowanie funkcjonalnych markiz. Gdy nie będzie wędrował nocą do naszej sypialni, możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy sukces – udało nam się sprostać jego wymaganiom.

źródło: Fakro

Zobacz również...

 
Dlaczego szyby parują
 • Dlaczego szyby parują
 • Okna do kamienic
 • Automatyczne otwieranie naświetli okiennych
 • Karkowskie osiedle Nowy Złocień z nowoczesnymi oknami
 • Jak odświeżyć domowe wnętrza
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.