Inteligentne drzwi podstawą bezpieczeństwa
Inteligentne drzwi podstawą bezpieczeństwa

Nadszedł sezon wakacyjny, gdy wielu z nas wyjeżdża na urlop, pozostawiając zamknięty dom. Wiele osób zastanawia się, czy ich mienie jest odpowiednio zabezpieczone. Poczucie takiej pewności zagwarantują inteligentne rozwiązania drzwi Schüco w klasie RC 2 i wyższej.

Aluminiowe drzwi panelowe Schüco ADS

wyglądają bardzo solidnie i nowocześnie

Fot. Schüco

 

Istnieje wiele sposobów, by odwieść włamywacza od prób przedostania się do domu podczas nieobecności właścicieli. Można do nich zaliczyć m.in. automatykę opuszczającą i podnoszącą rolety okienne czy nadzór sąsiadów. Bardziej narażone na włamanie są jednak budynki położone w odosobnieniu, gdzie działaniom nieproszonych gości sprzyja czas i brak bezpośredniego sąsiedztwa. Choć większość włamywaczy uważa okna za najłatwiejszy cel ataku, to właśnie wygląd i wyposażenie drzwi wejściowych może ich skutecznie zniechęcić do prób jakichkolwiek manipulacji. Jeśli jednak zaryzykują próbę forsowania, decydujący jest czas potrzebny na otwarcie drzwi, a im wyższa klasa, tym bardziej czasochłonne jest forsowanie drzwi. Warto również wiedzieć, że montaż drzwi antywłamaniowych w klasie minimum RC 2 jest honorowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jaka klasa antywłamaniowa?

Im wyższa klasa odporności na włamanie, tym

lepsza ochrona

Fot. Schüco

 

To, jaką klasę antywłamaniową mają mieć drzwi wejściowe, jest w dużej mierze kwestią indywidualnego poczucia bezpieczeństwa. W dobrze strzeżonych osiedlach domów szeregowych wystarczająca może być stolarka w klasie RC2, natomiast już w przypadku domów położonych na otwartym terenie, wyposażonym w instalacje i sprzęty o wysokiej wartości warto zastanowić się nad wyższą klasą, np. RC3. Montaż drzwi antywłamaniowych daje jednak nie tylko większe poczucie bezpieczeństwa. Jak podkreślają specjaliści ds. ubezpieczeń, sam fakt montażu stolarki z atestem może przyczynić się do obniżenia wysokości składki lub nawet być warunkiem ubezpieczenia nieruchomości.

- Standardem na rynku jest uwzględnianie w wyliczeniu składki zniżek, jeżeli okna i drzwi posiadają klasę (atest) antywłamaniowy. Tym samym ubezpieczyciele potwierdzają, że prawdopodobieństwo włamania do nieruchomości jest niższe, jeżeli zamontowano w niej stolarkę z klasą antywłamaniową. Warto jednak zaznaczyć, że w wypadku nieruchomości czy wyposażenia o znacznej wartości, gdzie warunki ubezpieczenia oraz składka ustalane są indywidualnie, ubezpieczyciel może uwarunkować objęcie mienia ochroną ubezpieczeniową od posiadania przez okna i drzwi klasy antywłamaniowej wyższej niż RC2 czy uruchomienia usługi monitoringu – mówi Roman Lesiak, Prezes Zarządu w firmie DCU Sp. z o.o.

Klasa antywłamaniowa drzwi zależy od zastosowanych okuć i wypełnień, jednak warto pamiętać, że nad bezpieczeństwem domu, oprócz zaawansowanej techniki okuciowej, mogą czuwać również czytniki linii papilarnych czy inteligentne systemy obsługiwane zdalnie, za pomocą urządzeń mobilnych jak np. smartfon.

Inteligentna ochrona

Zintegrowany z profilem drzwiowym panel dotykowy Schüco DCS Touch Display

Fot. Schüco

 

Drzwi to najbardziej oczywisty cel ataku włamywacza, szczególnie jeśli są umieszczone w osłoniętym miejscu. Aluminiowe drzwi panelowe z oferty Schüco ADS już na pierwszy rzut oka sprawiają solidne wrażenie, ze względu na zlicowane z ościeżnicą skrzydło z obustronnym termoizolowanym panelem w okładzinie aluminiowej. Drzwi serii Schüco ADS 75 i Schüco ADS 90 łączą wysoką klasę antywłamaniową do RC3 włącznie z inteligentnymi funkcjami dostępu i doskonałą ochroną cieplną nawet w standardzie pasywnym. W zależności od oczekiwanego stopnia zabezpieczenia można wybrać zamek z pojedynczym, potrójnym lub pięciokrotnym zaryglowaniem. Najbardziej zaawansowaną ochronę gwarantuje technologia Schüco SafeMatic, która przy każdym domknięciu lub zamknięciu drzwi wyzwala wielopunktowe ryglowanie. Oprócz zamka głównego w mechanizmie zastosowano cztery zapadki o szerokości 20 mm, które dodatkowo zabezpieczają drzwi przed otwarciem z zewnątrz. Przekręcenie klucza w zamku głównym powoduje zaryglowanie pięciopunktowe, które jest niemal niemożliwe do sforsowania. Drzwi można również zintegrować z inteligentnym panelem dotykowym Schüco DCS Touch Display, pełniącym funkcje wyświetlania numeru domu, klawiatury numerycznej, szerokokątnej kamery z detekcją ruchu i wideofonowej komunikacji sprzężonej z zamkiem drzwiowym. Dzięki uruchamianemu na ruch podświetleniu LED każda aktywność w strefie wejścia zostanie zauważona przez sąsiadów. Jeśli zależy nam na tym, by ktoś na czas naszej nieobecności od czasu do czasu sprawdzał stan domu lub pozorował obecność, można mu przydzielić tymczasowy kod dostępu. System może być rozbudowany o dodatkowe moduły, takie jak czytnik linii papilarnych czy kart RFID. Częstą praktyką włamywaczy jest również dzwonienie do drzwi w celu sprawdzenia, czy i w jakich godzinach właściciele przebywają w domu. Tutaj bardzo pomocna może być możliwość zarządzania łączenia się z systemem poprzez urządzenia mobilne, które obsługują platformy iOS czy Android. Technologia IP pozwala na łatwe podłączenie się do systemu przez Internet. Tym samym nawet będąc daleko poza domem można prowadzić wideorozmowy z osobą, która zadzwoni do naszych drzwi. Taka funkcja to dla niepożądanych gości informacja, że właściciele zawsze otrzymują informacje o tym, co się dzieje w ich domu.

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl