Szukaj w serwisie:

Polskie okna podbijają Francję

Polskie okna podbijają FrancjęPolska jest obecnie największym eksporterem okien i drzwi w Unii Europejskiej. Tym samym stolarka otworowa stała się jedną z naszych specjalności. Rodzime produkty trafiają głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. To właśnie na francuski rynek swoje okna wysyła w przeważającej mierze spółka Ekoplast. Całościowy eksport za 10 miesięcy 2016 roku osiągnął wartość 27 296 tys. zł i stanowił aż 79,9 % jej produkcji.

Francja jest trzecim pod względem wielkości importerem stolarki otworowej z Polski. W 2015 roku wartość sprowadzanych znad Wisły produktów wyniosła 160 mln Euro. Co ważne, polskie produkty stanowią obecnie zaledwie kilka procent w skali całego importu stolarki. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu, a tym samym ogromnym potencjale rynku francuskiego. Możliwości te już przed ośmiu laty dostrzegła firma Ekoplast, krakowski producent stolarki otworowej z tworzyw sztucznych oraz aluminium.  

Nasze produkty zaczęliśmy eksportować do Francji w 2008 roku. Zachęcił nas duży potencjał tego rynku, a wyniki  z ostatnich lat pokazują, że była to właściwa decyzja. Z perspektywy czasu uważamy to za przełomowy moment w działalności firmy. Konsekwentnie budujemy swoją pozycję i to właśnie działaniom eksportowym w dużej mierze podporządkowujemy naszą strategię działań. Zamierzamy zwiększać naszą obecność na rynkach zagranicznych, głównie we Francji, którą oceniamy jako niezwykle perspektywiczną. Już teraz mamy silną pozycję na tym rynku, co postrzegamy jako duży sukces - komentuje Dariusz Chwastek, Prezes Zarządu Ekoplast S.A.

Polskie okna podbijają FrancjęEksport produktów Ekoplast na rynek francuski w pierwszym roku, czyli 2008, stanowił 3% przychodów Spółki. Dla porównania, w 2013 roku jego udział w przychodach kształtował się na poziomie 73,8%, co stanowi 10-procentowy wzrost w stosunku do roku 2012. Znaczący wzrost przychodów z eksportu do Francji w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w 2014 roku – wyniósł on aż 28%.

Na koniec października br. wartość przychodów z całości eksportu Ekoplast S.A. wyniosła 27 296 tys. zł, w tym do Francji 26 252 tys. zł. Porównując dane III kwartału 2015 i III kwartału 2016 można wykazać wzrost sprzedaży do Francji o 16%.

Struktura przychodów Ekoplast S.A. z uwzględnieniem Francji (tys. zł; %)

 

2013

2014

2015

9m 2016

Klienci zagraniczni

25 163

90,2%

30 522

90,0%

31 085

85,3%

75,7%

w tym Francja

20 579

73,8%

26 306

77,5%

29 074

79,8%

75,4%

 

 

Polskie okna podbijają FrancjęFrancja i kraje francuskojęzyczne, jak Belgia czy Szwajcaria, to duże i ważne kierunki zbytu naszych produktów. Już na starcie planowaliśmy rozwój eksportu do tej części Europy, dlatego też naturalną decyzją było utworzenie dedykowanego działu do tego zadania. Obecnie zespół sprzedażowy, obsługujący ten rynek, tworzy kilkanaście osób. Dodatkowo, dla zapewnienia bezpośredniego kontaktu z klientem, na terenie Francji działają nasi przedstawiciele handlowi. Współpracujemy też z pośrednikami i ajentami – wyjaśnia Dariusz Chwastek. Takie rozwiązanie jest niewątpliwie naszym dużym atutem. Obsługa w rodzimym języku jest ceniona przez Francuzów. Ponadto, dla usprawnienia komunikacji wdrożyliśmy autorskie oprogramowanie, dedykowane na rynek francuski, które w pełni automatycznie obsługuje system zamówień i zlecania produkcji, a także płatności i wszelkie kwestie związane z serwisowaniem produktów czy reklamacjami. Klientom udostępniliśmy też moduł pozwalający na śledzenie stanu zaawansowania zamówienia – dodaje.

Produkty Ekoplast we Francji trafiają do deweloperów (2%), sklepów detalicznych (3%), ale przede wszystkim rozprowadzane są przez sieć agentów i pośredników, którzy w głównej mierze zaopatrują firmy remontujące domy i lokale mieszkalne.

Na terenie Francji Ekoplast współpracuje m.in. z Groupe Demathieu Bard i Cometallo Sarl. Do ciekawszych realizacji można zaliczyć wymianę 50 okien w Ambasadzie Rosji we Francji, montaż stolarki okiennej w  nowopowstałym meczecie w Longwy oraz przedsięwzięcia w elektrowni jądrowej Gravelines czy bazie lotniczej 128 Metz-Frescaty.

Spółka posiada certyfikaty istotne na rynku francuskim m.in. certyfikat potwierdzający spełnianie francuskiej normy AEV dla okna opartego na profilu Ideal 4000 Round Line. Potwierdza on szczelność okna na przenikanie wody opadowej i powietrza oraz wytrzymałość na wiatr. Umożliwia uczestniczenie w zamówieniach publicznych na terenie Francji. 

 

źródło: Ekoplast SA

 
Najnowsze publikacje
Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • ExpresOkna z nowym system okuć: Roto NX podnosi wydajność
 • Krok po kroku budujemy renomę naszej firmy - wywiad z prezesem Okna Debow
 • Jaka będzie architektura przyszłości
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.