Szkło wpisane w architekturę miast
Szkło wpisane w architekturę miast

Szklane budynki na dobre zagościły w krajobrazach dużych miast. Konstrukcje szklane wykorzystywane są między innymi w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej, sklepach, hotelach czy obiektach medycznych. Oprócz spełniania roli funkcjonalnej, stanowią ciekawe dopełnienie istniejącej zabudowy.

Wkomponowanie nowych budynków w ukształtowaną już strukturę, stanowi nie lada wyzwanie dla architektów. Nie powinny one zbyt radykalnie zmieniać oblicza okolicy i zakłócać wypracowanego wcześniej stylu. Ze względu na swój uniwersalny charakter, szkło dopasowuje się do otoczenia, a dodatkowo pozwala uwypuklić jego walory. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów, w których szkło idealnie współgra zarówno z zastaną architekturą, jak również otaczającą budynek przyrodą.

W harmonii z naturą

Z parkową zielenią wspaniale harmonizuje budynek administracyjny Kancelarii Sejmu RP, który został zaprojektowany przez znanego architekta Bolesława Stelmacha. W szklanych ścianach obiektu odbijają się drzewa i krzewy. Taki efekt został osiągnięty dzięki wykorzystaniu przezroczystego szkła SGG COOL-LITE SKN 174 II. Ma ono również powłokę refleksyjną i przeciwsłoneczną, zapewniając tym samym we wnętrzach światło naturalne. Szkło SGG COOL-LITE SKN 174 II obniża przegrzewanie się pomieszczeń w lecie, a podczas sezonu zimowego efektywnie je izoluje, zmniejszając koszty ogrzewania.

Zwierciadło dla zabytkowej architektury

Szkło SGG COOL-LITE SKN 174 II stanowi również większą część Centrum Chopinowskiego w Warszawie. W szklanej fasadzie obiektu widać barokowy Zamek Ostrogskich. W ten sposób nowoczesny budynek nie zakłóca widoku dawnej architektury, a dodatkowo uwypukla jej elementy.

Zabytkowa architektura – klasycystyczna kamienica – odbija się również w szkle SGG COOL-LITE SKN 174 II, zastosowanym w fasadzie budynku Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, którego modernizacja zakończyła się w 2011 roku. Przebywający w holu obiektu goście mogą czuć się komfortowo o każdej porze roku, ze względu na wysoką przepuszczalność światła i doskonałą izolację ciepną zastosowanego szkła Saint-Gobain.

Okoliczna architektura dobrze odbija się również w szklanej fasadzie Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy. Przednia część ponad stuletniego budynku została odnowiona w ramach jego kompletnej renowacji. W konstrukcji wykorzystano DIAMANT ESG VSG oraz IZO SKN 154II 8/ 16/ STADIP 55/2.

Wizytówka miasta

Przestrzeń miejską Lublina wzbogaca imponująca siedziba Centrum Spotkania Kultur projektu Pana Bolesława Stelmacha z Biura Architektonicznego Stelmach i Partnerzy. Przykuwająca uwagę fasada powstała przy użyciu szkła STADIP SECURIT DIAMANT i SATINOVO 66.4 z SERALITEM. Pierwszy z materiałów doskonale nadaje się do miejsc wymagających starannej ekspozycji, ponieważ zapewnia bardzo wysoki stopień przezroczystości. Koncepcja uznanego architekta była wymagająca, ale udało ją się zrealizować między innymi dzięki szczególnej jakości szkła SGG DIAMANT. Efekt wizualny fasady Centrum Spotkania Kultur wzmocniło zastosowanie szkła satynowego SATINOVO. Mimo że jest ono pół przezierne, nie ogranicza ostrości widzenia poszczególnych elementów, a dodatkowo podkreśla kształt budowli i niezależnie od swojej grubości, charakteryzuje się wysokim stopniem przepuszczalności światła (ponad 80%). Elewacja lublińskiego obiektu, dzięki możliwościom multimedialnym, jest wieczorami podświetlana na niebiesko, co stanowi niemałą atrakcję dla mieszkańców i turystów.

Modernizacja starych budynków nie jest łatwym zadaniem, ale zaprojektowanie i wkomponowanie nowych budynków w zabytkową zabudowę jest także bardzo wymagające. Pomocne okazuje się szkło, które sprosta temu wyzwaniu, dzięki swojej wytrzymałości i uniwersalnemu charakterowi. 

 

źródło: Saint-Gobain