Szukaj w serwisie:

Okno o wielu możliwościach, czyli dopasowujemy okucia do funkcji pomieszczenia

Wybierając stolarkę otworową zazwyczaj decydujemy się na zastosowanie jednego rodzaju okna o tych samych właściwościach we wszystkich pomieszczeniach w całym budynku. Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast, wyjaśnia, dlaczego warto wykorzystać różne rozwiązania okienne w jednym domu i dopasować typ oraz funkcjonalności do miejsca, w którym ulokowane zostanie okno.

Okno o wielu możliwościach, czyli dopasowujemy okucia do funkcji pomieszczeniaOkno Ovlo to 6-komorowy profil oraz nowoczesne okucia activPilot

Fot. Dobroplast

Urządzając poszczególne pomieszczenia dostosowujemy ich wyposażenie do przewidywanego przeznaczenia. W inny sposób i przy użyciu różnorodnych materiałów wykończymy łazienkę, kuchnię, salon czy na przykład sypialnię. Okno to jeden ze stałych elementów wyposażenia niemal każdego z nich. Dlaczego więc nie dostosować również jego funkcjonalności do wymogów wnętrza i potrzeb domowników? Nowoczesne okna to nie tylko element budowlany pozwalający na doświetlenie i wentylację  Dzięki różnym możliwościom, jakie dają innowacyjne rozwiązania okuciowe, stają się one elementem podnoszącym komfort i bezpieczeństwo domowników. Warto więc zerwać z myśleniem, że musimy kupić jeden rodzaj okien do całego domu i raczej zdecydować się na dobranie ich funkcjonalności pod kątem pomieszczenia, w którym będą umieszczone -  tłumaczy Jerzy Chrzanowski, ekspert firmy Dobroplast.

Elegancki i bezpieczny salon

Salon to pomieszczenie najbardziej reprezentatywne w niemal każdym domu. To w nim przyjmujemy gości i spędzamy czas w ciągu dnia. W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj umiejscowiony jest on również na parterze. W takim przypadku okna i drzwi balkonowe powinny być  atrakcyjne wizualnie, wygodne w obsłudze, a przy  tym właściwie zabezpieczone przed potencjalnym włamaniem. W takich pomieszczeniach, jak salon, do którego łatwo dostać się z zewnątrz, warto doposażyć okucia w rozwiązania antywłamaniowe. Takie możliwości daje system okuć marki Winkhaus dostępny od niedawna w oknach Ovlo, Ovlo Classic, Encore, Prime oraz Avantgarde firmy Dobroplast. System activPilot, którego konstrukcja oparta jest na ośmiokątnych grzybkach ryglujących, już sam w sobie zapewnia wysoką ochronę, a dodatkowo świetnie współpracuje z zaczepami antywłamaniowymi, pozwalając osiągnąć nawet 1 i 2 klasę antywłamaniową okna – tłumaczy ekspert firmy Dobroplast. W salonie nie bez znaczenia jest również atrakcyjny wygląd okien, które coraz częściej są mocno eksponowane i wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Okucia activPilot uwzględniają aktualne trendy i nawiązują stylistyką do nowoczesnego wzornictwa. Dodatkowo zaokrąglone krawędzie wyglądają nie tylko elegancko, ale i pozwalają na łatwe mycie oraz zachowanie okien w czystości – dodaje ekspert firmy Dobroplast.

Przyjemny klimat w sypialni

Okno o wielu możliwościach, czyli dopasowujemy okucia do funkcji pomieszczeniaEnergooszczędne okna Encore dzięki rozwiązaniom okuciowym Winkhaus będę również bezpieczne i wygodne w obsłudze

Fot. Dobroplast

Sypialnia to pomieszczenie, w którym stały dostęp do świeżego powietrza jest niezwykle ważny.  Ułatwia bowiem zasypianie i pozwala stworzyć przyjemny klimat sprzyjający wypoczynkowi. Wiele osób rezygnuje jednak ze spania przy otwartym oknie, z racji zbyt mocnego wyziębiania wnętrza w trakcie nocy. Rozwiązaniem problemów ze zbyt szerokim otwarciem okna do snu jest zastosowanie mechanizmu wielostopniowego uchyłu oraz systemu mikrowentylacji. Możliwe jest wtedy jedynie niewielkie rozszczelnienie okna lub delikatne uchylenie skrzydła w wybranej pozycji. W ten sposób precyzyjnie regulujemy intensywność wietrzenia – podpowiada Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.
W przypadku okucia activPilot marki Winkhaus okno wyposażyć można w funkcję uchyłu, która pozwala na płynne uchylanie okna aż w 5 różnych pozycjach zamiast jednej, a jednocześnie zabezpiecza skrzydło przed zatrzaśnięciem.
Z łatwością dopasujemy więc poziom dopływu powietrza do własnych upodobań i temperatury panującej na zewnątrz.

Bezpieczne okno w pokoju dziecka

Pokój najmłodszych wymaga szczególnej uwagi w aspekcie jego wyposażenia. Musi on dawać dziecku przestrzeń do odpoczynku i zabawy, a jednocześnie gwarantować bezpieczeństwo, nawet jeśli maluchy przebywają w nim bez nadzoru dorosłych. Niezabezpieczone okno, zwłaszcza jeśli pomieszczenie ulokowane jest na piętrze, może stanowić natomiast potencjalną przyczynę wypadków. Z drugiej jednak strony zapewnienie dopływu świeżego powietrz dziecku jest niezwykle istotne. Jak zatem rozwiązać problem wietrzenia pokoju i bezpieczeństwa najmłodszych?

W pomieszczeniach, w których przewidujemy obecność dzieci, najbardziej wskazane jest wyposażenie okien w klamkę zamykaną na klucz. Dzięki temu można swobodnie otwierać okno, kiedy jest taka konieczność, a następnie zamknąć je na specjalny klucz, do którego dostępu nie będzie miało dziecko.
W ten sposób z łatwością umyjemy szyby, przewietrzymy pomieszczenie, a jednocześnie będziemy spokojni o nasze pociechy, kiedy nas nie będzie  w pobliżu –
wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

Wydawać by się mogło, że  wybór okna kończy się na jego kolorze i liczbie komór. Tym czasem, okazuje się, że ukryte w profilu okucia mogą znacząco zmieniać funkcjonalność okien. Warto więc poświęcić chwilę na ich odpowiednie dopasowanie i rozważyć więcej możliwości niż tylko zamykanie i otwieranie.

źródło: Dobroplast

 
Najnowsze publikacje
Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • ExpresOkna z nowym system okuć: Roto NX podnosi wydajność
 • Krok po kroku budujemy renomę naszej firmy - wywiad z prezesem Okna Debow
 • Jaka będzie architektura przyszłości
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.