Ochrona przed pożarem w obiektach hotelowych
Ochrona przed pożarem w obiektach hotelowych

Obiekt hotelowy powinien być przyjazny i funkcjonalny dla klientów, ale również spełniać wszystkie wymogi prawne, dotyczące między innymi bezpieczeństwa pożarowego. Bez względu na to czy hotel powstał na bazie zabytkowego obiektu czy też jest przykładem nowoczesnej architektury wymaga zastosowania odpowiednich systemów, które będą nie tylko efektywnie informować o pożarze, ale też swoim wyglądem nie zaburzą architektury i wnętrza budynku. 

Hotel Maria Antonina w Zagórzu Śląskim, fot. D+H Polska

 

Niezawodny system sygnalizacji pożaru, który zapewni wczesne wykrycie pożaru i zaalarmuje o zagrożeniu powinien być ważnym elementem wyposażenia każdego obiektu hotelowego. Tylko taki ograniczy szkody i szybko poinformuje straż pożarną. Innowacją w ochronie przeciwpożarowej jest system Protec, charakteryzujący się wysoką odpornością na fałszywe alarmy, precyzyjną lokalizacją zdarzenia pożarowego i dużą elastycznością w zakresie podłączenia elementów pętlowych. System Protec to znane i cenione ze swej wysokiej jakości i niezawodności rozwiązanie, od lat stosowane w krajach Zachodniej Europy, które firma D+H przeniosła na grunt polski. Wśród obiektów referencyjnych firmy znajduje się jedna z największych sieci hoteli Premier Inn. Centrale Protec przeszły pozytywnie proces certyfikacji i posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP. System Protec umożliwia transmisję dużej ilości informacji, a równocześnie bardziej szczegółowych niż w przeszłości, przy zastosowaniu systemów analogowych. 

System Protec składa się z interaktywnej, cyfrowej i adresowalnej centrali sygnalizacji pożarowej oraz szerokiej gamy urządzeń peryferyjnych - czujek ciepła, optyczno-termicznych, z dodatkowym sensorem CO, zasysających i samokalibrujących się czujek liniowych. Dla hoteli   o małej i średniej kubaturze dedykowana jest łatwa w instalacji i eksploatacji centrala Protec 6100. Natomiast dla dużych kompleksów hotelowych - centrala Protec 6400, charakteryzująca się łatwością adresowania i konfiguracji, precyzyjną lokalizacją zdarzenia pożarowego i pełną kontrolą obiektu z dowolnego miejsca. 
 

Odporna na fałszywe alarmy
Centralę można zaprogramować według różnych trybów pracy, uwzględniających funkcję obiektu oraz panujące w nim specyficzne warunki środowiskowe. Ważnym aspektem w przypadku obiektów hotelowych jest możliwość wystąpienia fałszywych alarmów na skutek wilgoci i pary wodnej wydobywającej się ze stref saun i w pomieszczeń basenowych. Zastosowanie czujek Protec oznacza mniejszą ilość takich alarmów. Detektory potrafią rozpoznać czynniki kwalifikujące się jako zdarzenie pożarowe i odróżnić je od takich powodujących fałszywe alarmy. Z tego powodu system doskonale sprawdza się w trudnych warunkach środowiskowych. 

Dyskretna i wtopiona w otoczenie
Oprócz wysokiego stopnia skuteczności w wykrywaniu czynników powodujących pożar, centrala Protec 6100 charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. Może być montowana zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. Dzięki temu w dyskretny sposób wtapia się w otoczenie, nie zaburzając wyglądu i charakteru hotelowego wnętrza. Cechą charakterystyczną systemu Protec jest ponadto minimalna ilości przewodów – wszystkie elementy takie jak czujki, sygnalizatory są podpięte do centrali za pomocą jednego przewodu pętlowego. Dzięki temu, wykorzystanie tego systemu w obiekcie hotelowym oznacza nie tylko większy walor estetyczny, ale również ekonomiczny związany z mniejszą ilością potrzebnego okablowania. Systemu Protec pozwala poza tym  ograniczyć ilość czerwonych sygnalizatorów dźwiękowych do minimum, przy zachowaniu tych samym parametrów akustycznych. Efekt ten osiągniemy np. montując czujki 6000 PLUS/OPSD z wmontowanym sygnalizatorem, zamiast dwóch osobnych urządzeń. Zyskuje to szczególne znaczenie w przypadku obiektów hotelowych czy zabytkowych, w których dbałość o estetykę wnętrza jest szczególnie istotna. 

 

źródło: D+H Polska sp. z o.o.