Szukaj w serwisie:

Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach – okno na świat z szybami marki Pilkington

Biblioteka Kaisa-talo w Helsinkach jest przykładem współczesnej architektury użyteczności publicznej, zaprojektowanej z najwyższą dbałością o komfort użytkowników oraz środowisko naturalne. Odpowiednio dobrane przeszklenia marki Pilkington zapewniają studentom i pracownikom dogodne warunki do pracy i nauki. Przyczyniają się także do spełnienia najwyższych wymagań stawianych nowoczesnej „zielonej” architekturze w zakresie doświetlenia naturalnym światłem, ochrony przed hałasem oraz efektywności energetycznej.

Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach – okno na świat z szybami marki Pilkingtonfot. NSG Group

 

Nowy gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu w Helsinkach Kaisa-talo powstał w samym sercu historycznej części miasta. Budynek zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy został doskonale zintegrowany z otoczeniem, zarówno pod względem konstrukcji, wysokości, jak i zastosowanych w nim materiałów. Ceglana fasada z rozmieszczonymi równomiernie niewielkimi kwadratowymi oknami idealnie wkomponowuje obiekt w kontekst istniejącej zabudowy. Regularny układ okien przełamują duże, sięgające kilku kondygnacji łukowe przeszklenia, harmonijnie korespondujące z zakrzywioną linią ulicy. Architektoniczna koncepcja elewacji znalazła odzwierciedlenie w opartych na okrągłych formach, rozwiązaniach wewnątrz obiektu. Najwyższą jakość rozwiązań i materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu potwierdza uzyskany przez bibliotekę prestiżowy certyfikat LEED na poziomie złotym. 
 

Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach – okno na świat z szybami marki PilkingtonInspirujące jasne wnętrza
Projekt biblioteki zakładał maksymalny dostęp naturalnego światła do wnętrz, czego potwierdzeniem jest duża ilość przeszkleń i staranny dobór produktów o wysokiej przepuszczalności światła. Pełnej wysokości przeszklenia obejmujące kilka kondygnacji, wykonane z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™, efektownie doświetlają sale na wszystkich poziomach budynku. Dzięki nim studenci i pracownicy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami do pracy i nauki, a także imponującym widokiem na historyczne budynki i tętniące życiem miasto.
 „Naturalne światło i nieograniczony widok na zewnątrz mają bezpośredni wpływ na komfort i samopoczucie osób przebywających w budynkach” ? mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. „Mając to na uwadze architekci zaprojektowali przeszklenia, stosując w nich kombinację trzech szyb o różnych właściwościach, stworzonych na bazie superbezbarwnego szkła o wysokiej przejrzystości”. 
 

Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach – okno na świat z szybami marki Pilkingtonfot: NSG Group

 

Klimat sprzyjający nauce
Aby zapewnić użytkownikom jak największy komfort, w szklanych fasadach biblioteki Kaisa-talo zastosowano dwukomorowe szyby zespolone o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła oraz wysokiej przepuszczalności światła. Zapewnienie wysokiej izolacyjności cieplnej przy jednoczesnym maksymalnym doświetleniu wnętrz budynku akademickiego było możliwe dzięki odpowiedniej konfiguracji szyb. Szybę zewnętrzną stanowią tu m.in. dwa rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego: Pilkington Suncool™ 70/35 OW i Pilkington Suncool™ 66/33 OW. Jako szybę środkową zastosowano niskoemisyjne szkło Pilkington Optitherm™ S3 OW. W efekcie współczynnik przenikania ciepła Ug wszystkich przeszkleń w budynku biblioteki wynosi zaledwie 0,53 W/m2K. Tak zaprojektowane fasady przyczyniają się do zmniejszenia nakładów na ogrzewanie i klimatyzację, ograniczając energochłonność budynku i koszty jego eksploatacji. 
 

Biblioteka Uniwersytetu w Helsinkach – okno na świat z szybami marki PilkingtonCisza wśród książek
W przypadku obiektów dydaktycznych, do których należy helsińska biblioteka, jednym z najważniejszych aspektów projektowych związanych z ich przeznaczeniem jest uzyskanie maksymalnego komfortu akustycznego. W przeszkleniach Kaisa-talo, umieszczonych od strony ruchliwej ulicy zastosowano laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington Optiphon™ OW o grubości 10,8. Akustyczna folia, umieszczona pomiędzy dwiema taflami superbezbarwnego szkła, skutecznie chroni sale biblioteki przed hałasem docierającym z zewnątrz, a jednocześnie nie ogranicza dostępu światła dziennego do pomieszczeń.
 

Najwyższy „zielony” standard 
Nowoczesne szklane rozwiązania, zastosowane w budynku biblioteki w Helsinkach, przyczyniają się do spełnienia przez obiekt najwyższych standardów „zrównoważonej” architektury. Potwierdzeniem jest przyznany obiektowi złoty certyfikat LEED ? jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, uzyskiwane w procesie międzynarodowej certyfikacji. Oceniający docenili wysokie standardy w zakresie optymalizacji zużycia energii i najwyższą jakość środowiska wewnętrznego.

 

źródło: NSG Group

 
Najnowsze publikacje
Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła Halio
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • ExpresOkna z nowym system okuć: Roto NX podnosi wydajność
 • Krok po kroku budujemy renomę naszej firmy - wywiad z prezesem Okna Debow
 • Jaka będzie architektura przyszłości
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Okna w remoncie – potencjał rynku wtórnego
 • Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w listopadzie 2019 – analiza PSB
 • Do polskich okien i drzwi puka spowolnienie
 • Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu
 • Budownictwo po raz kolejny znalazło się pod lupą ekspertów - branża przeżywa boom ale grozi jej kryzys
 • Nowa ustawa o zatorach płatniczych – lepsza ochrona MŚP
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2019 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.