Nowoczesne technologie zwiększają efektywność i poprawiają jakość
Nowoczesne technologie zwiększają efektywność i poprawiają jakość

Wysoka jakość produktów, perfekcyjnie i szybko realizowane zlecenia oraz sprawne przygotowywanie zamówionych produktów do odbioru lub wysyłki  to oczywiste czynniki sukcesu w każdej gałęzi produkcji. Firmy działające w sektorze stolarki okiennej nie są w tym przypadku wyjątkiem. Producenci okien w Polsce już od dawna wiedzą, że cena nie jest jedynym argumentem pozwalającym osiągnąć przewagę konkurencyjną. Coraz częściej decydują się na wykorzystanie nowych możliwości i wdrożenie rozwiązań  zwiększających efektywność produkcji co prowadzi do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej oraz w rezultacie podniesienie zyskowności firmy

Dzięki rozwiązaniom Remmerta,  firma Alsecco cieszy się systemem składającym się z ok 700  miejsc magazynowych o nośności 1,5 tony 

 

Jest wiele obszarów mających znaczący wpływ na efektywność procesów produkcyjnych. Logistyka wewnęrzna odgrywa w tym kontekście jednakże zasadnicze znaczenie, gdyż tworzy swoisty krwioobieg, który utrzymuje poszczególne etapy produkcji w rytmie. Wystarczy jedno wąskie gardło lub błąd, a często mamy do czynienie z przestojami maszyn produkcyjncy lub nieefektywnym wykorzystaniem środków produkcji. Procesy magazynowania i przetwarzania profili okiennych ze względu na ich specyfikę i znaczący wpływ na końcową jakość produktu są jednym z kluczowych czynników sukcecu produkcentów okien. Przy czym należy podkreślić, iż wymagania rynku co do różnorodności stosowanych profili oraz i ich kolorów wciąż rosną, co ma kluczowe znaczenie w kontekście kontroli procesów produkcyjnch oraz utrzymania wymaganej ich efektywności. Mało tego klienci domagają się bardzo często nie tylko wzrostu asortymentu, ale również skrócenia terminów realizacji. Chcąc wyjść na przeciw rynkowi firmy coraz częściej zwiększają asortyment oferowanych produktów. Wpływa to jednak bardzo negatywnie na kontrolę stanów magazynowych, logistykę wewnętrzną, przetwarzanie profili i generalnie na efektywność produkcji. W ten sposób tworzy się błędne koło i rodzi się pytanie co zrobić aby sprostać wymaganiom rynku zarówno w kontekście wzrostu asortymentu, jak i skrócenia czasu realizacji zleceń.   Automatyczne systemy magazynowe pozwalają odkryć świat zupełnie nowych możliwościi zrewolucjonizować procesy magazynowania, transportu i przetwarzania profili okiennych. Na przykładzie jednej z najnowocześniejszych instalacji w Europie, uruchomionej w Z.P.H.U. ALSECCO sp. z o.o. z Nysy. Prześledźmy jak zoptymalizowano procesy dzięki zastosowaniu zautomatyzowanego systemu do magazynowania profili
 

Lider branży dostrzega nowe możliwości
Od roku 1997 firma ALSECCO, jako jeden z największych producentów  w Europie, produkuje okna z aluminium oraz PCV. Do produkcji firma wykorzystuje ponad 400 rodzajów różnych profili, których długość sięga  do 6,5 metra. W związku z planowanym zwiększeniem mocy produkcyjnych i rozbudową zakładu firma Alsecco  wraz z ekspertami z firmy Remmert zaplanowała instalację zautomatyzowanego systemu magazynowego dedykowanego do magazynowania i transportu wewnętrznego profili PCV .

Z uwagi na coraz większy udział Z.P.H.U. ALSECCO sp. z o.o. w rynku a co za tym idzie konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych zauważono, iż niezbędne jest zoptymalizowanie nie tylko obszarów związanych z samą produkcją czy magazynowaniem ale również usprawnienia w obszarze kontroli procesów – tak magazynowych jak i transportu wewnętrznego oraz zaopatrywania maszyn w profile do produkcji okien. Co więcej wszystkim działaniom optymalizacyjnym towarzyszyć miały zmiany, które pozwoliłyby na zwiększenie elastyczności produkcji – wszystko po to aby możliwa była szybka reakcja na różnorodność zamówień i krótkie terminy dostaw do klientów. 

Przed ekspertami Remmerta postawiono zadanie zaprojektowania i stworzenia na stosunkowo niewielkiej powierzchni (w hali o długości 70 m i szerokości 15 m) – zautomatyzowanej instalacji magazynowej, która nie tylko umożliwi przechowywanie ok. 700 palet profili ale również da możliwość  takiego zorganizowania transportu wewnętrznego aby w sposób zautomatyzowany możliwe było zaopatrzenie 5 centrów obróbczych w materiał.  „-Priorytetowymi kwestiami na etapie uzgadniania szczegółów automatyzacji procesów magazynowo produkcyjnych były oszczędność miejsca  oraz zwiększenie efektywności i elastyczności produkcji.” – wylicza Ireneusz Machaczek, dyrektor logistyki z ALSECCO.
 

Trafny wybór
Optymalna konstrukcja magazynu daje Alssecco możliwość zorganizowania procesów produkcyjnych i logistycznych w jednej hali. 

 

Rozmowy towarzyszące procesowi uzgadniania szczegółów dotyczących wdrożenia nowego rozwiązania trwały 3 lata. Zarówno same oczekiwania Alsecco jak i propozycje ze strony Remmerta w tym czasie  mocno ewoluowały – przede wszystkim w kontekście rozwoju firmy a co za tym idzie również zmian jej potrzeb. Początkowo brano pod uwagę dużo mniejszą instalację. Ostatecznie, aby sprostać oczekiwaniom Alsecco, eksperci firmy Remmert zaproponowali magazyn komorowy - stało się tak przede wszystkim z uwagi na dużą ilość centrów obróbczych a co za tym idzie ilość procesów i częstotliwość pobierania materiału z magazynu. System magazynowy został tak zaprojektowany aby zaopatrywać (bezpośrednio) w materiał urządzenia produkcyjne. Tak przemyślane rozwiązanie jest więc  nie tyle samym magazynem ale w zasadzie początkiem procesu produkcyjnego. Co więcej, zautomatyzowany system magazynowy pozwala na uniknięcie konieczności wstępnego przygotowania profili do produkcji – system magazynowy sam dostarcza niezbędny do produkcji materiał dokładnie wtedy, gdy jest to konieczne. Każde z centrów obróbczych ma 2 miejsca wydawcze, na które przekazywane są palety z magazynu(jedno buforowe) a wszystkie one obsługiwane są przez jedną układnicę która porusza się z prękością do 120 m/min . W efekcie przy każdym ze wspomnianych urządzeń zawsze jest 1 paleta z profilami, które czekają na przetworzenie. Warto zauważyć, że w ramach tej instalacji jakiekolwiek rozbierzności magazynowe korygowane są na bierząco.  Nad wszystkim oczywiście czuwa proces stałej inwentaryzacji – zatem nie ma możliwości jakichkolwiek rozbieżności widocznych w systemie stanów magazynowych ze stanem faktycznym. 
 

Efekty
Dzięki wdrożeniu rozwiązania Remmerta zautomatyzowane zostały zarówno same procesy magazynowe jak i transport profili do produkcji. Ograniczono więc kwestię zadań osób, które zaangażowane były w przygotowanie i transport tychże materiałów. „- W tej chwili pracownicy obsługujący centra obróbcze samodzielnie pobierają materiał z magazynu i jest on dostarczany/podstawiany bezpośrednio pod daną maszynę. Dzięki rozwiązaniu Remmerta mamy też permanentną inwentaryzację i  pełną kontrolę stanów magazynowych. Ponadto, co niezwykle istotne możemy też bardziej elastycznie reagować na oczekiwania rynku i realizować w krótkim czasie bardzo zróżnicowane zamówienia” – mówi Ireneusz Machaczek, Dyrektor logistyki z firmy Alsecco „-Warto zauważyć, że instalacji magazynu towarzyszył zakup kolejnych centrów obróbczych oraz podwojenie mocy produkcyjnych zakładu” – dodaje Pan Machaczek.

Niekwestionowaną korzyścią z wprowadzenia opisywanych zmian jest możliwość zapewnienia jak najwyższej jakości w produkcji – i to począwszy już od etapu składowania profili. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że dzięki rozwiązaniom Remmerta wszystkie materiały przechowywane są bezpośrdnio w hali produkcyujnej Dzięki temu wyeliminowane zostało praktycznie ryzyko uszkodzeń profili podczas transportu wewnętrznego. Brak różnic temperatur, brak działania promieni UV i innych warunków atmosferycznych (w przeciwieństwie do sytuacji w której profile składowane są na zewnątrz) znacząco wpływa na to, że już sam materiał który wykorzystywany jest  do produkcji okien w Alsecco spełnia odpowiednie parametry jakościowe. 
Jak już wspomniano, Alsecco wykorzystuje do produkcji okien bardzo duży asortyment profili (kombinacja kolorów i profili daje kilkaset różnych możliwości). Kontrola takiej dużej i różnorodnej ilości materiałów produkcyjnych przy magazynie zautomatyzowanym jest dużo łatwiejsza. Kontrola procesów logistycznych ma również pozytywny wpływ na kontrolę wszystkich procesów produkcyjnych oraz na szybkość realizowania zamówień (nawet w przypadku małych i zróżnicowanych partii okien).

Dodajmy, że jeżeli firma ALSECCO zdecyduje się na poszerzenie oferty o dodatkowe kolory okien różnorodność profili może znacząco wzrosnąć. Istotną zaletą systemu magazynowego firmy Remmert w tym kontekście jest możliwość utrzymania efektywności procesów oraz ich kontroli nawet przy bardzo dużym i zróżnicowanym asortymancie oraz fakt, że instalacje Remmerta dzięki swojej  modułowej budowie pozwalają na rozbudowę wraz ze wzrostem potrzeb urzytkownika instalacji 
 

Fabryka Okien Alsecco zlokalizowana w Nysie od ponad 15 lat zajmuje się produkcją stolarki otworowej - zarówno na bazie PCV jak i aluminium. Obecnie firma dysponuje dwoma nowoczesnymi zakładami wyposażonymi w innowacyjne centra produkcyjne dzięki czemu jest w stanie utrzymywać jedną z najwyższych pozycji na rynku.

Firma Remmert została utworzona w roku 1945 przez Friedricha Remmert Seniora w Löhne (Wschodnia Westfalia). Zaczynając, jako zakład rzemieślniczy, należy obecnie do światowej czołówki przedsiębiorstw, które wyznaczają kierunki rozwoju inteligentnych systemów magazynowania blach i elementów długich. Firma Remmert jest reprezentowana na polskim rynku przez Pana Pawła Zielińskiego, który po ukończeniu studiów i wieloletniej pracy w Niemczech prowadzi obecnie oddział firmy z siedzibą w Szczawnie Zdroju.

 Efekty wdrożenia:

  • Automatyzacja i optymalizacja procesów magazynowych oraz transportu wewnętrznego
  • Obsługa materiałem 5 centrów obróbczych bezpośrednio z magazynu 
  • Znacznie zwiększona wydajność zakładu i większe bezpieczeństwo procesów
  • Duża pojemność magazynu dzięki kompaktowej budowie

 

 Dane techniczne:

  • Wymiary magazynu: 70 m x 15 m x  14 m (dł. x szer. x wys.)
  • Pojemność magazynu: ok. 700 palet z profilami (650 ton brutto) 
  • Układnica o dużej prędkości przesuwania - do 120 m /min
  • Oprogramowanie magazynowe Remmert PRO WMS


źródło: Alsecco

OKNO nr 1/2016