Droga do automatyzacji produkcji z Elumatec.
Droga do automatyzacji produkcji z Elumatec.

Nieograniczona wyobraźnia coraz to bardziej świadomych, chcących się wyróżnić klientów i co za tym idzie konkurujący ze sobą architekci, którzy prześcigają się w projektowaniu nowoczesnych, niestandardowych konstrukcji, kreują w znacznym stopniu potrzeby rozwojowe branży stolarki okienno-drzwiowej.

Aby sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez rynek, producenci są zmuszeni inwestować w innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie. W związku z tym widoczna jest ekspansja zarówno wśród mniejszych przedsiębiorców jak i potentatów z branży. Także PLASTIMET nie stanowi tu wyjątku i wraz z elumatec postawił na rozwój, przekonując się, iż optymalizacja produkcji poprzez automatyzację jest jego niezbędnym elementem, aby spełnić oczekiwania rynku i utrzymać wysoką pozycję. Odpowiednio zaplanowana automatyzacja jest jedynie środkiem do zwiększenia wydajności i dokładności produkcji a także pozwala na osiągnięcie lepszych parametrów jakościowych dla produktu poprzez uzyskanie powtarzalności wykonywanych prac.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe PLASTIMET istnieje na rynku od 1991 roku. Od początku swojej działalności produkuje okna i drzwi z PCW. W cztery lata po powstaniu firmy rozpoczęto działalność w obszarze produkcji ślusarki aluminiowej a w 2002 roku ślusarki przeciwpożarowej. W  roku 2011 Firma wybudowała i uruchomiła innowacyjne Centrum Produkcyjne profili okiennych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat PLASTIMET konsekwentnie inwestuje zarówno w rozwój kapitału ludzkiego, jak również w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Liczne nagrody i wyróżnienia przyznane firmie za dotychczasową działalność potwierdzą, iż PLASTIMET jest nie tylko producentem i eksporterem, ale także rzetelnym partnerem biznesowym

W związku z dynamicznym rozwojem, jak również  w odpowiedzi na coraz to wyższe wymagania stawiane przez klientów, podjęto decyzję o inwestycji w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Celem był wzrost wydajności produkcji, poprawa jej efektywności z zachowaniem wysokiej jakości oferowanego asortymentu. 

Władze firmy postanowiły podjąć starania o pozyskanie środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Dotacja została przyznana i w latach 2013-2014 z sukcesem zrealizowano projekt pt. „Wzrost konkurencyjności firmy PLASTIMET poprzez wdrożenie innowacyjnych technologii produkcji”.

„Rozwiązania, które zaprezentowała firma elumatec spełniły nasze oczekiwania w 100%, były idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Należy podkreślić, iż elumatec nie tylko doposażył park maszynowy, ale przede wszystkim zaprojektował dla nas 2 kompletne, nowoczesne linie produkcyjne.– Dlatego z pełną świadomością i przekonaniem, zdecydowaliśmy się zaufać i nawiązać współpracę z elumatec” - wyjaśnił Pan Łukasz Ostrowski Dyrektor Handlowy Firmy PLASTIMET.

Bazując na doświadczeniu, licznych analizach, możliwościach przestrzennych hali i konkretnych warunkach jakie stawiał producent z Ełku, elumatec wdrożył jedyną w swoim rodzaju i niespotykaną dotąd w Polsce, dedykowaną dla firmy PLASTIMET konfigurację maszyn. To innowacyjne rozwiązanie zostało zaprojektowane i zrealizowane przez doświadczony zespół specjalistów, specjalnie na potrzeby firmy produkcyjnej o średniej wielkości. Inwestycja pozwoliła na dokonanie zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego, dzięki czemu nastąpił optymalny wzrost wydajności produkcji. 

Stosując rozwiązania zaproponowane przez elumatec, nie tylko zwiększyliśmy ilość i uzyskaliśmy lepszą jakość produktów, ale także mogliśmy również poszerzyć zakres oferowanego asortymentu, dzięki czemu dziś docieramy do szerszej rzeszy odbiorów. – nadmienił Pan Łukasz 

W ramach projektu elumatec wyposażył halę w Ełku  w 2 kompletne, nowoczesne, zawansowane technologicznie linie produkcyjne: jedną do ślusarki aluminiowej a drugą do ślusarki przeciwpożarowej. 

Park maszynowy został wzbogacony o najnowocześniejsze i wysoce precyzyjne centra obróbcze elmatmatec. 

SBZ 122 i SBZ 140 charakteryzują się niezwykle wytrzymałą i kompaktową konstrukcją. Nowatorskie rozwiązania jakie zostały tu zastosowane w znacznym stopniu minimalizują zużycie narzędzi oraz zapewniają możliwie krótki czas obróbki. Zastosowana nowoczesna technologia pozwala, na pełną automatyzację procesu obróbki profili.

Ponadto w celu zapewnienia maksymalnej wydajności na hali stanęły również dwugłowicowa, pięcioosiowa piła DG 244 ze sterowaniem komputerowym 3osiowym oraz trzyosiowa piła DG 142. Maszyny zostały tak skonstruowane, aby osiągnąć maksymalną precyzję cięcia z ogromną dbałością o jakość i estetykę. Ergonomiczna budowa pił zdecydowanie wpływa na zwiększenie komfortu pracy operatorów.

 Sterowanie tymi maszynami odbywa się za pomocą jednego programu technologicznego, co w znacznym stopniu ułatwia i porządkuje zarządzanie procesem produkcyjnym, pod kątem planowania, gospodarki materiałowej, logistyki i realizacji zamówień.

Do mechanicznego połączenia otrzymanych w procesie obróbczym elementów obie linie produkcyjne zostały wyposażone zostały w najnowocześniejsze zagniatarki elumatec EP 124. Maszyny te umożliwiają zaciskanie nawet wielkogabarytowych profili z zachowaniem najwyższych standardów i wymogów jakościowych. Standardowo EP 124 wyposażone są w regulowane noże umożliwiające zagniatanie profili z przesuniętymi punktami zaciskania.

Projekt zakończono z sukcesem, zgodnie z założeniami i od pierwszych dni lipca 2014 roku maszyny elumatec rozpoczęły pracę w zakładzie produkcyjnym w Ełku, przyczyniając się tym samym do wzrostu jakości i konkurencyjności produktów opuszczających bramy przedsiębiorstwa. Realizacja tego przedsięwzięcia stanowiła dla firmy wyzwanie, którego podjęcia przyniosło pożądany efekt i dziś PLASTIMET jest liczącym się na rynku producentem stolarki okiennej i ślusarki aluminiowej w Polsce 

„Ciągłe inwestycje w rozwój i technologię oraz infrastrukturę, optymalizacja produkcji, a także zaufanie specjalistom z elumatec pomogły nam osiągnąć sukces.”-podsumował Pan Łukasz Ostrowski

 

źródło: Elumatec Polska

OKNO nr 3/2015