oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Szkoła zrównoważonego budowania

Projekt „Studenckie mieszkania w Heidelbergu” pokazuje, w jaki sposób dzięki innowacyjnym technologiom można połączyć efektywność energetyczną z nowoczesną formą architektoniczną. Kluczową rolę w projekcie odegrały certyfikowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt okna Schüco Alu Inside ze zintegrowanym mechanizmem wentylacji.

Szkoła zrównoważonego budowania

Nowy akademik w Heidelbergu

Fot. Schüco

 

Organizacja Studentwerk Heidelberg ogłosiła przetarg na projekt i realizację akademika, który będzie zajmował jak najmniejszą powierzchnię, a zarazem pozwalał na stworzenie komfortowych mieszkań dla jak największej ilości studentów. Konkurentów wyprzedziła firma LiWooD AG, proponując innowacyjną modułową technologię budowlaną, która umożliwia błyskawiczny montaż elementów już na placu budowy, niezależnie od warunków pogodowych. Dzięki jej wykorzystaniu od montażu podłogi aż do momentu wprowadzenia się mieszkańców do wszystkich trzech budynków kompleksu minęło zaledwie pięć miesięcy. Kombinacja wysoko izolowanej powłoki budynku i odnawialnych źródeł energii sprawiła, że koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej są ograniczone praktycznie do zera. Roczne zapotrzebowaniem na energię pierwotną obiektu wynosi zaledwie 20,9 kW/m2/rok.

Nowoczesna przestrzeń mieszkalna 

Szkoła zrównoważonego budowania

Trzy budynki, w których mieszka 265 osób,

zbudowano w zaledwie 5 miesięcy

Fot. Schüco

 

Studencki kompleks akademików składa się z trzech pięciopiętrowych budynków. Projektant podzielił przestrzeń mieszkalną na atrakcyjne apartamenty, w których może mieszkać od 1 do 3 osób. W sumie cały kompleks zamieszkuje 265 studentów. Oprócz tego w budynku znajduje się 12 pomieszczeń socjalnych i przeznaczonych na naukę. Dzięki przemyślanemu zorientowaniu budynków względem stron świata, mieszkania są wypełnione optymalną dawką światła dziennego. Na uwagę zasługuje również ciekawa idea kolorystyczna, która ma łączyć budynki w całość estetyczną, a jednocześnie nadawać im indywidualną tożsamość. Elewacje są utrzymane w różnych odcieniach szarości, jednak każdy z trzech budynków zdobi indywidualny motyw kolorystyczny w jednej z podstawowych barw: żółtej, czerwonej i niebieskiej. To od nich poszczególne budynki otrzymały swoje nazwy: żółty, niebieski i czerwony. Szara tonacja na zewnątrz znalazła swoje odzwierciedlenie również w wewnętrznych korytarzach wyłożonych płytami z cementu włóknistego. Stopniowane tonacje szarości sprawiają, że wąskie korytarze dają złudzenie głębi.

Innowacyjne technologie energooszczędne

Szkoła zrównoważonego budowania

Przekrój przez certyfikowane

okno pasywne Schüco Alu Inside

Fot. Schüco

 

Akademik w Heidelbergu w pełni wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa. Decydujący wpływ na ograniczenie zapotrzebowania kompleksu na energię miało zastosowanie energooszczędnych okien Schüco Alu Inside. Pasywne parametry cieplne uzyskano dzięki innowacyjnej konstrukcji profilu z PVC-U bez standardowego wzmocnienia stalowego. System ten pozwala na efektywne wytwarzanie okien z super ciepłych profili wyprodukowanych w opatentowanej technologii łączenia PVC z aluminium. Dzięki istotnemu obniżeniu ciężaru profilu przy zachowaniu dobrej statyki konstrukcji system ten można stosować do produkcji okien i drzwi dla budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego, w których stosuje się ciężkie pakiety trójszybowe. Połączenie potrójnej szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z siedmiokomorowym profilem ramy o współczynniku przenikania ciepła Uf=0,74 W/m2K pozwoliło na zapewnienie doskonałej izolacyjności cieplnej okien. Dodatkowe zalety stolarki zastosowanej w kompleksie akademickim w Heidelbergu to podwyższona izolacyjność akustyczna i ochrona antywłamaniowa. Optymalny mikroklimat w pomieszczeniach zapewnia zintegrowany system nawiewników, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w zależności od jego naporu. Dzięki mechanizmowi ograniczającemu przepływ wentylacja odbywa się w subtelny sposób. Oprócz termoizolowanej powłoki budynku zastosowano pompy ciepła powietrze-woda oraz bardzo wydajną instalację fotowoltaiczną, której uzysk słoneczny odpowiada całkowitemu rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną obiektu.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:
www.schueco.pl

Zobacz również...

 
Dlaczego szyby parują
 • Dlaczego szyby parują
 • Okna do kamienic
 • Automatyczne otwieranie naświetli okiennych
 • Karkowskie osiedle Nowy Złocień z nowoczesnymi oknami
 • Jak odświeżyć domowe wnętrza
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.