Funkcjonalna i bezpieczna brama garażowa.
Funkcjonalna i bezpieczna brama garażowa.

Brama bramie nierówna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie bramy, aby nie tylko cieszyła oczy właścicieli domu i przechodniów, ale także była „skrojona na miarę” i w pełni odpowiadała oczekiwaniom użytkowników.

Zwykło się mawiać, że brama garażowa to drugie drzwi do domu. Ma być nie tylko wizytówką budynku, chronić dom przed włamaniem, być jak najbardziej funkcjonalna, ale także sprawna przez długie lata. W ostatnich latach na popularności zyskały bramy segmentowe. Doceniane przede wszystkim za to, że po otwarciu nie zajmują przestrzeni na podjeździe, a co za tym idzie umożliwiają parkowanie pojazdu tuż przed samą bramą. Ich zaletą jest również wachlarz możliwości, jakie stwarzają. Jedną z nich jest automatyzacja. Wystarczy uzupełnić bramę w silnik, aby cieszyć się nadzwyczajnym komfortem i móc otworzyć ją za pomocą pilota lub telefonu. Użytkownik nie musi wychodzić z samochodu, aby ręcznie otworzyć wrota i wjechać do garażu. Rozwiązanie doceniane jest w szczególności w czasie deszczowych lub mroźnych dni. Całkowitą innowacją jest natomiast usługa geolokalizacji. Brama otwiera się automatycznie w momencie kiedy wjeżdżamy na podjazd. Jak to możliwe? To pytanie zadaliśmy przedstawicielowi firmy Eko-Okna, która jako jedna z niewielu w kraju posiada takie rozwiązanie w swojej ofercie. – Przede wszystkim niezbędny jest odpowiedni napęd. My w standardzie nasze bramy wyposażamy w jeden z najlepszych napędów na rynku, czyli Dexxo Pro 1000, który jest w pełni kompatybilny z urządzeniem Connexoon Access, służącym do zdalnego sterowania napędami bramowymi i garażowymi. Urządzenie posiada usługę geolokalizacji. Opcja ta umożliwia zdefiniowanie za pomocą smartfona odległości, po przekroczeniu której nastąpi automatyczne otwarcie lub zamknięcie bramy – tłumaczy Łukasz Kucharczyk, dyrektor ds. sprzedaży, marketingu i rozwoju produktów Eko-Okna S.A. Oznacza to, że brama otworzy się automatycznie po tym jak użytkownik zbliży się do niej na zaprogramowaną odległość. Urządzenie Connexoon Access na bieżąco kontroluje bowiem lokalizację smartfona, z którym zostało połączone.

Niezwykle istotną kwestią jest także bezpieczeństwo użytkowania bramy. Ze względu na panelową budowę, użytkownicy bram segmentowych narażeni są na przygniecenie palców w trakcie zamykania lub otwierania bramy. Można tego uniknąć. - Bezpieczeństwo jest dla nas kluczową kwestią. Troskę o bezpieczeństwo użytkowania wyrażamy między innymi poprzez zastosowanie paneli z wbudowanym, opatentowanym mechanizmem chroniącym przed zgnieceniem palców – mówi Michał Maciejewski, dyrektor handlowy Eko-Okna. – Ostrożność należy zachować również przy wyborze samego napędu do bram. Napędy instalowane w naszych bramach posiadają funkcję detekcji przeszkód oraz czterostopniową regulację siły docisku. Po wykryciu jakiejkolwiek przeszkody, bez względu na to czy będzie to samochód czy człowiek, brama zatrzyma się, nie powodując tym samym żadnych uszkodzeń – dodaje Michał Maciejewski. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, oferowanym przez producenta z Kornic, które gwarantuje bezpieczeństwo jest mechanizm tzw. „sprężyny w sprężynie”, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie w przypadku pęknięcia sprężyn.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo to jedno, jednak niezwykle istotnym aspektem jest również wygląd bramy. Użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę na to, aby brama swoim wyglądem odpowiadała wyglądowi drzwi czy innych elementów stolarki. Mają coraz większe oczekiwania pod tym względem i coraz bardziej wyszukane gusta. Producenci dwoją się i troją, aby spełnić wymagania swoich klientów. Lakierowanie i okleinowanie bram to podstawa. Producenci oferują nie tylko możliwość wyboru koloru, ale także struktury paneli. Ciekawe rozwiązania w zakresie estetyki i wykończenia bram proponują Eko-Okna. – Oferujemy panele gładkie lub panele z przetłoczeniami. Lakierujemy je oraz okleinujemy. Na życzenie klienta uzupełniamy w przeszklenia oraz aplikacje Inox – mówi dyrektor Łukasz Kucharczyk. – Aby ułatwić klientom wybór produktu aktualnie pracujemy nad estetyczną linią produktów „All in one”. Klient otrzyma od nas katalog gotowych kompozycji, na które będą składały się okna, rolety, drzwi i bramy. Kolory, aplikacje i przeszklenia we wszystkich produktach zostały wytypowane w taki sposób, aby współgrały ze sobą, a po montażu w budynku tworzyły harmonijną całość – zdradza Ł. Kucharczyk.

Właściciele domów coraz więcej uwagi przykuwają również do tego, aby montowana w ich domach stolarka była jak najbardziej energooszczędna. Dotyczy to również bram. W tym temacie eksperci są zgodni – najcieplejsze są bramy rozwieralne, gdyż ich budowa i sposób otwierania jest niemal identyczny jak w przypadku drzwi. Mimo tego, że są ciepłe to jednak nadal pozostają mało praktyczne. Do ich otwarcia potrzeba sporo miejsca na podjeździe. Szukając bram do energooszczędnych domów, często wskazuje się zatem na bramy segmentowe. – Bramy segmentowe mają to do siebie, że wewnątrz panelu znajduje się sporo wolnego miejsca, które można wypełnić materiałem izolacyjnym. My stosujemy piankę poliuretanową o bardzo wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Szczelność naszych bram gwarantują również uszczelki w belkach przednich oraz uszczelka dolna z trzeba punktami podparcia – dowiadujemy się w Eko-Oknach. Oczywiście niezwykle istotnym zagadnieniem jest także sposób montażu bramy. Od niego zależy czy brama będzie cechowała się właściwościami energooszczędnymi czy też nie. Należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na samą bramę, ale również wybrać doświadczoną, profesjonalną ekipę montażową.

 

źródło: EKO-OKNA