Okleina okleinie nierówna
Okleina okleinie nierówna

Drzwi okleinowane spotykamy w polskich domach coraz częściej. Cieszą się dużą popularnością ze względu na estetyczny wygląd, trwałość i przystępną cenę. Wśród oklein możemy wyróżnić kilka rodzajów. Co warto o nich widzieć, zanim podejmiemy decyzję o zakupie drzwi?

Okleina jest materiałem sztucznym, który doskonale sprawdza się w domowych warunkach. Dzięki niej możliwa jest produkcji drzwi, które nie są drewniane, a mimo to prezentują się bardzo elegancko. Ich przewagę stanowi lekkość, cena oraz kwestie praktyczne, jak np. to, że nie wypaczają się pod wpływem ciepła i wilgoci.

Niedrogi, praktyczny materiał

Najpopularniejsze są tzw. okleiny Enduro, które nie podnoszą znacząco ceny drzwi, za to oferują duży wybór kolorów i wzorów. Z powodzeniem odwzorowują różne gatunki drewna, w tym dąb, heban czy orzech. Są nakładane dwukierunkowo. - Za granicą dużym zainteresowaniem cieszy się okleina Enduro Plus z wyczuwalną pod palcami fakturą – mówi Tomasz Makarski z firmy Invado. - W Polsce wciąż popularne są gładkie powierzchnie – dodaje.

Fornir inaczej

Eco-fornir to z także okleina sztuczna, ale oferująca wyższą jakość. Powstaje z kilku warstw impregnowanych papierów, które poddaje się działaniu wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Jest zabezpieczona lakierem, który chroni przed ścieraniem się powierzchni i działaniem promieni UV. Czym różni się od Enduro? Przede wszystkim podwyższonym stopniem wytrzymałości, dlatego też zalecana jest nie tylko do prywatnych pomieszczeń, ale i do budynków użyteczności publicznej, w których drzwi są mocno eksploatowane. Wybór wzorów i kolorów drzwi jest uzależniony tylko od oferty producenta.

Jak prawdziwe drewno

Ciekawym rozwiązaniem jest okleina ryflowana, która ma wyraźną fakturę, do złudzenia przypominającą naturalne drewno. Drzwi pokryte takim materiałem są bardzo praktyczne, bowiem nie widać na nich śladów palców. To dobry wybór do domu, w którym mieszkają małe dzieci. Czyszczenie przebiega tak samo, jak w przypadku zwykłej okleiny czy eco-forniru. Wystarczy wilgotna ściereczka, ewentualnie łagodne środki chemiczne. Każdorazowo należy jednak zapoznać się z kartą gwarancyjną i warunkami użytkowania produktu.

Drzwi okleinowane mają również swoich przeciwników. Twierdzą oni, że taki materiał łatwo się rozwarstwia i po kilku latach wygląda nieestetycznie. - Bardzo dużo zależy od metody, jaką oklejane są drzwi – mówi Adam Hucz z firmy Invado. - W Invado testowaliśmy różne rozwiązania i znaleźliśmy to najbardziej trwałe, którego trzymamy się od lat. Łączenie okleiny przebiega we frezie, do którego wchodzi wypełnienie skrzydła. Dzięki temu okleina nie rozwarstwia się i jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy. 

 

źródło: Invado