Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii
Włoska winnica Antinori – harmonia piękna i smaku w klimacie Toskanii

Włoska winnica Antinori to jedna z ciekawszych realizacji współczesnej architektury i przykład harmonijnego wkomponowania budynku w otaczającą przyrodę. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i przeszkleń, projektanci uzyskali efekt pełnej integracji winnicy z malowniczym krajobrazem Toskanii. Obiekt znalazł się w tegorocznej wielkiej piątce nominowanych do prestiżowej nagrody im. Miesa Van der Rohe.

Winnica Antinori położona jest w Bargino, pomiędzy Florencją a Sieną, w jednym z najpiękniejszych regionów włoskiej Toskanii, słynącym z produkcji wina Chianti. Nowoczesny obiekt mieści magazyn, wytwórnię wina, przestrzenie dla odwiedzających, muzeum, restaurację oraz salę wykładową. Miłośnicy wina mogą zobaczyć tu proces jego powstawania, poczynając od spaceru po ogrodach winnych, a kończąc na degustacji gotowego Chianti Classico czy Cabernet Sauvignon. Największą uwagę przyciąga jednak sama architektura budynku. Winnica została idealnie wkomponowana w zbocze wzgórza i mimo dużej powierzchni, wynoszącej 50 tys. mkw., jest ledwie zauważalna. Wielowarstwowy dach pokryty ziemią i winoroślą, wygląda jak naturalne wzniesienie. O obecności podziemnej struktury świadczą jedynie dwa rzędy przeszkleń, rozciągające się poziomo wzdłuż stoku oraz umieszczone w dachu świetliki. Zastosowanie w nich odpowiednio dobranego, superbezbarwnego szkła marki Pilkington, zapewnia zwiedzającym nieograniczony kontakt z malowniczym otoczeniem i dostęp światła dziennego, a leżakującym butelkom włoskiego Chianti ? optymalną temperaturę.
 

Misterium wina – piękno przyrody i światła

Odzwierciedlenie głębokich powiązań tradycji winiarskich z naturą było głównym założeniem projektantów budynku – architektów z włoskiej pracowni Archea Associati. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak szkło, drewno czy terakota, budynek nie tylko nie ingeruje w otaczającą przyrodę, ale doskonale podkreśla jej piękno. Służą temu pełnej wysokości przeszklenia – od podłogi do sufitu – wykorzystane na obu poziomach obiektu. Aby zapewnić odwiedzającym jak najlepszy widok na otoczenie, na szklanej fasadzie i świetlikach projektanci zastosowali szyby zespolone z superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™ o obniżonej zawartości żelaza. Ten całkowicie pozbawiony zielonkawego odcienia rodzaj szkła, pozwala na wierne odwzorowanie barw i sprawia, że malowniczy krajobraz przenika do wnętrz winnicy.

Przeszklone fasady i świetliki są także naturalnym źródłem światła dochodzącego do wnętrza budynku. Maksymalne doświetlenie uzyskane dzięki dużej powierzchni i wysokiej transparentności szkła, umożliwia funkcjonowanie biur rozmieszczonych na dwóch piętrach oraz wewnętrznych dziedzińców, sąsiadujących z miejscem winifikacji. Okrągłe szklane świetliki wprowadzają światło do najgłębszych części budynku. Subtelne doświetlenie podziemi współtworzy mistyczny klimat najważniejszego etapu produkcji wina. 
 

Bezpieczna degustacja w podziemiach

Mimo swej wysokości i rozpiętości szklana fasada jest w pełni bezpieczna i odporna na obciążenia wiatrem lub przypadkowe rozbicie. Zastosowano w niej szyby laminowane wykonane z superbezbarwnego szkła Pilkington Optilam™ OW o odpowiednio dobranej grubości 16,8 mm od zewnątrz i szkła Pilkington Optilam™ Therm S3 OW o grubości 12,8 mm od wewnątrz, dodatkowo pokrytego powłoką niskoemisyjną. W świetlikach dachowych ten sam rodzaj niskoemisyjnego szkła laminowanego połączono ze szkłem hartowanym Pilkington Optiwhite™ T, zapewniającym zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. 
Umieszczone wewnątrz budynku szklane balustrady i przeszklenia wewnętrzne wykonano z superbezbarwnego szkła laminowanego o grubości 20,8 mm, nadając rytmicznym sklepieniom piwnic dodatkowej przestronności i „lekkości”. 
 

Odpowiednia temperatura o każdej porze roku

Projektując winnicę Antinori architekci z Archea Associati zadbali o to, aby obiekt nie naruszał otaczającej przyrody wizualnie, a także miał na nią jak najmniejszy wpływ. Wykorzystanie w przeszkleniach zewnętrznych niskoemisyjnego szkła laminowanego Pilkington Optilam™ Therm S3 OW zapewnia optymalną temperaturę dzięki zwiększonej izolacyjności cieplnej, umożliwiając tym samym obniżenie poziomu zużycia energii koniecznej do ogrzewania. „Winnica Antinori to najlepszy przykład odpowiedzialnej architektury, której twórcy poza dbałością o formę i wyjątkowość wizualną mieli na uwadze oddziaływanie obiektu na środowisko” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, która jest właścicielem marki Pilkington. „Przy takich założeniach szkło jest materiałem idealnym, ze względu na swoją trwałość i niewielki wpływ na otoczenie w całym cyklu życia budynku. Postęp technologiczny i dostępność najlepszych energooszczędnych powłok, umożliwia znaczną redukcję zużycia energii i ogranicza emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery”.

Oprócz odpowiednio dobranych przeszkleń, właściwą temperaturę dla procesów powstawania wina zapewnia też sama natura. Wbudowanie budynku w fałdy wzgórz sprawia, że ziemia jest naturalnym izolatorem, zachowującym stały klimat w pomieszczeniach i pozwalającym utrzymać wino w optymalnej temperaturze podczas cieplejszych miesięcy.
 

Prestiżowa nominacja

Materiały i technologie wykorzystane w winnicy Antinori zostały wybrane w duchu lokalnej tradycji. Przyświeca im prostota, troska o środowisko i czerpanie z jego naturalnych zasobów. Osiągnięty przez włoskich architektów efekt wizualny i zastosowane rozwiązania, łączące potrzeby środowiskowe z wysoką jakością użytkowania, zostały docenione na arenie międzynarodowej. Wytwórnia Win Antinori w Bargino znalazła się w ścisłym gronie 5 finalistów prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, dla najlepszych współczesnych realizacji architektury europejskiej.
 

 

źródło: Pilkington