Mechanizmy do rolet. Przegląd
Mechanizmy do rolet. Przegląd

Wraz z rozwojem techniki zmieniają się elementy mechaniczne wyposażenia wnętrz. Nie inaczej dzieje się również z mechanizmami do rolet i żaluzji. Ogólna zasada pozostaje jednak wciąż taka sama – producenci starają się ułatwić nam ich użytkowanie. Prezentujemy krótki przegląd najbardziej popularnych rozwiązań w dziedzinie osłon okiennych. 

Nie taki zwykły sznurek, choć…

… jeden z najprostszych mechanizmów, za pomocą których sterujemy roletą i żaluzją. Rozwiązanie, stosowane zwłaszcza w roletach bambusowych i żaluzjach PCV, charakteryzuje się łatwym montażem. Podnoszenie, jak i spuszczanie rolety odbywa się za pomocą sznurka znajdującego po prawej bądź lewej stronie. – Wbrew temu, co na pierwszy rzut oka sugeruje nam nazwa, nie powinniśmy kojarzyć tej techniki z mało estetycznym sznurkiem, który po prostu zwisa z boku rolety. W rzeczywistości są to bowiem ładnie wykończone mechanizmy mające szczególne zastosowanie przy subtelnie wyglądających systemach – wyjaśnia Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO. Cały mechanizm na ogół wyposaża się w hamulec, dzięki któremu bez przeszkód zatrzymamy roletę lub żaluzję na pożądanej wysokości. 

Koralik, łańcuszek, a może jedno i drugie?

Kolejnym popularnym mechanizmem jest układ koralikowy zwany też łańcuszkowym. Odznacza się on nowoczesnym wyglądem, estetycznym wykonaniem oraz wygodą w codziennym użytkowaniu. Uniwersalność tego sposobu polega w głównej mierze na tym, że może być stosowany przy małych  i dużych roletach. Wśród zalet tego mechanizmu można wymienić jego „zapętlenie” – bez względu na aktualną pozycję rolety łańcuszek pozostaje zawsze na tej samej długości. Spotkamy go m.in. w roletach mini oraz klasycznych. – Za pomocą tego mechanizmu ustawimy roletę na dowolnej wysokości oraz docenimy płynność obsługi. Plusem tego rozwiązania jest również szeroki wybór kolorów i tworzyw, z których są wykonywane mechanizmy – dopowiada ekspert marki PRAKTO. Nieskomplikowany moduł konstrukcyjny odznacza się długim okresem bezawaryjnego użytkowania. 
 
Mechanizmy sprężynowe z myślą o najmłodszych

Kolejny system, oparty na zastosowaniu mechanizmu automatycznego, został dostosowany przede wszystkim do potrzeb dzieci. Brak wiszącego przy rolecie sznurka czy koralika znacząco wpływa na bezpieczeństwo najmłodszych. Ogromną zaletą rolet wykorzystujących to rozwiązanie jest wyjątkowo cicha, płynna i sprawna praca bez konieczności ręcznego odsłaniania okna. – W naszej ofercie wszystkie te cechy łączy w sobie system Clever Spring, którego montaż sprowadza się do dwóch prostych kroków, gwarantując wygodę użytkowania, estetyczny efekt końcowy, ale i wysoki poziom bezpieczeństwa zgodnie z dyrektywą i normą Unii Europejskiej. Klienci coraz częściej doceniają niezawodność działania mechanizmu sprężynowego – mówi Leszek Jarema. To rozwiązanie jest idealną propozycją dla ludzi poszukujących nowoczesnych technologii w świecie designu, które pomogą stworzyć bezpieczny, a zarazem komfortowy dom. 

 

źródło: PRAKTO