Zaglądamy do okien - rolety i żaluzje w pytaniach i odpowiedziach
Zaglądamy do okien - rolety i żaluzje w pytaniach i odpowiedziach

Wśród różnych systemów, wzorów i faktur, decyzja o wyposażeniu okna wydaje się niemożliwa do podjęcia, jednak samodzielna aranżacja wcale nie musi kojarzyć się z męczącymi poszukiwaniami. Oto kilka rozwiązań, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru osłon okiennych.

Rolety do drzwi balkonowych

 

Dobierając rolety do drzwi balkonowych musimy pamiętać, że takie drzwi często posiadają przewiązkę tzw. poprzeczkę, która wpływa na możliwości instalacji rolety. Możemy zatem wybierać pomiędzy montażem dwóch osobnych rolet oddzielonych przewiązką, na każdej kwaterze okiennej lub zainstalowaniem jednej rolety na całe drzwi balkonowe. W pierwszym przypadku stosuje się rolety w kasecie z prowadnicą płaską lub żaluzje aluminiowe montowane w „świetle” szyby. W drugim przypadku, sprawdzą się rolety w kasecie z prowadnicami w kształcie litery „U”. Zastosowanie jednej rolety na całym skrzydle z przewiązką umożliwia mechanizm, w którym tkanina porusza się po skrzydle okna, a nie w przestrzeni pomiędzy listwami przyszybowymi. Do takich produktów zalicza się rolety bez kasety - Mini oraz rolety w kasecie z prowadzeniem żyłkowym Apollo.

 

Montaż rolet do skrzydła okna – przykręcać czy …?

 

Ze względu na sposób mocowania, rolety możemy podzielić na te z montażem inwazyjnym oraz bezinwazyjnym. Te pierwsze, przykręcane są do listwy przyszybowej. Jest ona elementem wymiennym okna, dlatego ingerencja nie powoduje trwałych uszkodzeń, ani utraty gwarancji. Natomiast bezinwazyjny sposób instalacji polega najczęściej na zahaczaniu lub przyklejaniu rolety do skrzydła okna. Przy tym sposobie montażu wystarczy w formularzu zamówienia w sklepie www.kuprolety.pl zaznaczyć wybrany typ mocowania.

Czy odległość tkaniny rolety od szyby ma wpływ na jej termoizolację?


Rolety i żaluzje niewątpliwie podnoszą komfort termiczny pomieszczeń. Latem ograniczają nagrzewanie wnętrz, a zimą stanowią dodatkową warstwę izolacyjną. Bezpośredni wpływ na to ma przede wszystkim rodzaj tkaniny oraz jej odległość od szyby lub skrzydła okna, ponieważ tkanina roletowa tworzy tzw. „poduszkę powietrzną”. Im grubsza tkanina roletowa, tym większą stanowi barierę, zarówno dla promieni słonecznych od zewnątrz, jak i ciepła od wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniach o słabej lub znikomej wentylacji, roleta może przyczynić się do wykraplania pary wodnej na szybie. Zjawisko takie będzie występowało przede wszystkim w okresie zimowym, po nocy kiedy rolety będą szczelnie zasłonięte, a szyba będzie zimniejsza od temperatury panującej w pomieszczeniu.

 

Wysokość mechanizmu kasety roletowej, a możliwość otwarcia okna.

Dokonując pomiaru, należy pamiętać o tym, na ile mechanizm lub kaseta rolety odstaje od skrzydła okna. Często odległość pozostająca pomiędzy otwartym oknem, a wnęką w ścianie umożliwia bezproblemowy montaż rolet zarówno z kasetą jak i bez niej. Zdarza się jednak, że odległość ta jest zbyt mała. W takim przypadku otwarcie okna w pełnym zakresie może okazać się niemożliwe. Istnieje również zagrożenie uszkodzenia mechanizmu rolety jak i samej wnęki.

 

- Przed wyborem rolety warto poznać wymiary mechanizmów. Zakres wysokości kaset w rolecie typu Flat wynosi ok. 2,5 cm, a dla rolet bez kasety (Mini)  ok. 3,5 cm. Dla osłon w kasecie z prowadnicami w kształcie litery „U” wysokość ta sięga 4,5 cm – wyjaśnia Sławomir Witkowski, ekspert sklepu internetowego  www.kuprolety.pl

Co wpływa na cenę rolet?


O cenie rolety decyduje m.in. technologia wykonania, gatunek tkaniny oraz jej wymiary. Kupowanie osłon okiennych w sklepie internetowym posiada wiele zalet. Samodzielny montaż jest bardzo prosty - ułatwiają go krótkie filmy instruktażowe na stronie www.kuprolety.pl Eksperci sklepu służą także wsparciem i doradztwem telefonicznym. Ponadto, wprowadzenie wymaganych parametrów rolety do konfiguratora na stronie internetowej pozwala na natychmiastowe poznanie ceny wybranego produktu.

 

 

źródło: www.kuprolety.pl