Jak to się robi w Heidelbergu?
Jak to się robi w Heidelbergu?
Nie tak dawno Heidelberg, stolica niemieckiego romantyzmu, ubiegał się o wpisanie starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym samym czasie w galerii p13 w sercu Starego Miasta oddano do użytku nowe pomieszczenia. Ale jak pogodzić zabytki ze współczesną architekturą?

Galeria przy ulicy Pfaffengasse 13, gdzie Dr. Kristina Hoge wystawia głównie sztukę koncepcji, była od dawna zagospodarowana. Jednak stary budynek był w bardzo złym stanie. Jürgen Mayer, architekt z Heidelbergu, który zaprojektował i nadzorował przebudowę, mówi: „Mimo, że uzyskaliśmy zgodę na rozbiórkę domu, próbowaliśmy zachować możliwie jak najwięcej. Dlatego chętnie używam określenia 'renowacja'."

W ten sposób powstał – jak feniks z popiołów – nowoczesny budynek na historycznych podwalinach. Nowa konstrukcja odznacza się prostą formą, która kontrastuje z pozostawionymi elementami starej części budowli, np. oryginalnymi kamieniami z zamku w Heidelbergu. Po bliższym przyjrzeniu się nowemu budynkowi można zauważyć, że jest idealnie wkomponowany w historyczne otoczenie. Wszystkie elementy nawiązują do tutejszej architektury, np. do podłużnego kształtu okien z drewnianymi okiennicami.

„Tutaj, zgodnie z duchem czasu, wykonaliśmy je z innego materiału – blachy perforowanej." Dzięki zastosowaniu blachy perforowanej architekt nadał nowy wymiar historycznej budowli: „Najpiękniejsze w tym materiale są otwory. W nocy widoczne z zewnątrz światła zapewniają niepowtarzalny efekt świetlny, a za dnia blacha perforowana służy jako osłona słoneczna, nie zaciemniając całkowicie pomieszczenia. Poza tym stanowi zabezpieczenie przed wybiciem szyb oraz włamaniem. Cechą charakterystyczną budynku jest to, że okiennice osadzone są w otworach okiennych. Można je zsunąć w taki sposób, iż również, gdy są otwarte, nie wystają poza otwory. To również jest nowy sposób na zinterpretowanie starego tematu "okiennice" oraz dowód na to, że również w historycznym mieście można wznosić nowoczesne budowle, zachowując niepowtarzalną atmosferę miasta.

Producentem i dostawcą systemów blachy perforowanej jest firma MEVACO.