Nierozłączki z Manhattanu
Szklany most łączy American Copper Buildings
Nierozłączki z Manhattanu Szklany most łączy American Copper Buildings

Mistrzowski taniec dwojga: Na brzegu East River wyłoniła się w ostatnim czasie niezwykła para wieżowców, przełamując prostolinijną panoramę Nowego Jorku. Obie ozdobione miedzią wieże mieszkalne przypominają tańczącą parę, wychylającą się delikatnie w tył i połączoną ze sobą na zawsze mostem o metalicznym połysku. Oszklenie położonego na wysokości 100 metrów mostu Skybridge zostało wykonane przez szwajcarskich specjalistów, firmę Glas Troesch, która specjalnie do tego niezwykłego projektu wykonała laminat z materiałem o metalicznym połysku.

Szczególnym wyzwaniem podczas projektowania American Copper Buildings były wytyczne planów zabudowy i zagospodarowania przestrzennego, określające zarys i zakres architektury. Efekt jest imponujący: Nowojorskie biuro architektoniczne SHoP stworzyło dla dewelopera JDS charakterystyczny zespół budynków, nietypowy nawet dla Nowego Jorku – zarówno pod względem kształtu, jak i zastosowanych materiałów. Centralnym elementem architektonicznym jest Skybridge, posiadający nie tylko czysto estetyczną funkcję, lecz mający także istotne znaczenie ze względów statycznych, a dodatkowo łączy ze sobą systemy techniczne obu wież.

Miedź połączona ze szkłem

Fasada wież liczących 41 i 48 pięter wykonana jest z miedzianych płyt, których powierzchnia zmieni się z biegiem czasu z koloru czerwonobrązowego w matową zieleń. Urzekający swą lekkością trzypiętrowy most okryty jest w całości metalicznie mieniącym się szkłem, tworząc w ten sposób elegancki kontrast do fasady wysokich wież.

To, co z zewnątrz robi wrażenie, w środku zapiera dech w piersiach. W Skybridge znajduje się hol, siłownia z barem i łaźnia turecka. Absolutnym hitem jest basen, w którym można pływać nad dachami Nowego Jorku, dosłownie od jednego do drugiego budynku American Copper Building. Okna na całą wysokość pomieszczeń zapewniają nieustannie fascynujące widoki na East River i śródmieście Manhattanu. Wymogi dotyczące oszklenia były zatem odpowiednio wysokie. Specjalnie dla tego nietypowego projektu wyprodukowano we współpracy z firmą Glas Troesch i McGrory Glass szyby zespolone, zapewniające nie tylko niezmącone widoki, lecz spełniające także restrykcyjne wymagania energetyczne.

Najwyższy most w mieście

Szklany most, który został zrealizowany przy pomocy imponującej kratownicy stalowej, jest niezaprzeczalnym sercem architektury. Ten charakterystyczny element aranżacyjny utrzymuje konstrukcję budowlaną obu wieżowców i dodatkowo pełni rolę stacji rozdzielczej dla instalacji technicznej, dzięki czemu wschodnia i zachodnia wieża mogą być zaopatrywane przez jeden wspólny system. W ten sposób powstała spektakularna przestrzeń, łącząca ze sobą zarówno instalacje, jak i mieszkańców obu wież. Oprócz basenu i siłowni Skybridge zapewnia na powierzchni prawie 5600 metrów kwadratowych także strefy otwarte, w których można pracować, grać w bilard czy po prostu zwyczajnie odpocząć – zawsze z pięknym widokiem.

Szlachetna tkanina – spektakularny efekt

Ten doskonały widok na miasto zapewnia szklana fasada, składająca się z dwóch szyb wielowarstwowych i okalająca wszystkie trzy piętra. Dodatkowo w zewnętrznej szybie wielowarstwowej umieszczono tkaninę o metalicznym połysku. Dzięki temu zabiegowi fasada mieni się z zewnątrz w wyjątkowy sposób, co jednocześnie sprawia wrażenie elegancji i dyskrecji. Filigranowe oczka tkaniny przepuszczają do środka światło dzienne, zapewniając także podstawową ochronę przed słońcem. W połączeniu z powłoką antyrefleksyjną LUXAR firmy Glas Troesch struktura szyb zapewnia ponadto odpowiednie naświetlenie i doskonałą widoczność od środka, bez oślepiania i odbić światła – nawet w ciemności. Współczynnik odbicia wynosi jedynie dwa procent, co nie tylko korzystnie wpływa na widoczność, lecz przede wszystkim zapobiega uderzeniom ptaków. Dodatkowa warstwa COMBI SILVERSTAR SELEKT spełnia wszystkie wymogi energetyczne: zapewnia optymalną ochronę przed słońcem i izolację cieplną przy jednocześnie wysokim stopniu wykorzystania światła dziennego. Parametry mówią same za siebie: Współczynnik przenikalności promieniowania słonecznego wynosi 26%, współczynnik Ug 1,1 W/m2K, a współczynnik przepuszczalności światła 44%.

Dzięki American Copper Buildings na Manhattanie powstała ikona architektury, łącząca wymagający projekt architektoniczny z rozwiązaniami technicznymi na najwyższym poziomie. I z pewnością w żadnym innym miejscu w Nowym Jorku nie można podziwiać zachodu słońca w takim stylu – bez żadnych przeszkód i bez oślepiania, i to zarówno z basenu, podczas treningu na siłowni, jak i podczas gry w bilard w holu.

Tablica budowlana:

 

Projekt: American Copper Buildings
Lokalizacja: Nowy Jork (USA)
Rok zakończenia budowy: 2017
Architekt: SHoP architects, Nowy Jork (USA)
Deweloper: JDS Development Group, Nowy Jork (USA)
Konstrukcja metalowa: Elicc Americas Corporation, Escondido (USA)
Producent szyb zespolonych: Glas Troesch, Buetzberg (CH)
Struktura szkła: VSG z LUXAR (poz. 1), CN 70/40 na 4, tkanina metalowa w VSG // 16 mm argon // VSG z LUXAR na poz. 5 i 8
Produkty: LUXAR SILVERSTAR COMBI Neutral 70/40 LAMEX TISSUE
Powlekanie: Glas Troesch, Buetzberg (CH)
 
źródło: Glas Troesch