Jak zabezpieczyć dom na wakacje
Jak zabezpieczyć dom na wakacje

Wakacje to okres żniw dla włamywaczy, którzy wykorzystując dłuższą nieobecność domowników mają więcej czasu na rabunek. By mieszkanie nie było łatwym kąskiem dla przestępców, przed wyjazdem na urlop trzeba koniecznie zatroszczyć się o jego właściwe zabezpieczenie. Porta podpowiada, na co szczególnie zwrócić uwagę, by po powrocie nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Z myślą o zwiększaniu wiedzy o bezpieczeństwie firma po raz kolejny przyłączyła się też do programu Dom Bezpieczny, w ramach którego, m.in. we współpracy z policją, organizowana jest akcja „Poznaj Sąsiada”.

Poznaj swojego sąsiada

Nieocenionym zabezpieczeniem mieszkania na czas urlopu jest pomoc zaufanej osoby. Dlatego też Porta wsparła akcję „Poznaj Sąsiada” w ramach programu Dom Bezpieczny, która zachęca do integracji lokalnych społeczności. Nawiązując przyjazne relacje z sąsiadami można poprosić ich o opiekę nad domem w czasie nieobecności mieszkańców. Drobne czynności, jak podlanie przez sąsiada kwiatów, otworzenie na chwilę okien, by przewietrzyć pomieszczenie czy wyciągnięcie listów ze skrzynki będą dla potencjalnych rabusiów sygnałem, że mieszkańcy są jednak w domu. Dodatkowo czujni sąsiedzi w przypadku podejrzenia mogą też wezwać policję.

Nie pomagaj złodziejowi

Na pewno warto zadbać o to, by samemu nie ułatwiać przestępcom zadania i unikać podstawowych błędów. Przede wszystkim wybierając się na urlop należy zamknąć wszystkie okna i nie zostawiać klucza w łatwo dostępnym miejscu, na przykład za donicą czy pod wycieraczką. Bardzo istotne jest również nieinformowanie wszystkich wokół o planowanej nieobecności w domu, np. na Facebooku. Takie wieści mogą trafić do niepowołanych osób, przez co sami możemy sprowokować włamanie. W skrócie - zdrowy rozsądek to podstawa. Dlatego należy też pamiętać, aby zminimalizować ryzyko losowych zdarzeń i przed wyjazdem wyłączyć gaz, prąd czy wodę.

Bezpieczne drzwi

Drzwi wejściowe powinny posiadać różnego rodzaju rozwiązania, stanowiące efektywną zaporę przeciw włamywaczom. Najlepiej by posiadały certyfikowane rozwiązania  antywłamaniowe, co na dłużej powstrzyma złodziei lub całkowicie zniechęci ich do wtargnięcia. W drzwiach najczęściej stosowane są haki i bolce antywyważeniowe, warto też zainwestować w klamki antywłamaniowe. Właśnie w takie zabezpieczenia wyposażone są, polecane przez program Dom Bezpieczny, drzwi Porta - EXTREME RC3, które idealnie sprawdzą się w mieszkaniu. Ochronę domu zapewnią z kolei pełne skrzydła Steel SAFE dostępne w trzeciej klasie antywłamaniowości. Oprócz 4 bolców antywyważeniowych posiadają one również wielopunktowy hakowo-zasuwkowy zamek Winkhaus oraz klamkę SAFE z trzecią klasą bezpieczeństwa. Dopełnieniem prawidłowego funkcjonowania każdego produktu powinien być także fachowy montaż, dzięki któremu mamy gwarancję utrzymania wysokich parametrów drzwi.

Okna i balkony

Warunkiem bezpieczeństwa mieszkania lub domu są też okna, które, podobnie jak drzwi, występują w wersji antywłamaniowej. Skuteczną ochroną będą okiennice czy zewnętrzne rolety, które uniemożliwią obserwację tego, co dzieje się wewnątrz i będą stanowić dodatkową zaporę dla włamywaczy. Należy pamiętać również o tym, że wejść do domu jest zazwyczaj kilka, co oznacza, że włamywacz może się dostać do środka chociażby przez balkonowe drzwi. Dlatego warto wyposażyć je również w rolety zewnętrzne lub np. we wkładkę z zamkiem, a na ramie umieścić czujniki, które włączą alarm w przypadku ich otwarcia.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto zainwestować w zabezpieczenia wewnątrz domu czy mieszkania, np. w postaci sejfu. Można w nim umieścić gotówkę, biżuterię i inne kosztowności, a nawet niewielkie sprzęty elektroniczne, takie jak laptop, tablet czy smartfon. To właśnie drobne przedmioty są kradzione najczęściej, ponieważ wyniesienie ich z domu nie stwarza dla złodziei większego problemu.

 

źródło: Porta Drzwi