Deweloperzy inwestują w design. Oskar Zięta dla Skanska
Deweloperzy inwestują w design. Oskar Zięta dla Skanska

Wkrótce w jednym z warszawskich apartamentowców na Mokotowie pojawi się wzornictwo na światowym poziomie. W holu zawisną lustra prezentowane wcześniej na wystawach w Nowym Jorku i Tokio. Skanska zaprosiła do współpracy samego Oskara Ziętę

- Lustra, które będą zdobić wnętrza Holm House zostały stworzone na wzór pierwszych luster wymyślonych przez człowieka, wykonanych z polerowanych metali. Niegdyś była to najbardziej prymitywna forma lustrzana, obecnie jest jedną z najbardziej wyrafinowanych” - mówi Oskar Zięta, jeden z najznamienitszych polskich designerów, którego prace znajdą się w przestrzeniach wspólnych Holm House, nowej inwestycji mieszkaniowej Skanska Residential Development Poland.

Wzornictwo Oskara Zięty prezentowane jest na całym świecie. To twórca autorskiej technologii FiDU, nowoczesnej techniki obróbki stali, zmieniającej płaskie blachy w trójwymiarowe przedmioty codziennego użytku, które z daleka wyglądają lekko jak nadmuchane, a są stabilne i solidne. Oryginalne przedmioty Zięty docenia świat designu, zaś opis jego technologii trafił do podręczników dla inżynierów. Jednym z najbardziej znanych produktów, zaprojektowanych przez projektanta jest stołek Plopp Inox, na który designer daje … 100 lat gwarancji! Technologia FiDU jest nie tylko autorska, ale również ekologiczna.

Sztuka edukuje, uładza, daje komfort życia

Projektant korzysta wyłącznie z naturalnych surowców. Dla Skanska takie podejście jest niezwykle ważne: - Budujemy proekologicznie i prospołecznie. Staramy się zawsze brać pod uwagę różne potrzeby przyszłych mieszkańców. W przypadku Holm House postawiliśmy na zdrowe, ekologiczne materiały, rozwiązania zwiększające dostępność przestrzeni i estetykę. Współpraca z Oskarem Ziętą to kolejny krok w stronę projektowania osiedla, które będzie komfortowym miejscem do życia i ciekawą przestrzenią, do której chcemy wracać. Wierzymy, że dobre wzornictwo to takie, które dostrzega i odpowiada na potrzeby ludzi. Designerskie lampy oświetlą chodnik po zmroku, a rozwiązania projektowe pozwolą mieszkańcom wygodnie żyć” - mówi Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający Skanska Residential Development Poland.

Inwestorzy prowadzący budowy na całym świecie wiedzą, że warto dbać również o dobre wzornictwo. - Coraz więcej firm deweloperskich rozumie potrzebę wychodzenia poza cztery ściany mieszkania i dąży do stworzenia pięknego i atrakcyjnego otoczenia, które nie tylko podnosi wartość inwestycji, ale przed wszystkim nadaje jej wyjątkowego charakteru. W Niemczech istnieje regulacja prawna, według której każdy deweloper musi przeznaczyć określony procent wartości projektu na realizację artystyczną w nowym budynku. Im większa inwestycja, tym więcej pieniędzy trzeba zainwestować w sztukę i design – mówi Oskar Zięta.

Dzięki tego typu inicjatywom twórczość designerów coraz częściej gości w przestrzeniach wspólnych i publicznych. - Stała obecność sztuki wpływa na jakość życia i postrzeganie świata. Edukuje, buduje poczucie estetyki i poszerza horyzonty. W momencie, gdy zostaje ona zlokalizowana w przestrzeniach mieszkalnych - podnosi wartość inwestycji i wpływa na prestiż. Takie obiekty wyróżniają się na tle innych projektów – mówi Oskar Zięta.

Oryginalne projekty Oskara Zięty były pokazywane w Nowym Jorku i Tokio, a teraz pojawią się holu warszawskiego apartamentowca Holm House. Projektu Oskara Zięty będą wyjątkowe lustra oraz lampy zewnętrzne. - Projektując przestrzenie wspólne Holm House zależało mi na interakcji przyszłych mieszkańców z otoczeniem. Przedmioty aranżujące osiedle są praktyczne, a jednocześnie mają charakter obiektowo – rzeźbiarski. Wszystkie wykonane zostały z metalu - materiału, który pięknie się starzeje i będzie wyglądać tak samo dobrze za rok, za dwa, jak i za kilkadziesiąt lat – mówi Oskar Zięta.

Holm House będzie wyjątkowym budynkiem, nie tylko pod względem designerskiej aranżacji. Jest budowany zgodnie z wytycznymi certyfikatu środowiskowego Breeam oraz certyfikatu „Obiekt bez barier”. Holm to w językach skandynawskich to słowo oznaczające małą wyspę. Od niego wywodzą się takie nazwy jak Sztokholm czy Bornholm. I takie też mają być apartamenty przy ul. Abramowskiego w Warszawie – stworzone w zgodzie ze skandynawską filozofią jakości, szacunku i zrozumienia potrzeb człowieka. 

 

źródło: Skanska Residential Development Poland